Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna sprawia, że zaczynamy się zdrowiej odżywiać?

Paweł Brzeźniak
Wiosna sprawia, że zaczynamy się zdrowiej odżywiać?
Wiosna sprawia, że zaczynamy się zdrowiej odżywiać? archiwum Polskapresse
Wiosna sprawia, że czujemy zwiększoną mobilizację do zmiany nawyków. Dotyczy to także przyzwyczajeń żywieniowych. Chętniej sięgamy po warzywa i owoce.

Wiosna sprawia, że zaczynamy się zdrowiej odżywiać?

Od kilku dni cieszymy się wiosenną aurą. Jest to czas, który napawa optymizmem, który sprawia, że chcemy coś zmienić w swoim życiu. Wielu z nas dokonuje porządków w swoim domu. Dla niektórych wyjątkowym osiągnięciem jest posprzątanie swojego biurka, które może okazać się prawdziwym powodem do dumy. Warto pamiętać także o swoim zdrowiu. Wiosną bardziej dostępne są świeże warzywa i owoce, które możemy zakupić chociażby na bazarze. Coraz więcej osób pielęgnuje przydomowe ogródki. Można na nich uprawiać sałatę, rzodkiewkę, koperek i wiele, wiele innych warzyw. Jest to prawdziwa „witaminowa bomba”, która może sprawić, że nasz organizm otrzyma dawkę niezbędnej energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania.

Przede wszystkim, nie możemy zapomnieć o regularności spożywania posiłków. – To jest najważniejsze. Ponadto, posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane. Należy opierać się na piramidzie racjonalnego żywienia – mówi Magdalena Tymczewska-Engler, która prowadzi w Gnieźnie gabinet dietetyczny. Dieta powinna być zróżnicowana – to zapewni nam pokrycie zapotrzebowania na wszystkie związki mineralne i witaminy. – Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to trzeba pamiętać, że im większy producent, tym większe zagrożenie, że trafimy na spryskane warzywa, w których będzie znajdować się chemia – twierdzi M. Tymczewska-Engler.

Wartości odżywcze każdego produktu musimy rozpatrywać osobno. Wiele warzyw i owoców zawiera m.in. witaminę B, kwas foliowy, żelazo oraz błonnik pokarmowy, który zapewnia sytość, a także poprawia pracę jelit i glikemię w naszej krwi. – Warzywa i owoce są bogate w wodę, a poza tym nie zawierają wysokiej wartości kalorycznej. Zatem, jest zdecydowanie mniejsza szansa na przyrost masy ciała, którego wielu z nas tak się obawia – podkreśla dietetyk.

Pamiętajmy o żelaznych zasadach żywieniowych.

Po pierwsze, nie jest prawdą, że jedzenie po 18:00 jest błędem. Ostatni posiłek (lekki) powinniśmy zjeść najpóźniej na dwie godziny przed snem. Posiłek musi się pojawić, aby nie doprowadzić do spadku poziomu cukru we krwi.

Po drugie, nie zapominajmy o zjedzeniu śniadania przed wyjściem z domu. To nasza podstawowa dawka energii. Zastrzyk kalorii nie może być w tym przypadku zbyt mały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto