Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Gębarzewie w czasie epidemii koronawirusa

Paweł Brzeźniak opr.
Więzienie w Gębarzewie w czasie epidemii koronawirusa
Więzienie w Gębarzewie w czasie epidemii koronawirusa kpt. Krystain Rynarzewski
Więzienie w Gębarzewie w czasie epidemii koronawirusa. Obecna sytuacja wpłynęła na życie całego świata. Ograniczenia w działalności przedsiębiorstw, pozamykane kina, teatry, to skutki działania wirusa. Trudna sytuacja nie ominęła zakładów karnych.

Więzienie w Gębarzewie w czasie epidemii koronawirusa

Pomimo licznych obostrzeń, które dotknęły niemal każdego, trzeba dalej funkcjonować i zmierzyć się z tym groźnym przeciwnikiem. Alternatywą dla wielu zatrudnionych stała się praca zdalna. Niestety w więzieniu, dla wielu funkcjonariuszy, szczególnie tych pracujących w bezpośrednim kontakcie ze skazanymi nie jest to możliwe. W czasie pandemii czy innej sytuacji, która ma wpływ na normalne funkcjonowanie zakładu, więzienie musi działać. Codziennie ktoś kończy karę, komuś zostaje uchylony tymczasowy areszt, przyjmowani są nowi przestępcy. Dlatego funkcjonariusze Służby Więziennej są przygotowani do pracy w trudnych warunkach, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Wyżywić, wyremontować, wyprać...

Codziennie więzienna kuchnia przygotowuje posiłki dla 700 osadzonych. Bez względu na okoliczności, posiłek dostarczany jest do każdej celi. Tu nie może się wydarzyć nic, co mogłoby zakłócić dobrze zorganizowane przedsięwzięcie logistyczne. Podobnie jest w przypadku zakładowych warsztatów, gdzie więźniowie sami naprawiają rzeczy, które uległy awarii. Wykonują również inne przedmioty, które służą w codziennej pracy funkcjonariuszy. W czasie pandemii bez zakłóceń działa magazyn, w którym skazani wymieniają odzież, pościel czy sprzęt RTV.

Resocjalizacja przez pracę

W gębarzewskim więzieniu prężnie działa hala produkcyjno-montażowa, w której przy spawaniu systemów kominowych zatrudnienie znalazło 50 osadzonych. Pracują skazani, którym do końca kary zostało kilkanaście miesięcy, jednak są i tacy, którzy odsiadują wyrok 25 lat pozbawienia wolności oraz więźniowie, skazani na dożywocie. Dla nich możliwość pracy jest czymś więcej niż tylko oderwaniem sie od więziennej codzienności. To szansa na "normalne" funkcjonowanie w warunkach pełnej izolacji i rehabilitacja za popełnione krzywdy. Pracuję od kilku lat, w więzieniu ukończyłem kurs spawacza, a praca daje mi samodzielność finansową i umożliwia wsparcie rodziny - mówi pan Błażej odsiadujący wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Na zmianie pracuje ze swoim kolegą z celi, który został skazany za zabójstwo na kare 25 lat więzienia. Dla mnie praca jest czymś normalnym. Pracowałem na wolności i tu staram się robić to samo - dodaje pan Hubert. W kobiecym więzieniu w Pobiedziskach, które podlega Zakładowi Karnemu w Gębarzewie, również zatrudnienie są skazane. Na terenie oddziału działa hala, w której 25 pań odbywających karę pozbawienia wolności codziennie skleja dziesiątki tysięcy gumowych uszczelek, które maja zastosowanie w przemyśle.

Reżim sanitarny podstawą walki z niewidzialnym wrogiem

W tych trudnych chwilach, funkcjonariuszy, pracowników cywilnych i więźniów łączy jedno - troska o życie i zdrowie swoje oraz innych. Wszyscy, bez względu na to, po której stronie muru znajdą się po zakończeniu pracy, stosują się do zaleceń w postaci zasłaniania ust i nosa. Zakładanie rękawiczek ochronnych czy dezynfekcja rąk już nikogo nie dziwi. stało się to ogólnoświatową normą.

Osoby, które pokonały chorobę COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, są potencjalnymi dawcami osocza. Dzielimy się dobrem ratując innych

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują o oddawanie osocza przez osoby, które wyzdrowiały po chorobie COVID-19.

St. sierż. Robert Skałecki, starszy oddziałowy działu ochrony gębarzewskiego więzienia kolejny raz oddał osocze. W ten sposób udowodnił, że bezinteresowna pomoc potrzebującym nie jest mu obca.

Wśród funkcjonariusz Służby Więziennej jest wielu krwiodawców. Systematycznie oddają najcenniejszy dar, którym można podzielić się z drugim człowiekiem. Kolejna ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi z okazji święta Służby Więziennej odbędzie się od 8 lutego do 19 marca 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto