Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka mobilizacja mieszkańców powiatu. Wciąż zbierają dary dla uchodźców i Ukrainy. Co jest potrzebne?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Od kiedy w czwartek, 24 lutego zbrodniarz Putin i jego wojska zaatakowały Ukrainę, w Polsce i krajach ościennych nastąpiła wielka mobilizacja. Wszyscy chcą pomóc uchodźcom i ludziom, którzy zostali na wschodzie, by walczyć o kraj. Gdzie w Gnieźnie jeszcze prowadzone są zbiórki i co konkretnie jest potrzebne?

Już dawno w narodzie polskim nie było takiej mobilizacji. Od blisko tygodnia numerem jeden w dyskusjach miejskich jest pomoc Ukrainie. Nic dziwnego, wszak jest to pierwszy zaatakowany przez wroga kraj od 1939 roku. Uchodźcy wyjeżdżają z Ukrainy, w tym część z nich trafi do Wielkopolski. Ukraińscy mężczyźni z kolei wyjeżdżają za wschodnią granicę, by wstąpić do wojsk. W całej Polsce, także i w Gnieźnie organizowane są zbiórki różnych rzeczy, które mogą się przydać. Gdzie zbierane są dary i co zrobić, by pomóc, a nie zaszkodzić?

Krajowe media donoszą: na granicy Polski i Ukrainy tworzy się wysypisko. Przedmioty takie jak ubrania, obuwie i zabawki walają się po rowach. Dlatego darowanie odzieży używanej zaczyna tracić sens. Teraz najbardziej potrzebne są artykuły potrzebne na froncie: plastry, opatrunki, bandaże, środki higieniczne, czysta bielizna, kamizelki kuloodporne. Z Polski organizowane są specjalne dostawy tych rzeczy, które dotrą w odpowiednie ręce.

Wielka mobilizacja gnieźnian. Gdzie można zostawiać dary?

Jednym z punktów, który nadal prowadzi zbiórkę na rzecz zaatakowanych przez Putina Ukraińców jest sklep „Ukrainoczka” w Gnieźnie na osiedlu Jagiellońskim 47 w Gnieźnie. Rzeczy zebrane w tym miejscu zostaną przewiezione do poznańskich wolontariuszy, którzy logicznie je rozdysponują.

Podobne środki pierwszej potrzeby oraz kartony, taśmy, worki, leki na przeziębienie, skarpety i rękawiczki można zostawiać pod strażnicą w Strzyżewie Smykowym w godzinach 17.00-21.00.

W pomoc włączyli się chętnie działacze gnieźnieńskiego klubu PO. Przy pomocy prezesa KS Gniezno, Leszka Krajewskiego, wykonano zakupy higieniczne i żywnościowe. Te paczki wesprą Ukrainki z dziećmi, które przyjadą do Gniezna. Osoby, które chcą wesprzeć uchodźców mogą zostawiać dary w biurze senatora Pawła Arndta z siedzibą w Gnieźnie, ul. Jana Pawła II 5/2b od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, telefon kontaktowy 61 4262436.

Na wysokości zadania stanęli wolontariusze zgromadzeni wokół parafii bł. Michała Kozala w Gnieźnie. Parafia w sali katechetycznej składuje wiele darów odzieżowych, ale wciąć potrzebne są takie rzeczy jak środki dla dzieci przeciwbólowe czy na kolki dla najmłodszych, zeszyty, kredki, ołówki, książki wszytko co może umilić czas dziecku, wózki, nosidełka, rożki, kocyki, kaszki i słoiki dla niemowląt.

Na przyjęcie matek z dziećmi szykuje się Stowarzyszenie Centrum Edukacyjno - Wypoczynkowe Gajówka w Gaju 28 w gminie Witkowo. Póki co, zbiórka jest wstrzymana, goście mają zapewnione wszystko, czego potrzebują. Bieżące potrzeby będą ogłaszane na Facebooku. Zbiórkę uruchomiło też Stowarzyszenie „Militarni Gniezno”. Zebrane jedzenie i dary przekazane zostaną na granicę.

Znane z dobroczynności Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan nie zostało też obojętne na krzywdę braci i sióstr z Ukrainy. Obecnie zbierane są pieniądze, które trafią bezpośrednio do potrzebujących, którzy przybyli do naszego regionu.

Wolontariusze z okolic działają nie tylko zbierając dary od ludzi dobrej woli. W Internecie pojawiły się zbiórki pieniędzy na m.in. Profesjonalne wyposażenie karetki, która zostanie przekazana ukraińskim medykom.LINK do zbiórki

Od kilku dni także prężnie działa grupa facebookowa „Gniezno - grupa wsparcia dla osób z Ukrainy” w której na bieżąco opisywane są potrzeby uchodźców i informacje dotyczące wszystkich zbiórek w okolicy.
LINK

Choć to nie wszystkie oddolne, często spontaniczne zbiórki na terenie powiatu gnieźnieńskiego należy pamiętać, by dary przekazywać z głową. Nie warto zanosić do punktów zbiórki hałd używanej odzieży, tylko reagować na bieżące potrzeby. Jak twierdzą ci, którzy oczekują na ukraińskie rodziny, teraz najważniejsze będzie zaspokojenie pierwszych potrzeb Ukraińców, czyli zapewnienie im spokoju, środków higieny i pożywienia. Na wszystko inne przyjdzie czas, dlatego należy być gotowym do długotrwałej pomocy i wsparcia.

Wielka mobilizacja gnieźnian. Wciąż zbierają dary dla uchodźców i Ukrainy. Co jest potrzebne?

Wielka mobilizacja mieszkańców powiatu. Wciąż zbierają dary ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto