Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witold Horowski: Na Ukrainie, w każdej miejscowości jest wiele nowych kwater dla bohaterów wojennych

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina zachęca do wywieszenia flag w ramach poznańskiej solidarności. „Jeśli to będą flagi ukraińskie – niech będą z biało-czerwoną wstęgą, jeśli polskie - z niebiesko-żółtą. Najlepiej oczywiście będą się prezentować flagi polskie i ukraińskie obok siebie”.
Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina zachęca do wywieszenia flag w ramach poznańskiej solidarności. „Jeśli to będą flagi ukraińskie – niech będą z biało-czerwoną wstęgą, jeśli polskie - z niebiesko-żółtą. Najlepiej oczywiście będą się prezentować flagi polskie i ukraińskie obok siebie”. Filip Boratyn
- Ukrainki i Ukraińcy są dzielni, ale wierzcie mi – wielu z nich się obawia jutra. W ostatnich latach zginęło prawie 15 tys. ludzi. Tam, w każdej miejscowości, na cmentarzach jest już wiele nowych kwater dla bohaterów wojennych. Dalsza wojna jest dla nich bardzo realnym zagrożeniem, tak bardzo, że trudno nam sobie w Polsce to wyobrazić – mówi Witold Horowski, były Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu, od 2011 roku Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina.

Inwazja Rosji na Ukrainę

W mediach społecznościowych jeszcze przed atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę, głos w imieniu poznańskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina zabrał Witold Horowski, który poinformował, że swoje słowa kieruje, zarówno do Ukraińców, którzy do Poznania przyjechali z innych regionów Polski, jak i do tych, którzy do stolicy Wielkopolski dotarli z miast ukraińskich: Lwowa, Kijowa, Równego Łucka, Żytomierza, Tarnopola, Winnicy, Połtawy, Charkowa, Doniecka, Dniepru, Odessy i innych miast ukraińskich.

Ukraińcy, którzy zamieszkali w Poznaniu, zostawili swoich bliskich na Ukrainie. Sami w Polsce zaczęli pracę zarobkową m.in. w taksówkach, na placach budowy, w galeriach handlowych lub podjęli edukację na poznańskich uczelniach wyższych i w szkołach policealnych.

Czytaj też:

Witold Horowski nawołuje Polaków i Ukraińców do okazania solidarności w obliczu zagrożenia przed jakim stanął naród ukraiński.

Nie tylko krajowi – sąsiedzie. Ale także krajowi – ojczyźnie dziesiątek tysięcy naszych lokalnych sąsiadów. Ukrainie, z którą przez setki lat mieliśmy wspólną Ojczyznę

- apeluje Horowski.

Były konsul zwraca uwagę, że Ukraina jest najbardziej zagrożonym krajem w historii Europy od wielu dekad. Od 2014 r. trwa wojna, w której zginęło wielu Ukraińców. Dzisiaj, 24 lutego jej eskalacja stała się kolejnym, brutalnym doświadczeniem dla narodu ukraińskiego.

Chcielibyśmy zaproponować całemu Poznaniowi wspólną solidarnościową akcję. Taką, w której nie tyle chcemy krzyczeć „precz z Putinem”, co apelować razem o pokój. Nade wszystko jednak zależy nam na wsparciu dla tych, którzy martwią się o rodzinę, o swoje miasto i wioskę, o swoich synów, wujków i ojców. Zależy nam na wysłaniu sygnału o ten tysiąc kilometrów na wschód – jesteśmy z Wami

– napisał Witold Horowski i dodał:

- Jest wiele sposobów na wyrażenie wsparcia. Zachęcamy przede wszystkim do codziennej serdeczności i uważności. Nic nie zastąpi dobrego słowa kierowanego do osoby, która martwi się o rodzinę w swojej ojczyźnie. Całkiem sporo doświadczonych organizacji pomocowych uruchomiło już specjalne konta na zbiórki – to też jest dobra forma realnej pomocy. Wokół jest sporo różnych inicjatyw, każdy może wybrać to, co uzna za najbardziej odpowiednie.

Czytaj też:

Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina zachęca do wywieszenia flag w ramach poznańskiej solidarności. „Jeśli to będą flagi ukraińskie – niech będą z biało-czerwoną wstęgą, jeśli polskie - z niebiesko-żółtą. Najlepiej oczywiście będą się prezentować flagi polskie i ukraińskie obok siebie”.

Niech te symbole naszych narodów łopoczące razem będą też symbolem naszej solidarności, tak scalonej w ostatniej dekadzie przez codzienność i bliskie sąsiedztwo. Niech do Galicji, na Donbas, Tawrię i Krym, Podole, Wołyń, Zakarpacie, Polesie, Bukowinę, Besarabię, Podnieprze i Zaporoże, Połtawszczyznę, Przyazowie, Nadczarnomorze, Siewierszczyznę i Słobożańszczyznę, Naddniestrze popłynie prosty przekaz: Poznań jest z Wami. Poznań biało-czerwony i niebiesko-żółty

– dodał Horowski.

Czytaj też:

W czwartek, 24 lutego o godz. 17 przy ul. Bukowskiej przed Konsulatem Rosyjskim odbędzie się akcja pokojowa w celu wyrażenia protestu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę. Natomiast w sobotę o godz. 16 na pl. Wolności zorganizowana zostanie demonstracja na rzecz pokoju na Ukrainie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Witold Horowski: Na Ukrainie, w każdej miejscowości jest wiele nowych kwater dla bohaterów wojennych - Głos Wielkopolski

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto