Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wokalno-rapowany finał projektu "Selfie z Asnykiem" w Klubie Muzycznym Młyn w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Niezwykle świeża, poruszająca i niesamowicie prawdziwa odsłona poezji Adama Asnyka w młodym wykonaniu powstała z inicjatywy fundacji Przestrzeń. Zobaczcie jak wyglądał koncert finałowy projektu w Klubie Muzycznym Młyn.

Wokalno-rapowany finał projektu "Selfie z Asnykiem" w Klubie Muzycznym Młyn w Gnieźnie

Niełatwo jest zachęcić do jakiegokolwiek projektu ludzi młodych. Oni muszą to po prostu czuć, muszą czuć, że to jest prawdziwe, że to jest po coś. Takiego wspaniałego zgrania młodych, pod okiem doświadczonych instruktorów, dokonała fundacja Przestrzeń.

W piątkowy wieczór w Klubie Muzycznym Młyn w Gnieźnie miał miejsce koncert finałowy projektu "Selfie z Asnykiem". Było to zwieńczenie kilkutygodniowych warsztatów literacko-wokalnych. Uczestnicy projektu poznali bliżej, pod okiem Dominiki Sochackiej Drzewieckiej (z fundacji Przestrzeń), Wiktora Kolińskiego i Marcina Ochotnego, zarówno teksty, jak i postać wspominanego poety i dramatopisarza.

- Współpraca z Wiktorem Kolińskim i Marcinem Ochotnym-instruktorami projektu - to czysta przyjemność. Ludzie kreatywni, o szerokim spojrzeniu, wnoszący dużo w jakość "Selfie z Asnykiem". Współpracy z MamJazza się obawiałam, ale to była tylko kwestia mojej pobieżnej znajomości z Marcinem (tworzącym ten kolektyw), która z każdym kolejnym ustaleniem się zacieśniała. Sama koncepcja połączenia tak różnych frontów muzycznych i artystycznych była tak zagadkowa jak i intrygująca. Niecodziennie bowiem łączy się muzykę elektro z hiphopem i piosenką aktorską. I to jeszcze z tekstami poety, który żył ponad sto lat temu. Stworzyła się nowa jakość, a efekt końcowy myślę był przyjemnym zaskoczeniem - mówi Dominika Sochacka-Drzewiecka, reprezentująca w projekcie fundację Przestrzeń.

Zadaniem uczestników tych literacko-wokalnych warsztatów było stworzenie melodii do wybranego tekstu Adama Asnyka lub ułożenie na podstawie wybranego utworu własnej kompozycji. Działanie to było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

- Uczestnicy w ramach warsztatów literackich poznali kontekst historyczny, warunki, w jakich dorastał, rozwijał się i tworzył Adam Asnyk. Analizowali wiersze, kształtowali wyobrażenie o poecie. To niesamowicie ważny element tego projektu. Dzięki temu mieli odwagę zmierzyć się z twórczością i indywidualnie odnieść się do tekstów Asnyka, tak, jak gdyby wypływały one z ich własnych doświadczeń, potrzeb. Do odwołania się do akurat tego poety zainspirował mnie wiersz "Do młodych", pełny odważnych tez, konkretnego przesłania. Młodzież jest wymagająca i wyczuwająca fałsz na kilometr. Z każdym kolejnym wierszem, zagłębiając się w życiorys poety, utwierdzałam się w przekonaniu, że to właśnie jego twórczość jest świetnym i jednocześnie atrakcyjnym materiałem do pracy. W ramach realizacji projektu założyłam właśnie duży wkład uczestników - to w końcu miało być ich spojrzenie na Asnyka. Wspólnie z pozostałymi instruktorami możemy śmiało stwierdzić, że mamy zdolnych i chłonnych wiedzy uczestników, chętnych do działania po części eksperymentalnego - podkreśla Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Zobaczcie fragmenty koncertu:

Dlaczego zatem "selfie" w tytule projektu i skąd pomysł na twórczość właśnie Adama Asnyka?
- Projektując warsztaty chciałam bardzo, żeby nazwa była wpadająca w ucho, ale jednocześnie, żeby mówiła wiele. Tytułowe "Selfie z Asnykiem" to nic innego, jak takie mentalne zdjęcie - szybkie działanie, bardzo osobiste (jak selfie), ukazujące prywatne odczucia i pomysł na twórczość Adama Asnyka. I taki jest ten projekt. Uczestnicy mieli za zadanie albo stworzyć melodię do tekstu, albo ułożyć tekst na podstawie wybranej twórczości na kształt spotkania ucznia z mistrzem - mówi Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Spotkanie "ucznia z mistrzem", czyli z utworami Asnyka wykonawcy dzisiejszego koncertu oceniają bardzo dobrze, bo jak mówi Ola, jedna z uczestniczek, Miała to też być dla nas zabawa i myślę, że to się udało i wszyscy dobrze się bawiliśmy.

- Ja oceniam współpracę bardzo miło, chociaż godziny w ramach projektu były bardzo ograniczone to jednak zajęcia zarówno muzyczne, jak i literackie, prowadzone przez pana Wiktora, były bardzo ciekawe. Bardzo dużo pomogło nam one przybliżyć dużo faktów z życia Adama Asnyka, przez co lepiej i łatwiej było nam zinterpretować wiersze, jakie śpiewałyśmy - komentuje swój udział Ola.

- Poza tym, na zajęciach plastycznych, gdzie robiliśmy swoje koszulki na dzisiejszy występ, mogliśmy wyrazić to, co nas zaciekawiło w tym, co śpiewaliśmy - mówi Gabrysia.

- Bardzo pozytywnie oceniam nasz finałowy występ, ponieważ chyba nie było większych pomyłek - podkreśla Marta.

- Pani Dominika zawsze nam pomagała z boku, pokazywała co mamy robić - dodaje Gabrysia.

ZOBACZ TEŻ:Nabór do dziecięcego chóru a'capella z Fundacją Przstrzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto