Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020: Te wybory nie miały szansy na powodzenie. Nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji wyborczych

Dominika Górna
Dominika Górna
Te wybory nie miały szansy na powodzenie
Te wybory nie miały szansy na powodzenie fot. Dominika Górna
W niedzielę, 10 maja mieliśmy pójść do urn, by wziąć udział w wyborach prezydenckich. Na ten moment czekaliśmy wiele tygodni. Jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Rząd zaproponował głosowanie korespondencyjne, ale i ono nie wypaliło. Trudno dziś wyrokować kiedy i jak zagłosujemy. Co ciekawe jest też problem z powołaniem obwodowych komisji wyborczych...

O wyborach prezydenckich 2020 można by napisać długą rozprawę. Przypomnijmy, że wstępnie zaplanowano je na niedzielę, 10 maja. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała jednak te plany. Stąd pomysł rządu, by przeprowadzić je korespondencyjnie przy wsparciu Poczty Polskiej. To wzbudziło wiele kontrowersji zarówno wśród polityków, jak i mieszkańców Polski. Włodarze miast słali listy do prezydenta z prośbą o odwołanie wyborów oraz odmawiali wojewodom wydanie spisu wyborców. Jednak po wielotygodniowej batalii, w czwartek rano Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy ostatecznie przyjął ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jednocześnie posłowie odrzucili wniosek Senatu, który sprzeciwił się takim rozwiązaniom.

Dziś już wiemy, że wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja. Nie stanie się to ani w tradycyjny sposób ani korespondencyjnie. Kiedy zagłosujemy? Trudno przewidzieć. Porozumienie partyjne między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem o tym wprost nie mówi.

W czwartek, 7 maja w sprawie wyborów wypowiedziała się Państwowa Komisja Wyborcza.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa - PKW

PKW wyjaśnia, że w dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości
drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Ta sytuacja pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Stąd decyzja o tym, by wójtowie oraz konsulowie nie przygotowywali spisów wyborców. Nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze będą zamknięte.

I w tym miejscu warto przyjrzeć się obwodowym komisjom wyborczym, które od kilku tygodni powinny być gotowe do podjęcia swych obowiązków. Jak wynika z informacji przekazanej nam przez posłankę Paulinę Hennig-Kloskę na terenie powiatów: śremskiego, średzkiego, wrzesińskiego, słupeckiego i gnieźnieńskiego powołano 127 z 260 obwodowych komisji wyborczych. Stanowi to zatem 48,85 proc.

Jeśli Jarosław Kaczyński chciał jeszcze przed chwilą przeprowadzić wybory w maju, to kto miał na tym terenie liczyć głosy? Sasin z Kamińskim? - pyta Paulina Hennig-Kloska

Z informacji przekazanych przez Komisarza Wyborczego w Koninie, pod który podlega m.in powiat śremski czy średzki, wynika że aktualnie wstrzymano wszelkie działania w zakresie szkoleń członków obwodowych komisji wyborczych. Dotyczy to również procedur bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

W piątek, 8 maja Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w pełni korespondencyjnie. Kiedy to jednak nastąpi nie sposób w tej chwili przewidzieć...

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto