Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Noc Świętych w Gnieźnie. W tym roku ta wyjątkowa noc poświęcona była patronowi harcerzy [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Już po raz 14. została zorganizowana w Gnieźnie Noc Świętych Ta alternatywa dla Halloween przyciąga każdego roku bardzo dużo uczestników, szczególnie młodych osób. W tym roku jest ona poświęcona bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu. Zobaczcie jak wyglądała ta noc!

XIV Noc Świętych w Gnieźnie. W tym roku ta wyjątkowa noc poświęcona była patronowi harcerzy

Od 14 lat w Gnieźnie organizowana jest Noc Świętych, czyli alternatywa dla odbywającego się 31. października święta Halloween. Uczestnicy każdego roku przebierają się za różnych świętych, a także bliżej poznają postać konkretnego błogosławionego lub świętego. Hasłem tegorocznej edycji są słowa: "Będę uparty, tak uparty, jak byli święci", których autorem jest bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. To właśnie ks. Frelichowski - stał się tegorocznym patronem XIV Nocy Świętych w Gnieźnie.

- To jest wigilia uroczystości Wszystkich Świętych, więc chcemy tą Nocą Świętych wejść w uroczystość Wszystkich Świętych, przypomnieć sobie postaci, które są dla nas ważne, dla naszego życia, dla przeżywania nie tylko naszej wiary, ale myślę, że także naszego życia - podkreśla ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Uroczystość XIV Nocy Świętych rozpoczęła się w środowy wieczór w kościele garnizonowym modlitwą oraz litanią do wszystkich świętych, po czym w inscenizacji, przygotowanej przez harcerzy z Hufca ZHP Gniezno wraz z kapelanem ks. Wojciechem Orzechowskim, przybliżono wszystkim zebranym postać tegorocznego patrona.

Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się Urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży, a zmarł w obozie koncentracyjnym Dachau 23 lutego 1945 roku. Był księdzem, wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, gdy trafił w ręce nazistowskiego okupanta. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski był także harcerzem, w 1927 roku wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, do 2 Pomorskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży.

- Bohater dnia dzisiejszego (...) pomimo zakazu opiekował się chorymi na tyfus, zmarł pod koniec wojny w 1945 roku, był bardzo konkretnie zaangażowany w to, żeby ludzie nie cierpieli sami, żeby był ktoś przy tych, którzy cierpią i za to też poniósł śmierć - mówi ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Następnie wszyscy uczestnicy w tradycyjnym pochodzie udali się ulicami miasta w kierunku katedry, by tam pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem, a później wspólnie uczestniczyć w agapie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Litania, inscenizacja i pochód - zobaczcie XIV Noc Świętych w Gnieźnie:

W XIV Nocy Świętych uczestniczył m.in. prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, a także księża i wierni z gnieźnieńskich parafii, w tym bardzo dużo młodzieży, która właśnie na modlitwie i poznawaniu świętych postanowiła spędzić ten wieczór.

- Halloween, moim zdaniem, w ogóle nie jest związane z chrześcijaństwem, jest świętem szatana, świętem złych duchów, niepochodzącym od boga. My, uczestnicy Nocy Świętych, wyznajemy wiarę w boga, a nie w szatana. Lepszym ustanowieniem duchowym jest, według mnie, uczestniczenie w Nocy Świętych niż w Halloween - komentował swój udział Jakub, który podczas dzisiejszego wieczoru wcielił się w postać bł. Michała Kozala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto