Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielbiciele zabytków na dwóch kołach zapraszają

IB
Wkrótce przypada dwadzieścia lat istnienia klubu motocyklowego ClassiC Veteran Motorcycle Club. Z tej okazji specjalne atrakcje szykują się w związku z wystawą zabytkowych motocykli - nie pierwszą w Gnieźnie, jednak większą niż poprzednie.

Od 3 do 10 marca w Miejskim Ośrodku Kultury będzie można oglądać zabytkowe pojazdy. Wśród nich rarytasy takie jak polskie Sokoły, czy popularne niemieckie "dekawki", a także ciekawe modele z czasów PRL-u: Junaki, FMW, WSK, czy motorower Ryś, jak również motocykle angielskie i amerykańskie.

- Najciekawszymi modelami są dwa Sokoły 1000 i Sokół 600. To są nasze polskie, rodzimej konstrukcji motocykle przedwojenne. Jest to motocykl, który brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, była w niego wyposażona 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, wtedy jeszcze pułkownika Maczka, która w czasie tej wojny nigdy nie została pokonana. Oczywiście ta maszyna miała wiele innych zalet i wykonywała wiele innych czynności - mówi Przemysław Osiński.

W sumie zaprezentowanych będzie około 40 maszyn - należących do członków klubu w Gnieźnie oraz pożyczonych od innych kolekcjonerów i użytkowników. Oprócz motocykli będą pokazane też inne elementy techniki.

- Podczas wystawy chcemy zaktywizować środowiska dzieci i młodzieży, dlatego organizujemy konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz konkurs fotograficzny dla szkół średnich - mówi Przemysław Osiński. - Prace będą zbierane przez całą wystawę, a ogłoszenie wyników odbędzie się 24 marca w MOK-u, podczas rozpoczęcia gnieźnieńskiego sezonu motocyklowego.

Konkurs przygotowany jest razem z Fundacją Krzywe Koło. Podobnie jak towarzysząca obchodom rocznicy klubu ClassiC wystawa rzeźb Dominiki Rumińskie i Sylwestra Chłodzińskiego, która zostanie otwarta 3 marca o 18.00.

- Są to osoby, które są związane z ruchem motocyklowym. Stwierdziliśmy, że może być ciekawe połączenie tych dwóch rzeczy pozornie ze sobą niezwiązanych - mówi Łukasz Olejniczak, współzałożyciel fundacji.

Do jej celi należy pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w szczególności najmłodszym i wyrównywanie szans niepełnosprawnych poprzez aktywizacje działań związanych z kulturą techniczną. Członkowie Fundacji m. in. biorą udział w pogadankach o bezpieczeństwie w przedszkolach. Sami także są motocyklistami, Łukasz Olejniczak podkreśla, że wystawa to na pewno nie ostatnie działanie wspólne z członkami klubu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto