Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią na naszych cmentarzach ponownie mogliśmy zobaczyć kwestujące osoby.

Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach

Ze środków zebranych z dotychczasowych kwest do 2018 r. odnowiliśmy 8 nagrobków zmarłych osób szczególnie zasłużonych dla miasta Gniezna.

- Współfinansowaliśmy również renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej - profesor obecnego II LO, a także przekazaliśmy środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra. W 2019 r. odbudowaliśmy nagrobki Bogdana Szałkowskiego, profesora I LO im. B. Chrobrego i jego żony Marii oraz Jana Birgfellnera ostatniego przedwojennego dyrektora I LO i Jego żony Stanisławy

- wymienia prezydent Tomasz Budasz.

- Nagrobki te zostały zniszczone podczas wichury w 2017r. W tym roku przekazaliśmy również środki finansowe na renowację nagrobka pilota ppor. Huberta Sauera – absolwenta I LO, który zginął tragiczna śmiercią lotnika

- dodaje.

Środki zebrane z tegorocznej kwesty będą przeznaczone na odbudowę nagrobka Klemensa Waberskiego i jego żony Haliny. Tegoroczna kwesta odbyła się 31 października (niedziela) od 10 do 16 na cmentarzach: św. Piotra, św. Krzyża oraz przy ulicy Witkowskiej. Ostatecznie, zebrano naprawdę pokaźną sumę, bo aż 7943,79 złote!

To tylko udowadnia, że gnieźnianie mają wielkie serce i chcą, by pamięć o zasłużonych mieszkańcach Pierwszej Stolicy trwała jak najdłużej. W zbiórce organizowanej jak co roku przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO w Gnieźnie licznie wzięli udział wolontariusze, samorządowcy, członkowie Rad Osiedlowych i pracownicy Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Szczególne podziękowania organizatorzy kwesty kierują do Banku Spółdzielczego w Gnieźnie oraz klasy mundurowej ze Szkoły Technicznej Zakładu Doskonalenia Zawodowego za pomoc w realizacji całej akcji.

Klemens Waberski to postać nietuzinkowa, ale i niezwykle skromna. Choć zabiegany, zawsze znalazł chwilę, by zamienić chociaż dwa słowa. Zapamiętany jako człowiek dobry i spokojny. Mowa o Klemensie Waberskim, którego 30.rocznica śmierci przypadająca w tym roku stała się przyczynkiem, dla którego 68.sezon kulturalny Miejski Ośrodek Kultury dedykuje właśnie swojemu patronowi.

Raz w miesiącu, poprzez różne kulturalne aktywności, Miejski Ośrodek Kultury przybliża tę ważną dla Gniezna postać. Pierwsze z wydarzeń odbyło się 11 października. Było to spotkanie bliskich Klemensa Waberskiego, jego znajomych, gnieźnian, którzy go pamiętają i chcieli się tą pamięcią podzielić z innymi. Nie zabrakło historii, anegdot, również tych zabawnych i sentymentalnych wspomnień.

Klemens Waberski urodził się w 1907 roku, jako syn znanego przed wojną browarnika Ignacego Waberskiego. Zespół, znany jako Revelersi, założył już w 1933 roku, pokazując wyjątkowo aktywne podejście do promowania muzyki, także w formie rozrywkowej. Jeszcze przed wojną nawiązał kontakt z poznańską rozgłośnią Polskiego Radia, dla którego przygotowywał różne opracowania dla dzieci i młodzieży. Po wojnie jego aktywność jeszcze bardziej wzrosła. Przez 30 lat kształcił w Szkole Muzycznej, a przy tym znany był jako prywatny nauczyciel muzyki, a także… stroiciel fortepianów.

W trakcie spotkania, jego uczestnicy mieli okazję posłuchać nagrania, które zdigitalizował Kazimierz Kubów. Był to występ tria w składzie: Paweł Radziński, Franciszek Piasek oraz Klemens Waberski. Spotkanie rozpoczęło cykl aktywności związanych z przypominaniem patrona Miejskiego Ośrodka Kultury. Kolejne wydarzenie to zaplanowany na 14 listopada koncert.

Za działalność artystyczną i pedagogiczną Klemens Waberski odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, pamiątkowym medalem XII Wieków Gniezna, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gniezna otrzymał w 1985 roku tytuł „Gnieźnianina Roku”. Całe swoje życie poświęcił muzyce. Niestrudzenie prowadził wiele grup muzycznych i wokalnych. Był wychowawcą i mistrzem dla wielu pokoleń, autorem muzyki do nagrodzonych piosenek o Poznaniu, a także do czterech sztuk teatralnych. Zmarł 11 września 1991 roku. Od 2005 roku jest patronem MOK-u.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto