Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wieczór na fyrtlu". Święto gnieźnieńskiej kultury odbyło się po raz siódmy

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Wręczenia nagród, ambitne projekty oraz wyjątkowe rocznice - tak można podsumować tegoroczny festiwal "Fyrtel". Zrodzona w poprzedniej dekadzie idea promocji i nagradzania lokalnej kultury po raz siódmy zawitała na deski Teatru im. Aleksandra Fredry. Współpraca instytucji miejskich, w szczególności Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, zaowocowała kilkudniowym cyklem wystaw, spotkań autorskich oraz zwieńczenia w postaci "Wieczora na fyrtlu".

"Wieczór na fyrtlu". Święto gnieźnieńskiej kultury odbyło się po raz siódmy

Podczas gali, prowadzonej przez Grzegorza Buczkowskiego, zaprezentowano efekty prac projektów edukacyjnych, które wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przygotowują lokalni działacze kulturalni. Tematykę historyczną podjęli Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak, którzy postanowili z uczennicami "Piętnastki" przybliżyć przez wielu zapomniane gnieźnianki oraz ich zasługi.

- Gdy na początku naszego projektu kazaliśmy uczestniczkom wymienić pięć nieżyjących już kobiet, które urodziły się w okresie do 150 lat wstecz, pojawił się tej kwestii naprawdę spory problem. Przed nami sporo pracy edukacyjnej, dlatego dziękujemy Bibliotece za to, że nasz projekt do skutku i możemy przekazywać tę wiedzę, a także działać w drugą stronę, czyli odkrywać historie kolejnych gnieźnianek

- mówił Paweł Bartkowiak.

Wśród projektów nie zabrakło również działań poświęconych kulturze. Również przy pomocy licealistów powstaje kilkuodcinkowy serial o lokalnej scenie muzycznej, za którego realizacją stoją Aleksander Karwowski oraz Jakub Dzionek. Największe emocje wśród zgromadzonej publiczności wzbudził jednak poemat slamera i rapera Pawła Bąkowskiego w oprawie filmowej Mateusza Zubla. Przedstawione w nim sceny z Pierwszej Stolicy oraz wielowarstwowa krytyka lokalnych przywar, działań politycznych czy społecznych zachowań zobligowała widzów do wielu refleksji.

Nieodłącznym elementem corocznej gali stało się wręczenie specjalnych medali oraz nagrody Królika dla osób, które przez lata trwale odznaczyły się w gnieźnieńskiej kulturze. Tym razem medale otrzymali dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, Rafał Stańczak, poeta Krzysztof Szymoniak oraz reżyser spektakli teatralnych Tomasz Kujawski. Laureatką tegorocznego "Królika" została z kolei Irmina Kosmala, animatorka kultury i pisarka.

- Wartości kultury i sztuki nie da się oddać w żadnych liczbach, słupkach, krzywych wzrostu, raportach ani sprawozdaniach. Jest ona źródłem kształtowania wrażliwości i empatii, a te z kolei są podstawą zdrowych relacji międzyludzkich. Dzieła sztuki i kultury mogą być szansą i źródłem na odnalezienie wolności duchowej, intelektualnej, na zrozumienie samego siebie i innych ludzi. Im trudniejsze są czasy dla wolności, im trudniejsze są czasy dla ducha tolerancji, im łatwiej podejmuje się decyzje o przeciąganiu drutów kolczastych, im silniej dławiona jest prawda, tym kultura i sztuka są ważniejsze. Żyjemy w okresie, w którym kultura jest wyjątkowo ważna

- mówił Tomasz Kujawski.

Galę zwieńczyły występy muzyczne. Po krótkim występie Aleksandra Schmidta z projektem Tom Bishop nastało zakończenie w postaci wyjątkowej rocznicy. W ramach trzydziestolecia działalności artystycznej na deskach teatru zaprezentowała się grupa Zagrali i Poszli, w składzie której znajdują się urodzeni w Gnieźnie muzycy. Zespół zaprezentował własne kompozycje, które pozwoliły przejść słuchaczom przez różne odmiany muzyki folkowej, w tym motywy irlandzkie, latynoskie, a w szczególności szanty. Muzycy zaprezentowali również bogate instrumentarium - w piosenkach można było usłyszeć wiele instrumentów perkusyjnych, banjo, mandolinę, skrzypce, akordeon czy własnoręcznie stworzoną gitarę. Dla słuchaczy przygotowano również niespodziankę w postaci gościnnego występu Bogusza Rutkiewicza, pochodzącego z Gniezna basisty metalowego zespołu Turbo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto