Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właściciele lasów prywatnych mogą się postarać o środki na uporządkowanie lasów

Sona Ishkhanyan
35 milionów złotych przyznano dla województw, przez które przeszła nawałnica, które przeznaczone będą dla właścicieli lasów prywatnych na uporządkowanie lasów. Właściciele proszeni są, aby przed przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac porządkowych, niezwłocznie dokonać zgłoszenia w Wydziale Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Właściciele lasów prywatnych mogą się postarać o środki na uporządkowanie lasów
Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2017 roku zostaną uruchomione środki finansowe z funduszu leśnego dla właścicieli lasów prywatnych na terenach gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu na likwidację w lasach prywatnych skutków nawałnicy, która miała miejsce 11 sierpnia br.

Właścicieli lasów prywatnych na terenie powiatu gnieźnieńskiego jest ponad 1000. Ogólna powierzchnia lasów prywatnych, nad którymi nadzór sprawuje Starosta w powiecie wynosi 1540 ha. Jak podaje Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie na dzień dzisiejszy jest już ponad 30 zgłoszeń, z których wynika, że najbardziej ucierpiały lasy prywatne na terenie Nadleśnictwa Gniezno ale również na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo i Gołąbki. -Procedura wynika z decyzji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W związku z tym, że są tam pewne postanowienia, to musimy ta procedurę tutaj wdrożyć. Będziemy się starać, żeby to było dla właścicieli jak najprościej i wymagało jak najmniej dokumentów. Niemniej jednak niektóre dokumenty będą wymagane. Dobrze by było, gdyby właściciele je dostarczyli jak najszybciej, byśmy mogli zacząć działać, bo po pierwsze te środki nie są duże, a liczy się kolejność zgłoszeń, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo publiczne, by jak najszybciej usunąć za zagrożenia z naszych lasów -na wstępie zaznaczyła Magdalena Musiałowicz. To, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności, to zgłosić się do starostwa i złożyć deklarację uporządkowania drzewostanu, w celu ukształtowania bezpieczeństwa publicznego terenu, a tym samym wniosek zawierający podstawowe dane dotyczące lasu oraz szacunkową powierzchnię zniszczeń i w miarę możliwości dokumentację fotograficzną. Urzędnicy wraz z pracownikami nadleśnictwa zweryfikują stan zniszczeń, a podstawą przekazani środków, będzie protokół odbioru końcowego stwierdzający, że las został uporządkowany.

-Po zgłoszeniu się właściciela, pracownicy lasów państwowych będą szacować straty na terenie poszczególnych lasów, na podstawie czego zostanie wydana decyzja o ewentualnym wyrębie sanitarnym, po czym dopiero będzie można przystąpić do legalnego usuwania tych szkód. Konieczna jest więc ta decyzja, która legalizuje te czynności. Właściciele w tej chwili powinni jedynie oczyścić drogi dojazdowe, ewentualnie uprzątnąć leżące drzewa na polach i wstrzymać się z pracami do wydania decyzji - zaznaczył Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno. Jak dalej zaznaczył nadleśniczy, warto pamiętać o bezpieczeństwie i przystępując do prac zachować szczególną ostrożność, robić to z zachowaniem odpowiednich zasad, najlepiej pod fachowym nadzorem.

Mieszkańcy winni zachować ostrożność, a grzybiarze nie wchodzić do lasów gdzie jest zakaz, bo "lasy to w tej chwili są jak tykające bomby"
Michał Michalak w swojej wypowiedzi szczególną uwagę poświęcił na apel do wszystkich mieszkańców, by omijali tereny wszystkich lasów, do których wstęp został zakazany. -Być może mieszkańcy nie zdają sobie sprawę, ale są to tereny bardzo niebezpieczne, drzewa wiszą niemalże na każdym kroku i nawet lekki podmuch wiatru możne spowodować, że runą na nas -podkreślił nadleśniczy. O szczególna ostrożność proszeni zostali grzybiarze, w związku z rozpoczynającym się sezonem na grzybobranie. -Nie wolno wchodzić do lasów, gdzie jest zakaz wstępu, polecamy lasy np. w Skorzęcinie, tam nie było wiele szkód a wstęp do nich jest wolny i nie zagraża życiu. Nasz patrol będzie kontrolować te tereny. Za wchodzenie do lasu grozi kara grzywny, ale to nawet nie chodzi o to, by karać mandatami, bo każdy z nas wchodząc do lasu powinien się liczyć z tym, że może być ukarany przez naturę. Liczymy więc na rozwagę mieszkańców - dodał na koniec nadleśniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto