Wizytują obóz harcerski, żeby nie powtórzyła się tragedia z 2017 roku

Paweł Brzeźniak opr.
Wizytują obóz harcerski, żeby nie powtórzyła się tragedia z 2017 roku
Wizytują obóz harcerski, żeby nie powtórzyła się tragedia z 2017 roku PSP, KPP
W miejscowości Imiołki położonej w gminie Kiszkowo na terenie powiatu gnieźnieńskiego zorganizowany został obóz harcerski ZHP Chorągiew Wielkopolska Komenda Hufca Poznań Nowe Miasto, w którym docelowo ma uczestniczyć około 200 harcerek i harcerzy w wieku od 6 do 18 lat. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie bardzo aktywnie włączyła się w akcję zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży przebywającej na obozie.

Wielu wciąż ma w pamięci iż 11 sierpnia na Pomorzu, w wyniku wspomnianej wichury, zginęły dwie harcerki, przebywające na obozie. Aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości, podjęto działania, zmierzające do poprawy komunikacji służb z organizatorami tego typu obozów.

W pierwszych dnia trwania obozu przeprowadzono rozpoznanie operacyjne terenu, na którym odbywać się będzie aktywny wypoczynek oraz dokonano sprawdzenia stanu bezpieczeństwa. Podczas spotkania z kierownictwem obozu ustalono zasady wymiany informacji i sposób przesyłania komunikatów o pogarszającej się pogodzie i zbliżających wyładowaniach atmosferycznych, gradobiciach i obfitych deszczach, a także zagrożeniach pożarowych. Kadrze dowódczej obozu przedstawiono również zasady bezpiecznego obozowania w lesie oraz zasady bezpiecznej ewakuacji na wypadek wystąpienia zagrożenia. Dokonano również próby nawiązania łączności za pośrednictwem udostępnionego przez straż pożarną radiotelefonu, a dodatkowo za pomocą telefonii komórkowej.

Wizyta gnieźnieńskich strażaków była również doskonałą okazją do przekazania harcerzom niezbędnych informacji w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Funkcjonariusze tutejszej komendy najpierw przeprowadzili pogadankę z uczestnikami obozu z zakresu bezpiecznego wypoczynku w lesie, nad wodą oraz zachowania w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków meteorologicznych takich jak wyładowania atmosferyczne, silne wiatry czy gradobicia. Następnie młodzi uczestnicy obozu w ramach zajęć uzyskali wiedzę z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ćwicząc na sprzęcie udostępnionym przez gnieźnieńską komendę. Dzieci i młodzież skorzystały również z niebywałej okazji jaką była możliwość zobaczenia, ale również i użycia sprzętu strażackiego.

W trakcie swojej wizyty, policjanci wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa, dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego z Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Straży Pożarnej skontrolowali obozowisko. Podczas pobytu w Imiołkach, gdzie dzieci i młodzież wypoczywają w wakacje funkcjonariusze sprawdzili, czy samo miejsce jest bezpieczne i właściwie zabezpieczone. Policjanci interesowali się, czy dzieci mają zapewnioną odpowiednią opiekę ze strony dorosłych i odpowiednie warunki pobytu. Służby i dowódca obozu wymienili się niezbędnymi informacjami.

Jednocześnie zwrócili uwagę na zapewnienie drożności dróg dojazdowych i ewakuacyjnych. Podczas pobytu profilaktyk społeczny asp. szt. Krzysztof Socha i dzielnicowy asp. Marcin Różagórski poinformowali wypoczywające tam dzieci o konkursie filmowym "Filmowy przeWODNIK" realizowanego w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji i nad wodą.

Link do konkursu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie