Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie Gębarzewo: specjalistyczne ćwiczenia na terenie zakładu karnego [FOTO, FILM]

Paweł Brzeźniak
Specjalistyczne ćwiczenia na terenie więzienia w Gębarzewie
Specjalistyczne ćwiczenia na terenie więzienia w Gębarzewie Paweł Brzeźniak
Oto relacja z ćwiczeń, które odbyły się na terenie więzienia w Gębarzewie we współdziałaniu z Policją i Państwową Strażą Pożarną w Gnieźnie. Celem działań ochronnych jest doskonalenie przez poszczególne służby technik i umiejętności w zakresie likwidacji zagrożeń mogących powstać na terenie zakładu karnego.

Są to ćwiczenia profilaktyczne, które odbywają się raz w roku. W tym czasie funkcjonariusze ćwiczą różnego rodzaju formy działań ochronnych i technik interwencyjnych.

Oto trzy scenariusze zdarzeń, które realnie mogą mieć miejsce w więzieniu i które zostały przećwiczone:
1. Na placu spacerowym grupa skazanych udała się na spacer. Po zakończeniu, odmawia zejścia do cel i wszczyna awanturę, namawiają innych skazanych do wzięcia udziału w manifestacji na oddziale mieszkalnym. Do akcji wkracza grupa więziennych negocjatorów, próbują nakłonić grupę oburzonych skazanych do zachowania zgodnie z prawem. To się nie udaje i dyrektor więzienia podejmuje decyzję o siłowym rozwiązaniu konfliktu. Do akcji wkraczają funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Okręgu Poznańskiego. W ten sposób konflikt zostaje zażegnany.

2. Pożar w pawilonie mieszkalnym w oddziale, w którym skazani na co dzień wychodzą do pracy. Podczas prowadzonych prac remontowych dochodzi do wzniecenia pożaru, dwóch funkcjonariusze jest uwięzionych. Na miejsce zostaje wezwana straż pożarna z Gniezna, która prowadzi akcję ratowniczą.

3. Bunt osób z zewnątrz przed bramą główną więzienia. Grupa pseudokibiców zaprzyjaźnionych z drużyną Legii Warszawa domaga się wypuszczenia jednego ze swoich przywódców. Barykaduje teren przed bramą główną, nie dopuszcza do wjazdu wozów policyjnych i więźniarek. Dyrektor postanawia wezwać funkcjonariuszy policji, aby stłumić zamieszki.

- Te działania tylko ćwiczymy, żadne z nich nie miało miejsca, ale są one realne. Na co dzień pracujemy ze zdemoralizowanymi przestępcami, którzy odbywają karę długoletniego pozbywania wolności. Są to osoby, które łamały prawo przed trafieniem do zakładu i nie raz nie mają żadnych skrupułów. Nasz profesjonalizm polega m.in. na tym, że nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i umiejętności, a takie ćwiczenia dają nam możliwość koordynowania działań z innymi służbami - przyznaje kpt. Krystian Rynarzewski, zastępca Kierownika Działu Penitencjarnego, Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Więźniowie Zakładu Karnego w Gębarzewie odbywają wyroki od kilku dni, kilku miesięcy po kilkanaście lat, łącznie z dożywotnim pozbawieniem wolności. Karę odsiaduje obecnie ponad 580 więźniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto