18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wielkanoc: Znaczenie w Kościele

Łukasz Cieśliński
Prymas Polski Józef Kowalczyk podczas Niedzieli Palmowej Agencja Fotostube
W przeżywaniu świąt wielkanocnych możemy odkryć jeden z centralnych punktów człowieczeństwa – fakt, iż po cierpieniu zawsze przychodzi radość.

Św. Paweł w liście do Koryntian pisał, iż: „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara i daremne nasze nauczanie". Cudowne powstanie z martwych oraz wcześniejsza Męka i Śmierć Jezusa na krzyżu należą do najważniejszych drogowskazów wiary chrześcijańskiej. Wydarzenia, które obchodzimy w ramach Wielkiego Tygodnia, można określić także jako serce liturgii całego Kościoła.

Od Niedzieli Palmowej, poprzez kolejne dni, stykamy się z symboliką, którą obfituje cała liturgia kościelna. Szczyt liturgii całego roku kościelnego stanowią trzy święte dni Wielkiego Tygodnia. Pierwszym z nich jest Wielki Czwartek, który jest dniem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczystość sprawowana w kościele niejako prowadzi nas do Ogrójca, gdzie dokonuje się decydujący moment, jakim jest decyzja Jezusa, by oddać życie.

Zobacz Niedzielę Palmową w Gnieźnie

Wyjątkowość Wielkiego Piątku polega na tym, że w ten dzień nie sprawuje się Eucharystii. W trakcie Liturgii Męki Pańskiej sprawowana jest Liturgia Słowa, adoracja Krzyża i obrzędy Komunii. To właśnie ten dzień przypomina nam o krzyżu, jako o znaku zbawienia i nadziei na zmartwychwstanie. Jest także uznawany za moc i mądrość Bożą, bowiem nie oznacza on narzędzia tortur i okrucieństwa. Co prawda, krzyż po ludzku jest symbolem cierpienia, odrzucenia, braku zrozumienia, dlatego nietrudno pojąć, że kojarzy nam się źle. Lecz od chwili, gdy zawisł na nim Jezus, stał się znakiem zwycięstwa i odkupienia.

Zobacz Drogę Krzyżową ulicami Gniezna

Charakter Wielkiego Piątku doskonale oddają słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane 28 marca 1965 roku w Warszawie: „Każda miłość musi być próbowana i doświadczana. Ale gdy wytrwa, doczeka się nagrody - zwycięskiej radości. Każda miłość prawdziwa musi mieć swój Wielki Piątek”.
Najbogatszą pod względem liturgicznym uroczystością jest Wielka Sobota, która jest czasem wyczekiwania wiernych na cud Zmartwychwstania, kiedy można światu obwieścić radosną wieść: możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana. Jedną z tradycji tego dnia jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych, a więc chleba, mięsa oraz jajek, które symbolizują nowe życie. Rano w niedzielę lub po zakończeniu wielkosobotnich obrzędów odbywa się procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura zmartwychwstałego Chrystusa. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odprawiane są uroczyste msze. Nabożeństwo wieczorne kończy Triduum Paschalne.

Tegoroczne święta wielkanocne są wyjątkowe ze względu na to, że obecnie przeżywamy Rok Wiary, który jest swoistym zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Przesłaniem czasu Wielkiego Tygodnia jest więc nie tylko przeżycie świąt w wierze, ale także pogłębienie wiary.

Znamienne w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia jest także niezwykłe powiązanie cierpienia i radości, smutku i szczęścia. Jest to czas, który przepędza lęk, zwycięża wątpliwość, roznieca radość i karmi nadzieją. – Nietrudno dostrzec, że jest to naturalne zwrócenie się ku życiu człowieka, z którym te prawdy są mocno związane. Nie jest to coś, co przychodzi do człowieka z zewnątrz, ale te prawdy wyrażają głębokie człowieczeństwo. Mamy więc do czynienia z przemijaniem, trudem, cierpieniem, doświadczeniem grzechu, ale także z perspektywą wzrostu, rozwoju i radości – przyznaje ks. Mieczysław Polak, proboszcz parafii pw. św. Trójcy w Gnieźnie.

Zobacz Wielkanoc w Wielkopolsce

Pośród szczególnych elementów wyróżniających tegoroczne święta wielkanocne, należy zauważyć także obecność nowo wybranego papieża Franciszka, który zdobył serca wiernych na całym świecie. Jakiego nauczania ze strony biskupa Rzymu można spodziewać się na nadchodzące dni? - Myślę, że będzie to wpisanie się w całą tradycję kościelną przepowiadania Ewangelii o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa interpretowanej w danym kontekście. To, co od początku pontyfikatu dostrzegamy, to różnorodne ubóstwo człowieka, i materialne i duchowe. I w mojej ocenie, właśnie w tym kontekście ta Ewangelia będzie przepowiadana – ocenia ks. M. Polak. Gestem, który wpisuje się w działalność nowego papieża, było zaproszenie ubogich z Rzymu na mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do Bazyliki św. Piotra. Franciszek daje wyraźnie do zrozumienia, że troska o najuboższych będzie jednym z najważniejszych fundamentów jego posługi.

Współcześnie, święta wielkanocne, podobnie jak święta bożonarodzeniowe, muszą mierzyć się z nachalną obecnością wszechogarniającej komercjalizacji i postępującej laicyzacji. Generalnie rzecz biorąc, są to elementy zachodzących przemian społecznych, które dotyczą także wiary i religijności. Mimo to, nie sposób nie zauważyć długich kolejek osób chcących się wyspowiadać. Z czego to wynika? – Jest to pragnienie pogłębionej religijności, aby nie pozostać na płaszczyźnie tradycji. Wzrasta liczba wiernych, którzy pragną czegoś autentycznego, pogłębionego. To wyraża się w głębszym przeżyciu sakramentu pokuty, wzrasta także frekwencja w rekolekcjach i uroczystościach Triduum Paschalnego – zaznacza ks. Mieczysław Polak.

Zobacz Galę Malowania Jaja

Wydaje się, że jedną z nadrzędnych wartości świątecznych, które powinny nasuwać się na myśl chrześcijanom, jest nadzieja. - Co jest najważniejsze, istnieje nadzieja najpierw na to, że człowiek tu na ziemi, idąc przez życie z Bogiem, już tutaj może być szczęśliwy niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych. Już tutaj może doświadczyć tego, że istnieje Zmartwychwstanie, także w wymiarze życia doczesnego. Kiedy wydaje się, że pewne rzeczy umarły, tak jak w rodzinie, wspólnocie, dzięki mocy Chrystusa mamy siłę, która rozciąga się dalej z nadzieją na szczęście życia wiecznego – podkreśla ks. M. Polak.

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie