Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska - Uroczystości uczczenia rocznicy katastrofy smoleńskiej

Małgorzata Linettej
A. Dembiński
W niedzielę 10 kwietnia w Poznaniu i Wielkopolsce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Najczęstszą formą uczczenia pamięci 96 ofiar tragedii były msze święte odprawione w ich w intencji. Pojawiły się też apele o wywieszenie 10 kwietnia flag z kirem i włączenie klaksonów o godz. 8.41.

POZNAŃ Mszą św. o godz. 14 w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry rozpoczęły się poznańskie obchody pierwszej rocznicy katastrofy. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru przy al. Niepodległości, gdzie o godzinie 15 nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy epitafijnej. Ten znak pamięci powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków w Poznaniu, Poznańskiego Oddziału IPN oraz wielkopolskiej "Solidarności". Umieszczenie tablicy na tym monumencie ma podkreślić to, iż ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem, byli w drodze do Katynia, by uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.

Czytaj także: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Poznaniu [ZDJĘCIA]

POZNAŃ Sportowo rocznicę uczcili amatorzy biegania. W niedzielę odbył się I półmaraton im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Bieg wokół Jeziora Maltańskiego rozpoczął się o godzinie 8.41.

Czytaj także: Naszość demonstrowała w Warszawie. Rdesiński zatrzymany

KALISZ Szczególny wymiar miały obchody w Kaliszu. Z tym miastem były bowiem związane dwie osoby spośród 96 ofiar: Gabriela Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska". W sobotę 9 kwietnia o godzinie 15 na jej grobie na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej kwiaty złożył wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Zrobi to w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów. Z kolei w niedzielę, o godz. 9, w kościele oo. Franciszkanów odbyło się nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Czytaj także: Prymas Polski modlił się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

GNIEZNO W niedzielę o godz. 12 w gnieźnieńskiej katedrze mszę w intencji ofiar katastrofy odprawił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Z kolei po nabożeństwie o 18 w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego było można obejrzeć filmowy zapis wizyt Lecha Kaczyńskiego w Gnieźnie. Amatorski dokument, przedstawiający przemówienia na dwóch Zjazdach Gnieźnieńskich - w roku 2007 i 2010 - a także reakcje gnieźnian tuż po katastrofie i wspomnienia innych osób, które leciały prezydenckim samolotem, a które gościły wcześniej w Gnieźnie, przygotował Bogumił Bielecki.

PIŁA W sobotę, 9 kwietnia, o godz. 17.30 oficjalne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku ofiar stalinizmu na placu Staszica. O godz. 18. na placu Zwycięstwa odbył się Apel Poległych. O godz. 19 odprawiono na pl. Zwycięstwa msza koncelebrowaną przez metropolitę szczecińskiego abp. Andrzeja Dzięgę oraz bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

Czytaj także: Marsz Pamięci przeszedł ulicami Poznania

KONIN O godz. 8.41 w niedzielę zawyły syreny. Chwilę wcześniej przed kościołem św. Maksymiliana rozpoczęły się uroczystości ku czci ofiar tragedii. Konińscy harcerze zapalili 96 zniczy, ustawili je przy Stacji Katyńskiej i wyczytali nazwiska.

LESZNO W Lesznie uroczystą mszę w intencji ofiar katastrofy odprawiono w farze o godz. 13.

Współpraca: AK, DAN, DB, RC, IB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto