Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią na naszych cmentarzach ponownie mogliśmy zobaczyć kwestujące osoby.

Wszystkich Świętych Gniezno 2021. Kwesta na cmentarzach

Ze środków zebranych z dotychczasowych kwest do 2018 r. odnowiliśmy 8 nagrobków zmarłych osób szczególnie zasłużonych dla miasta Gniezna.

- Współfinansowaliśmy również renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej - profesor obecnego II LO, a także przekazaliśmy środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra. W 2019 r. odbudowaliśmy nagrobki Bogdana Szałkowskiego, profesora I LO im. B. Chrobrego i jego żony Marii oraz Jana Birgfellnera ostatniego przedwojennego dyrektora I LO i Jego żony Stanisławy

- wymienia prezydent Tomasz Budasz.

- Nagrobki te zostały zniszczone podczas wichury w 2017r. W tym roku przekazaliśmy również środki finansowe na renowację nagrobka pilota ppor. Huberta Sauera – absolwenta I LO, który zginął tragiczna śmiercią lotnika

- dodaje.

Środki zebrane z tegorocznej kwesty będą przeznaczone na odbudowę nagrobka Klemensa Waberskiego i jego żony Haliny. Tegoroczna kwesta odbyła się 31 października (niedziela) od 10 do 16 na cmentarzach: św. Piotra, św. Krzyża oraz przy ulicy Witkowskiej. Ostatecznie, zebrano naprawdę pokaźną sumę, bo aż 7943,79 złote!

To tylko udowadnia, że gnieźnianie mają wielkie serce i chcą, by pamięć o zasłużonych mieszkańcach Pierwszej Stolicy trwała jak najdłużej. W zbiórce organizowanej jak co roku przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO w Gnieźnie licznie wzięli udział wolontariusze, samorządowcy, członkowie Rad Osiedlowych i pracownicy Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Szczególne podziękowania organizatorzy kwesty kierują do Banku Spółdzielczego w Gnieźnie oraz klasy mundurowej ze Szkoły Technicznej Zakładu Doskonalenia Zawodowego za pomoc w realizacji całej akcji.

Klemens Waberski to postać nietuzinkowa, ale i niezwykle skromna. Choć zabiegany, zawsze znalazł chwilę, by zamienić chociaż dwa słowa. Zapamiętany jako człowiek dobry i spokojny. Mowa o Klemensie Waberskim, którego 30.rocznica śmierci przypadająca w tym roku stała się przyczynkiem, dla którego 68.sezon kulturalny Miejski Ośrodek Kultury dedykuje właśnie swojemu patronowi.

Raz w miesiącu, poprzez różne kulturalne aktywności, Miejski Ośrodek Kultury przybliża tę ważną dla Gniezna postać. Pierwsze z wydarzeń odbyło się 11 października. Było to spotkanie bliskich Klemensa Waberskiego, jego znajomych, gnieźnian, którzy go pamiętają i chcieli się tą pamięcią podzielić z innymi. Nie zabrakło historii, anegdot, również tych zabawnych i sentymentalnych wspomnień.

Klemens Waberski urodził się w 1907 roku, jako syn znanego przed wojną browarnika Ignacego Waberskiego. Zespół, znany jako Revelersi, założył już w 1933 roku, pokazując wyjątkowo aktywne podejście do promowania muzyki, także w formie rozrywkowej. Jeszcze przed wojną nawiązał kontakt z poznańską rozgłośnią Polskiego Radia, dla którego przygotowywał różne opracowania dla dzieci i młodzieży. Po wojnie jego aktywność jeszcze bardziej wzrosła. Przez 30 lat kształcił w Szkole Muzycznej, a przy tym znany był jako prywatny nauczyciel muzyki, a także… stroiciel fortepianów.

W trakcie spotkania, jego uczestnicy mieli okazję posłuchać nagrania, które zdigitalizował Kazimierz Kubów. Był to występ tria w składzie: Paweł Radziński, Franciszek Piasek oraz Klemens Waberski. Spotkanie rozpoczęło cykl aktywności związanych z przypominaniem patrona Miejskiego Ośrodka Kultury. Kolejne wydarzenie to zaplanowany na 14 listopada koncert.

Za działalność artystyczną i pedagogiczną Klemens Waberski odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, pamiątkowym medalem XII Wieków Gniezna, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gniezna otrzymał w 1985 roku tytuł „Gnieźnianina Roku”. Całe swoje życie poświęcił muzyce. Niestrudzenie prowadził wiele grup muzycznych i wokalnych. Był wychowawcą i mistrzem dla wielu pokoleń, autorem muzyki do nagrodzonych piosenek o Poznaniu, a także do czterech sztuk teatralnych. Zmarł 11 września 1991 roku. Od 2005 roku jest patronem MOK-u.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie