Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa stanęła w Czarnorzekach. Będą stąd piękne widoki [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wysoki na 13 metrów obiekt stanął niedaleko górnej stacji wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach. Nietypowy, z częścią murowaną, nawiązuje do kamieniarskich tradycji tej okolicy.

Punkt widokowy w Czarnorzekach od dawna był celem licznie odwiedzanym przez spacerowiczów. Stąd pomysł wójta Korczyny, Jana Zycha, by w tej okolicy stworzyć atrakcję turystyczną. Wybrano lokalizację, gmina wykupiła działkę, tak, by spragnieni widoków turyści nie musieli jak do tej pory chodzić przez prywatne łąki.

Udało się także znaleźć źródło finansowania inwestycji. Gmina przygotowała projekt w partnerstwie ze słowackim Stropkovem. Dzięki temu ma zapewnione pokrycie 85 procent kosztów przedsięwzięcia z unijnych funduszy, w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg.

Budowa rozpoczęła się na przełomie lata i jesieni ub. roku. Teraz jest już na finiszu.

- Gotowy jest budynek główny z zadaszeniem, pod którym znajdował się będzie punkt widokowy. Pozostały jeszcze schody zewnętrzne, altana dla turystów, brama wejściowa i ostateczne prace wykończeniowe – podsumowuje Jan Zych, wójt gminy Korczyna. - Liczymy, że do końca maja wszystko będzie gotowe.

Wieża nie przypomina większości tego typu konstrukcji drewnianych znanych np. z leśnych punktów widokowych. Jest w części wykonana z betonu, ma kamienną elewację, kryty gontem dach. – Projektant świadomie nawiązał do lokalnej architektury i tradycji – mówi Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie.

Kondygnacje są trzy. Najniższe, zamykane pomieszczenie będzie mieć funkcje gospodarcze. Podziwianie widoków Pogórza Karpackiego i panoramy Beskidu Niskiego (a przy dobrej pogodzie zobaczyć będzie można nawet Tatry) będzie możliwe z najwyższego poziomu, z dojściem zewnętrznymi schodami. Platforma pomieści ok. 10 osób.

Obiekt będzie monitorowany. Wstęp na wieżę będzie darmowy. Nazwy szczytów widocznych z wieży zostaną umieszczone na specjalnej tablicy.

Do wieży prowadzi gminna asfaltowa droga, ale to nie będzie jedyna trasa, którą można do niej dotrzeć. – Od parkingu w Czarnorzekach wytyczymy kilka dodatkowych ścieżek, także po terenach leśnych, żeby zachęcić do kilkunastominutowego spaceru, bo okolica jest naprawdę piękna, i warto ją podziwiać z punktu widzenia pieszego, a nie przez szybę samochodu – mówi Wojciech Tomkiewicz.

Kiedy wieża będzie otwarta? – Zadecydują o tym dwa czynniki. Pierwszy, ten bardziej przewidywalny, to termin ukończenia wszystkich prac, planowany na koniec maja. Drugi, mniej przewidywalny, to ten związany z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Będziemy śledzić komunikaty służb sanitarnych i do nich się dostosowywać – mówi Tomkiewicz.

Poza wieżą (podobny obiekt buduje się po słowackiej stronie) projekt obejmuje wytyczenie ponad 34 km szlaku rowerowo-turystycznego (na trasie znajdą się Prządki i zamek Kamieniec). Ma powstać także aplikacja mobilna w trzech językach (polskim, słowackim i angielskim), dzięki której turyści będą dysponowali mobilną bazą danych o najciekawszych miejscach okolic Korczyny i Stropkova.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto