Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Gniezno: o czym warto pamiętać podczas niedzielnego głosowania i czym zajmują się samorządy?

Paweł Brzeźniak
Już w niedzielę wybierzemy przedstawicieli do lokalnych samorządów. Piszemy Wam jakie są zasady głosowania na poszczególne samorządy oraz przypominamy kompetencje samorządów - po to, by ułatwić niedzielny wybór.

Kiedy trwa głosowanie?

W piątek o północy nastąpi cisza wyborcza. Oznacza to, że do niedzieli do zakończenia głosowania nie wolno w żaden sposób agitować na rzecz kandydatów.

W niedzielę głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00 i potrwa do 21:00. Prawo udziału w głosowaniu w wyborach do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa oraz wyborach prezydenta miasta przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej gminy.

Głosujemy w obwodzie głosowania, który znajduje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Nie dotyczy to osób, które przebywają w: szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Bardzo ważne jest to, że w tych wyborach nie wydaje się zaświadczenia do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania.

Na terenie naszego miasta utworzonych będzie 39 obwodowych komisji wyborczych, w tym trzy szpitale i dom pomocy społecznej. Na marginesie: zaledwie dziewięć z nich jest dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Listę naszego lokalu wyborczego można w łatwy sposób znaleźć na stronie www.wybory2014.pkw.gov.pl. Na tej stronie można także znaleźć kompletne informacje na temat kandydatów z poszczególnych komitetów wyborczych.

Wybieramy kandydatów do rad gmin, burmistrza/wójta/prezydenta, rady powiatu oraz sejmiku województwa. W każdym z tych głosowań możemy wybierać tylko jednego kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli wybierzemy więcej niż jedną osobę, jeśli nie wybierzemy żadnego kandydata lub nie zaznaczymy pustego pola poprzez znak „x”.

Karta w wyborach do Rady Miasta Gniezna (i w pozostałych gminach) będzie miała biały kolor, do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego – żółty, do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – niebieski, na wójta/burmistrza/prezydenta – różowy. Karty do głosowania będą formatu A4. Będą one dostosowane do nakładek z alfabetem Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących.

Ważna informacja dla studentów uczących się na terenie naszego miasta, a nie zamieszkujących na stałe w Gnieźnie: w wyborach samorządowych nie można głosować w domach studenckich ani zespołach domów studenckich. W wyborach samorządowych nie tworzy się odrębnych obwodów głosowania w tych jednostkach.

W czasie wyborów można głosować przez pełnomocnika. Dotyczy to osób, które ukończyły 75 lat i mają m.in. orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie dotyczy to głosowania w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz zakładach karnych i aresztach śledczych, a także ich oddziałach zewnętrznych.

Czym zajmują się poszczególne samorządy?

Jesienne wybory samorządowe należą do jednych z najważniejszych. Ludzie, którzy są przez nas wybierani, decydują o sprawach naszego osiedla, miasta i powiatu. To właśnie tutaj wielka polityka z Warszawy często przestaje mieć znaczenie. Dlaczego? Z prostego powodu. Nowy most czy dziura w drodze nie mają zabarwienia politycznego i ludzie jednoczą się nie wokół ideologii, ale konkretnej sprawy.
A lista spraw, którymi zajmują się nasze samorządy, jest bardzo długa. Wciąż spora część z nas nie rozumie różnic między działalnością gminy, powiatu czy województwa. Niektórzy najzwyczajniej w świecie się w tym gubią. I w sumie – czasem nie ma się czemu dziwić. Ale jesteśmy od tego, aby wyjaśnić niektóre sprawy.

Miasto (gmina) zajmuje się najbardziej podstawową działalnością. To właśnie władzom miasta podlegają żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Magistrat odpowiada za drogi miejskie (których jest najwięcej), a także nadzoruje działalność miejskich spółek komunalnych, takich jak m.in.: Zarząd Gospodarowania Lokalami, MPK czy URBIS. Zakres działań jest na tyle duży, że prezydent ma dwóch zastępców, z których każdy nadzoruje działalność co najmniej kilku wydziałów w Urzędzie Miejskim.
Powiat zajmuje się szkolnictwem, służbą zdrowia i drogami, ale wyższego rzędu. Dlatego za szpital odpowiada powiat, a nie miasto. Podobnie jest ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Jednym z największych mitów jest to, że gminy podlegają powiatowi. Tworzy to obraz, zgodnie z którym starosta jest przełożonym wójtów, burmistrzów, a nawet samego prezydenta Gniezna. Nic bardziej mylnego. Powiat i gminy, które wchodzą w jego skład, są równorzędne. Istotne jest to, aby wszystkie te samorządy traktowały siebie po partnersku i potrafiły ze sobą współpracować. Od tego zależy nie tylko wykonanie inwestycji o dużej skali w regionie, ale także o długofalowych korzyściach dla mieszkańców, np. w postaci nowych miejsc pracy.
Jest jeszcze sejmik województwa o którym zwykle wiemy najmniej. Często nie interesujemy się tym, kto jest marszałkiem czy kto jest w zarządzie województwa. Ba, nie wiemy nawet, kto jest naszym „wysłannikiem” z regionu w sejmiku.

To właśnie w centrali województwa, czyli w Poznaniu, jest najwięcej pieniędzy do rozdania. Pochodzą one w większości z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W tym przypadku chodzi o miliardy złotych, zatem jest się o co „bić”!

W naszym mieście samorząd wojewódzki sprawuje nadzór nad: Kolejami Wielkopolskimi, Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak widzimy, zakres działań jest bardzo szeroki. Na osobach, które zostaną wybrane na stanowiska, spoczywa bardzo duża odpowiedzialność za los mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że ilość inwestycji do wykonania nie będzie się zmniejszać. Wprost przeciwnie. Wszystko dlatego, że rząd wciąż obciąża samorządy nowymi zadaniami do zrealizowania. A to oznacza jeszcze większe niż do tej pory zadłużenie dla gmin i powiatów.

W niedzielę od godz. 21.00 na naszym portalu relacja na żywo - wieczór wyborczy na gniezno.naszemiasto.pl: relacje, analizy, komentarze ekspertów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto