Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska poleca się na lato. Wypocznij bliżej natury. Atrakcje dla dużych i małych

Akcja specjalna
Pomimo luzowania obostrzeń i masowym szczepieniom, wciąż z rozwagą podchodzimy do planów wakacyjnych. Wybieramy pewne kierunki, a przede wszystkim miejsca z dala od tłumów i bliżej natury. Pokochaliśmy więc agroturystyki, domki nad jeziorem i rowery. Wielkopolska nie jest pierwszym kierunkiem, który kojarzy się z wakacjami, ale warto ją poznać. Na co powinniśmy postawić wybierając się na wakacje w Wielkopolsce?

Masz ochotę wybrać się gdzieś na weekend, ale góry i morze wydają się zbyt daleko, aby taki krótki wyjazd miał sens? Wcale nie trzeba jechać tak daleko, aby miło spędzić czas i zobaczyć ciekawe miejsca. W Wielkopolsce jest wiele atrakcji turystycznych, o których wielu mieszkańców tego regionu nie ma pojęcia.

Przede wszystkim nasz region jest ciekawym terenem do badań miłośników historii – wszakże na tych ziemiach kształtowało się na przełomie X i XI wieku państwo polskie, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. Tu też leży Kalisz, najstarsze miasto w Polsce, którego założenie datuje się na II w. n.e., kiedy to uczony grecki Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je w swym dziele „Zarys geografii” pod nazwą „Kalisia” wśród ośmiu tysięcy innych miejscowości ówczesnego świata.


Lidia Łączny, prezes Klastra Turystycznego "Szlak Piastowski w Wielkopolsce"

- Weekendowy i dłuższy wypoczynek jest możliwy bez gór, morza i popularnej egzotyki. Wystarczy przyjechać na Szlak Piastowski i odwiedzić miejsca związane z początkami historii Polski oraz dynastią Piastów. Do większości atrakcji Szlaku – muzea, rezerwaty archeologiczne, zabytki - dojedziemy samochodem i pociągiem, nie brakuje hoteli i restauracji. Grody, rezerwaty, interaktywne muzea oraz piękne plenery gwarantują dobrą rozrywkę całym rodzinom. Już 18 czerwca rozpoczyna się „Weekend na Szlaku Piastowskim” – akcja współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, która ma prezentować atrakcje Szlaku. Gry turystyczne, pokazy średniowiecznego rzemiosła, rekonstrukcje, spacery z przewodnikiem – to pomysł na początek (nie tylko) wakacji z historią.

Wielkopolska perełka klasycyzmu


Wiesław Kaczmarek, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy mieści się w jednym z najbardziej urokliwych zakątków południowo-wschodniej Wielkopolski – ukształtowanym pod koniec XVIII wieku zespole pałacowo-parkowym, dawnej rezydencji gen. Augustyna Gorzeńskiego, współpracownika króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego centrum stanowi odrestaurowany osiemnastowieczny pałac, wyróżniający się oryginalnym planem litery „L” oraz doskonale zachowanymi we wnętrzach polichromiami ściennymi. Stanowi on dzieło Stanisława Zawadzkiego, jednego z najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu w Polsce, któremu przypisywane są również urozmaicające parkowy krajobraz unikalne pawilony ogrodowe, ulokowane parku angielskim.

Jezioro Turkusowe, a może Jezioro Powidzkie - najczystsze jezioro w Polsce?

Zaledwie 14 kilometrów od drogi głównej z Poznania do Warszawy oraz około 30 kilometrów od trasy A2 przy zjeździe na wysokości Słupcy czeka na nas największe w Wielkopolsce Jezioro Powidzkie znajdujące się na terenie malowniczego Powidzkiego Parku Krajobrazowego. To jedno z najczystszych jezior w Polsce. To także wspaniałe miejsce - z doskonałą bazą noclegową, czystymi plażami i możliwością uprawiania sportów wodnych. Na jeziorze można popływać żaglówką, rowerkiem wodnym, czy też kajakiem - wypożyczalni nie brakuje.

Polskie Malediwy, Turkusowe Jezioro – to popularne nazwy zbiorników wodnych, do których zrzucane były popioły z elektrowni w Adamowie koło Turku oraz konińskich elektrowni. Jeden znajduje się we wsi Gajówka, drugi w granicach Konina. Dzięki walorom estetycznym stały się celem podróży turystów z całego kraju oraz ulubionym plenerem fotograficznym.

Pamiętajmy jednak, że miejsca te są jednak bardzo niebezpieczne, bo biały piasek to po prostu popiół z elektrowni, a woda, która wygląda na krystalicznie czystą, ma wysoki stopień zasadowości, co oznacza, że kontakt z nią grozi poparzeniem skóry tak, jakbyśmy wykąpali się w wybielaczu! Należy dodać, że oba akweny znajdują się na terenach należących do elektrowni, czyli na terenach zamkniętych, na których przebywanie jest zabronione i może wiązać się z sankcjami karnymi. Przestrzegamy więc i zalecamy ostrożność wszystkich odwiedzających te piękne, ale bardzo niebezpieczne miejsca.

Wakacje pełne emocji – parki linowe, paralotnia a może wakacje w siodle?

Sieraków położony jest na malowniczym pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim zwanym też Krainą stu jezior. Otoczony trzema jeziorami z jednej strony, a z drugiej strony rzeką Wartą za którą rozpościera się Puszcza notecka. Dzięki takiemu położeniu oraz bliskości środowiska naturalnego Sieraków zachęca do aktywnego wypoczynku, spacerów, biegów, kolarstwa, jeździectwa oraz uprawiania sportów wodnych.


Łukasz Lehmann, Wakepark Sieraków

- Takim centrum sportów wodnych jest Wakepark Sieraków. Osiom wakeparku jest oczywiście wyciąg do wakeboardu, wraz z profesjonalnymi przeszkodami i rampami zwanymi fachowo kickerami, przyciągający rzesze fanów tego sportu, oraz osoby które stawiają swoje pierwsze kroki w pływaniu na desce. Wakeboard gwarantuje potężną dawkę adrenaliny, wysiłku fizycznego oraz całą masę endorfin. Kolejnym elementem jest Wodny Tor Przeszkód, największy taki "wodny plac zabaw" w Wielkopolsce, który gwarantuje niezapomniane wrażenia zarówno dla tych nieco mniejszych jaki i dla tych starszych fanów wodnego szaleństwa. Wieczorową porą, można spędzić czas na leżakach lub hamakach, słuchając koncertów na żywo, lub starannie wyselekcjonowanej muzyki oraz podziwiać malowniczy zachód słońca nad brzegiem jeziora.

Agroturystyka, Spa czy domki nad jeziorem? Co wybrać w Wielkopolsce?

Jazda konna, kąpiele w winie, przejażdżki rowerowe, spływy kajakowe czy po prostu nic nie robienie wśród owocowych drzew to tylko niektóre atrak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto