18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wyspa władców" z nagrodą Arkeloan!

Paweł Brzeźniak opr.
Film "Wyspa władców" opowiadający o początkach polskiej państwowości i dziejach Ostrowa Lednickiego, został nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Hiszpanii!

"Wyspa władców" z nagrodą Arkeloan!

W baskijskiej Irunie odbywał się XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Archeologicznych. Zgłoszone na festiwal filmy ubiegały się o trzy trofea: Grand Prix festiwalu, nagrodę ARKEOLAN oraz nagrodę publiczności. W finale zaprezentowane zostały 24 filmy twórców z Hiszpanii, Francji, Belgii, Portugalii, USA, Kanady, Egiptu, Włoch i Polski. Decyzją Międzynarodowego Jury film „Wyspa Władców” zdobył prestiżową nagrodę ARKEOLAN za „najciekawsze przedstawienie wyników badań archeologicznych”.

„Wyspa Władców” to dokumentalno-historyczny film (44 minuty emisji) w reżyserii Zdzisława Cozaca, który jest również współautorem jego scenariusza (wraz z dr Januszem Góreckim).
W filmie pokazano historię tytułowej wyspy – Ostrowa Lednickiego w czasach budowy zrębów polskiej państwowości. Autorzy filmu odkrywają tajemnice wyspy przez ukazanie szerokiego spektrum prowadzonych tutaj wielodyscyplinarnych badań m.in. archeologicznych (podwodnych i lądowych), dendrochronologicznych (datowanie drewna), radiowęglowych (datowanie węgla c14) czy archeozoologicznych związanych ze stadami hodowlanych i odławianymi zwierzętami.

Żywa narracja, dynamiczne tempo obrazu oraz szeroko wykorzystane rekonstrukcje komputerowe odtwarzające topografię wyspy w X–XI w. stanowią silną stronę filmu. Widz otrzymał bogaty obraz odpowiadający w ciekawy sposób na wiele pytań dotyczących tajemnic Ostrowa Lednickiego i początków Polski

Warto również wiedzieć, że na polskim IV Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO „Wyspa Władców” otrzymała Złotego Kopernika. W ramach Festiwalu odbyło się 17 pokazów (2700 widzów obejrzało 47 najciekawszych polskich filmów i podcastów edukacyjnych). Przegląd trwał od października do listopada, a odbywał się w Kinie Studyjnym Stacja Falenica, wybranych szkołach woj. mazowieckiego i Muzeum Narodowym w Warszawie. Wręczenie Złotego Kopernika w kategorii film edukacyjnych dla dzieci (ze szkół podstawowych) odbyło się 26 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto