Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2014 Gniezno: Kto już się cieszy (smuci), a kto jeszcze czeka?

ŁC
Wieczór wyborczy to czas pełen emocji dla kandydatów, ich rodzin, zwolenników i przeciwników. Dla kogo te emocje skończą się najszybciej? Kto pierwszy otworzy szampana?

O co chodzi w tych wyborach samorządowych?

Pierwsi wyniki wyborów poznają kandydaci do rady miasta (gminy). A wszystko za sprawą jednomandatowych okręgów wyborczych. Jak to działa?

Wszyscy, którzy dziś głosowali z pewnością zwrócili uwagę, że dwie karty do głosowania to zaledwie jedna karteczka, a dwie to całe „książeczki”. W wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych wybieraliśmy radnych miejskich (gminnych). Tu o mandat walczyło zaledwie kilka osób, od 2 do 7, najczęściej 3 lub 4. W przypadku wyborów większościowych zasada ustalenia „kto wygrał” jest bardzo prosta: zwycięzca bierze wszystko – ten kto ma więcej głosów, ten ma mandat. A skąd wiemy, kto ma mandat? Wystarczy pójść pod lokal wyborczy. Miasto podzielone zostało na 23 okręgi wyborcze. W każdym do wzięcia jest jeden mandat. Bardzo często granice okręgów pokrywają się z obszarami działania obwodowych komisji wyborczych. Np. w okręgu nr 4 obejmującym ulice: Aleksandra Piotrowskiego, Bednarski, Rynek, Cierpięgi ,Czysta, Dalkoska, Garbarska, Jeziorna, Kaszarska, Krótka, a dla którego obwód głosowania jest jeden, w LOK- u przy ul. Jeziornej, wszystko będzie jasne już w momencie, gdy członkowie komisji obwodowej przeliczą głosy i wywieszą wyniki na drzwiach – trzech walczących tam kandydatów będzie mogło sobie podać ręce i pogratulować.

W przypadku części okręgów kandydat, aby poznać wynik, będzie musiał obejść lokale dwóch komisji obwodowych (gdy obszar okręgu = obszar działania 2 komisji obwodowych). Mówimy jednak o obwodach położonych po sąsiedzku, a nawet w tym samym budynku (np. jedna szkoła). Tak więc radni miejscy cieszą się pierwsi. I świętują pierwsi.

- Znacznie dłużej poczekamy na informację na temat tego, kto zasiądzie w radzie powiatu, a jeszcze dłużej – w sejmiku województwa - mówi nam dr Joanna Cieślińska, politolog z GSW Milenium w Gnieźnie. - Tu o wyniku wyborów decyduje znacznie bardziej skomplikowany system proporcjonalny z wykorzystaniem metody D’Hondta - dodaje dr Cieślińska.

Jak to się robi wg tej metody? Zapomnijmy o haśle: „zwycięzca bierze wszystko” i innych znanych zasadach. - Na początek Powiatowa Komisja Wyborcza musi zebrać wyniki głosowania: informację o tym, jak głosowaliśmy, z 6 okręgów, na które powiat został podzielony (2 w mieście Gnieźnie, pozostałe obejmują kilka gmin) - mówi politolog. - Powiatowa Komisja ustali ile głosów zebrał każdy komitet wyborczy (np. KW PiS, KW PO, KW SLD itd.) w całym powiecie. To pozwoli na ustalenie, czy komitety te przekroczyły wymagany próg wyborczy. Tylko te komitety, które w całym powiecie uzyskały min. 5% wszystkich głosów, będą uczestniczyły w podziale mandatów - dodaje nasz ekspert.

Potem komisja powiatowa przyjrzy się wynikom komitetów w poszczególnych okręgach i stosując metodę D’Honta (liczba głosów uzyskanych przez każdy komitet dzielona jest przez kolejne liczby naturalne: 1, 2, 3…, a następnie wybierane są najwyższe wyniki – tyle, ile mandatów jest do zdobycia w danym okręgu. Te najwyższe wyniki to zdobyte przez dany komitet mandaty). Dopiero na końcu patrzymy na nazwiska – kiedy wiemy już, ile mandatów w danym okręgu zebrał komitet, sprawdzamy, którzy kandydaci danego komitetu zdobyli najwięcej naszych głosów. I to oni dostają mandat.

Ufffff…… Już chyba wiedza Państwo, dlaczego to tyle trwa. Dlatego nazwiska radnych powiatowych (i wybieranych w analogiczny sposób radnych do sejmiku), poznamy, jak wszyscy wszystko przeliczą.

Kiedy poznamy włodarzy miast i gmin? Pewnie też dość szybko – tu na szczęście też „zwycięzca bierze wszystko” – zobaczymy tylko, która komisja liczy najwolniej, bo do gminnej komisji muszą wpłynąć dane z wszystkich komisji obwodowych.

A więc: czeka nas noc emocji, czekania pod lokalami i przegrzanych kalkulatorów. A na gniezno.naszemiasto.pl czeka już od 21.00 wieczór wyborczy na żywo!

Kandydaci w wyborach samorządowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto