Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Dzień Pszczół przypada 8 sierpnia. Co im zawdzięczamy?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
8 sierpnia przypada Wielkie Dzień Pszczół. Już Albert Einstein przyznał, że „jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”.

Zapylenie roślin przez pszczoły to jedyny sposób na zachowanie bioróżnorodności, tak bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Udział pszczoły miodnej w zapylaniu kwiatów wynosi około 90%. Znaczenie pszczół jest coraz większe ze względu na postępującą degradację środowiska, ginie coraz więcej gatunków roślin i zwierząt, a to właśnie pszczele zapylanie roślin utrzymuje tę równowagę.

Powiatowy Zarząd Kół Pszczelarzy w Gnieźnie skupia 9 kół pszczelarzy, w których zrzeszonych jest 262 członków, którzy zajmują się 7381 rodzinami pszczelimi. Jak to się przekłada na poszczególne gminy? W gminie Witkowo jest 46 członków i 1151 rodzin pszczelich. Pozostałe gminy: Trzemeszno (37 członków, 1050 rodzin pszczelich), Kłecko (14, 430), Niechanowo (36, 779), Mieleszyn (15, 342), Kiszkowo (22, 535), Łubowo (18, 379), Gniezno (67, 2365), Czerniejewo (7, 350).

Jednym z pszczelarzy w naszym regionie jest Paweł Majchrowicz. - Moja pasieka liczy około 50 rodzin pszczelich, ktore znajdują się na 3 pasieczyskach. Prowadzę głównie gospodarkę stacjonarną, choć nieraz przewożę ule na inne pożytki. Praca pszczelarza polega na opiece i zapewnieniu dobrostanu pszczołom, włącznie z zapewnieniem pożytków pszczelich. Jest to ciężka praca, zarówno fizyczna i intelektualna. Pszczelarstwo to profesja, ktorą trzeba lubić. Efektem tej pracy są zdrowe i silne rodziny pszczele, które odwdzięczają się miodem, pyłkiem, woskiem i innymi produktami pszczelimi – mówi P. Majchrowicz. - Istnienie pszczół jest zagrożone głównie ze względu na zmiany klimatu i chemizację rolnictwa. Można temu zaradzić między innymi sądząc rośliny miododajne, ograniczając monokultury upraw rolniczych i ilość stosowanych środków ochrony roślin – dodaje.

Smutnym wydarzeniem, które odbiło się cieniem na pszczołach było to, co stało się w maju. Nieznany sprawca wytruł 20 rodzin pszczelich na terenie pasieki w Sroczynie. Łącznie to około 600 tysięcy pszczół!

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie inicjuje, wspiera, dofinansowuje działania mające na celu propagowanie idei pszczelarstwa oraz pomoc pszczelarzom w powiecie między innymi poprzez: udzielenie pomocy rzeczowej Kołom Pszczelarzy w -powiecie oraz organizowanie dedykowanych pszczelarzom szkoleń dotyczących ochrony pasiek przed chorobami pszczół - w 2019 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące spoczynku zimowego pszczół oraz metod pobudzania rodzin pszczelich do intensywnego rozwoju wiosennego. Starostwo pomaga także dofinansować zakup węzy pszczelej, która poprawia zdrowotność rodzin pszczelich zapobiegając rozwojowi chorób pszczelich; rozpropagowano na terenie całego powiatu kilkaset plakatów oraz ulotek skierowanych do rolników, sadowników i ogrodników, które miały zwrócić uwagę na szczególną ostrożność wykonywania zabiegów chemicznych w uprawach.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie zainicjował projekt „Chrońmy pszczoły”. W pierwszym etapie projektu wykonano między innymi domki dla murarek. Działania MOS w tym zakresie wspierał ZSP nr 3 oraz Zakład Zieleni Miejskiej w Gnieźnie. Domki dla pszczół wykonane zostały ze zużytych palet, poddanych recyklingowi i wykorzystanych powtórnie. Można je zobaczyć na terenie MOS-u, przed budynkiem Urzędu Gminy Gniezno, Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie oraz na terenie Zespołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych przy ul. Kostrzyńskiej. Kolejny etap projektu to stworzenie dla pszczół tzw. „stołówek miododajnych”. Ideą ich powstania jest wysiewanie na terenach zielonych lub nieużytkach atrakcyjnych dla pszczół roślin miododajnych. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Gniezno, MOS otrzymał już specjalnie wyselekcjonowane nasiona i sadzonki właśnie takich roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto