Wójt Maria Suplicka z absolutorium, ale bez wotum zaufania od radnych

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wójt Maria Suplicka nie otrzymała wotum zaufania od radnych
Wójt Maria Suplicka nie otrzymała wotum zaufania od radnych Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
W poniedziałkowe wczesne popołudnie odbyła się sesja Rady Gminy Gniezno podczas której radni głosowali nad absolutorium i wotum zaufania dla wójt Marii Suplickiej. Głosowanie poprzedziła 4-godzinna dyskusja nad raportem o stanie gminy za 2020 rok.

Wójt Maria Suplicka nie otrzymała wotum zaufania, ale przyznano jej absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. Głosowanie w sprawie wotum zaufania: Za - 6, przeciw - 5, wstrzymało się - 3. Głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium: za - 13 wstrzymało się - 1.

We wspomnianej dyskusji nad stanem gminy w 2020 roku udział wzięli radni oraz jedna mieszkanka gminy - Alicja Kaczmarek z Obory, która wcześniej wyraziła chęć udziału w spotkaniu na ten temat. Podczas dyskusji krytycznie odnoszono się do rozmaitych kwestii, ale radni podkreślali, że dokument, jakim jest raport, został sporządzony lepiej niż w poprzednim roku.

Radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska z klubu radnych Niezależnych zwracała uwagę na to, że wiele decyzji pani wójt nie jest konsultowanych z radą, a o konsekwencjach radni dowiadują się z mediów. - Jesteśmy stawiani w takiej sytuacji, że przeszkadzamy pani wójt. Mam wrażenie, że to totalna manipulacja. Jeżeli mamy inne zdanie, to przeszkadzamy. Tak to jest postrzegane. Rolą wójta nie jest atakowanie rady. Wystarczy spojrzeć, jak to wygląda w innych samorządach. Tam widzimy inną jakość pracy - dodaje radna, która podkreśla, że we wskazanych w raporcie działaniach promocyjnych "może z 5% to promocja".

- Chciałam serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Urzędu Gminy Gniezno, którzy przyczynili się do wykonania i zamknięcia budżetu za 2020 rok. Podziękowania za współpracę kieruję również w stronę radnych Gminy Gniezno. Zapewniam, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby rezultaty w kolejnych latach były jeszcze lepsze - przyznała po sesji wójt Maria Suplicka.

Budżet Gminy Gniezno na 2020 rok:
dochody 73 039 736,99 zł, w tym: − dochody bieżące 68 287 244,25 zł − dochody majątkowe 4 752 492,74 zł Wydatki 77 503 465,99 zł, w tym: − wydatki bieżące 62 223 926,44 zł − wydatki majątkowe 15 279 539,55 zł.

Budżet na koniec 2020 roku po stronie planu zamyka się deficytem w wysokości 4 463 729,00 zł a po stronie wykonania zamyka się deficytem w wysokości 893 608,82 zł. Zadłużenie Gminy Gniezno na dzień 31 grudnia 2020 roku z tytułu kredytów i pożyczek wynosi 31 751 000 zł. W tym kwota 8 801 000 zł z emisji obligacji przeznaczonych na sfinansowanie zadań inwestycyjnych (m.in. budowa kompleksu oświatowego w Zdziechowie). Plan dochodów po zmianach wyniósł 73 039 736,99 zł, wykonanie na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosło 72 745 611,54 zł co stanowi 99,60% planu.

Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej dotycząca budżetu za 2020 rok jest pozytywna.

Gmina Gniezno pozyska dużego inwestora w strefie ekonomicznej w Lulkowie

Gmina Gniezno pozyska dużego inwestora w strefie ekonomiczne...

Co w 2020 roku udało się zrealizować na terenie gminy? Na początku zeszłego roku w Piekarach zostało zapoczątkowane działanie Klubu Seniora. We wrześniu rozpoczął działalność pierwszy gminny żłobek, który zapewnia opiekę 30 dzieciom w wieku do 3 lat i umożliwił rodzicom powrót na rynek pracy. Ze względu na duże zapotrzebowanie na opiekę dla małych dzieci do 3 lat i starszych planuje się w 2022 roku rozpocząć budowę kolejnej placówki żłobka wraz z oddziałami przedszkolnymi w Szczytnikach Duchownych. Z inwestycji dla dzieci i młodzieży należy także wymienić plac zabaw w Jankówku i skatepark w Jankowie Dolnym.

Na budynku Urzędu Gminy Gniezno powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 32 kW, która pozwoli ograniczyć zużycie energii z tradycyjnych źródeł i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Koszt całej inwestycji wyniósł 129 997,75 zł. Został pokryty ze środków pochodzących z kar i opłat za korzystanie ze środowiska.

Planuje się realizację kolejnych inwestycji:
- budowa budynku szkolno-przedszkolnego w Jankowie Dolnym,
- budowa Kanalizacji we wsi Braciszewo- Obora,
37
- budowa drogi w Krzyszczewie,
- budowa dróg zgodnie z przygotowanymi w 2021r. projektami,
- budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
- budowa budynku przedszkolnego wraz z oddziałem żłobka w Szczytnikach Duchownych.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie