Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Założyli Gnieźnieńskie Forum Kultury, bo wierzą, że może być lepiej. Władzom przedstawią postulaty

Iza Budzyńska
Animatorzy, organizatorzy, twórcy powołali Gnieźnieńskiej Forum Kultury. Na razie to nieformalna grupa i płaszczyzna komunikacyjna. Wszystkich łączy przekonanie, że może być lepiej - stąd przygotowali postulaty, które wysłali do samorządów miasta i powiatu.

Nie we wszystkim będą mówić jednym głosem – często działają na polach uzupełniających się, a nawet zupełnie różnych. Razem będą jednak zabiegać o to, co uważają za ważne dla gnieźnieńskiej kultury w ogóle. Postulaty, które zebrali i uzgodnili ze sobą skupieni w Gnieźnieńskim Forum Kultury, to przede wszystkim drogowskazy, jak powinny wyglądać zwyczaje i procedury co do współpracy twórców i animatorów między sobą, a przede wszystkim z instytucjami.

– Przedstawiliśmy postulaty, które wydają nam się istotne dla lepszego funkcjonowania miasta Gniezna w kontekście właśnie kultury. Zdajemy sobie sprawę, że jedne są łatwe do zrealizowania, inne raczej wyznaczają drogę, aniżeli są jakimś punktem koniecznym, który chcielibyśmy osiągnąć w stu procentach. – mówi Paweł Bąkowski – przede wszystkim performer i kabareciarz. Podkreśla, że GFK nie ma hierarchów, czy liderów, nie jest ustrukturalizowane, sam jednak może uchodzić za jednego z niepisanych liderów.

Inicjatywa zrzesza animatorów, organizatorów, czy promotorów kultury i artystów. Są tu zarówno działające w Gnieźnie stowarzyszenia i grupy: między innymi Konfraternia Teatralna, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Teatr G@j, Jelonkowa Wytwórnia Filmowa, Szajse Records, organizujące imprezy motoryzacyjne Stowarzyszenie Pasja, Krytyka Polityczna, ludzie skupieni wokół warsztatów telewizyjnych Piotra Robakowskiego w Centrum Kultury „eSTeDe”, czy reprezentanci środowiska akademickiego, ale też osoby nigdzie niezrzeszone. Na razie jest przedsięwzięciem nieformalnym, bardziej platformą komunikacyjną.

Wśród postulatów GFK znalazły i takie nieco utopijne, czy wymagające poważnego przygotowania – jak stworzenie stanowiska urzędniczego do pomocy działaczom kultury w pozyskiwaniu grantów i całej „papierkowej robocie”, zwiększenie roli edukacji kulturalnej, promocja wydarzeń kulturalnych przez bluetooth, oddelegowanie oficjalnie przedstawiciela Forum do komisji promocji, kultury i turystyki, czy przekazywanie dotacji dla organizacji zajmujących się kulturą w wysokości 1 proc. całego budżetu miasta na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, współtworzenie zasad przyznawania dotacji. Są też sprawy takie jak możliwość bezpłatnego umieszczania plakatów promujących wydarzenia na słupach i przystankach, stworzenie wspólnego informatora kulturalnego, dostęp do infrastruktury, czy do sprawozdań finansowych placówek kulturalnych.

– Generalnie uważamy, że kultura w Gnieźnie może być lepsza i może sprawić, że ludzie będą bardziej utożsamiać się z naszym miastem. Twierdzimy, że kultury może nie powinniśmy przeliczać na złotówki, natomiast jest wielką wartością samą w sobie. Może spowodować, że nasze miasto będzie wyglądać lepiej, że będzie lepszą siecią dobrych relacji społecznych – wyjaśnia Paweł Bąkowski.

Forum na co dzień istnieje głównie w przestrzeni wirtualnej. Każdy też zainteresowany może się do niego przyłączyć. Spotkania na żywo planowane są średnio raz w miesiącu. Jednym z postulatów adresowanych do władz są spotkania konsultacyjne Gnieźnieńskiego Forum Kultury raz do roku, przed ustalaniem budżetu samorządów.

– Kolejnym naszym krokiem będzie zorganizowanie spotkania z władzami miasta, z przedstawicielami Urzędu Miasta i Starostwa, z wydziałami kultury, promocji oraz z szerszym gronem organizatorów, animatorów, ludzi działających jako Gnieźnieńskie Forum Kultury – mówi Jakub Dzionek z kolektywu didżejskiego Szajse Records, organizator imprez muzycznych. Chcemy przedyskutować nasze postulaty, które zostały złożone. No i mamy zamiar konsekwentnie działać, żeby te postulaty wprowadzić w życie, żeby poprawić jakość życia kulturalnego w tym mieście.

Postulaty Gnieźnieńskiego Forum Kultury:

1. Zmiana godziny spotkań "KOMISJI PROMOCJI, KULTURY i TURYSTYKI" na godziny popołudniowe (np. 17:00 , 18:00)

2. Wydelegowanie przedstawiciela Gnieźnieńskiego Forum Kultury do "KOMISJI PROMOCJI, KULTURY i TURYSTYKI" przy Radzie Miasta oraz Radzie Powiatu.

3. Utworzenie stanowiska urzędniczego (bądź też oddelegowanie z obecnej struktury na wyłączność), finansowanego jednocześnie przez miasto jak i starostwo, które pomoże pozyskać granty, napisać wnioski, rozliczyć je, pilotować, wyszukać tak, aby ludzie związani z kulturą zajęli się tym co potrafią, a nie "papierologią", która pochłania mnóstwo energii, czasu i może być nieskuteczna.

4. Zwiększona rola edukacji kulturalnej, aby szkoły przez kontakt z ludźmi kultury promowały ją wśród młodzieży (promocja w szkołach-radiowęzeł, oddelegowanie osoby ze szkoły do kontaktu z GFK, stworzenie promocyjnych cen biletów dla uczniów)

5. Otwarcie się teatru i biblioteki (współdziałanie)

6. Konsultacje GNIEŹNIEŃSKIEGO FORUM KULTURY przynajmniej raz w roku (m.in. przed ustalaniem budżetu miasta)

7. Zacieśnienie współpracy między GFK a uczelniami wyższymi.

8. Dyrektorzy różnych placówek (biblioteki, teatr, ośrodki kultury) powinni przedstawiać ogólny plan swoich działań, który mógłby być konsultowany. W planie takim uwzględniony powinien być "statutowo" udział organizacji pozarządowych w działalności tych placówek. Upublicznienie programu instytucji kulturalnej na cały rok.

9. Konsultacja z GNIEŹNIEŃSKIM FORUM KULTURY zasad dofinansowania organizacji z konkursów dotyczących działań o charakterze kulturalnym organizowanych przez UM jak i Starostwo Powiatowe. (dlaczego w większości dostają OPP i związki kościelne?)

10. Uczestniczenie w tworzeniu kryteriów przyznawania dotacji na kulturę.

11. Udostępnienie SZCZEGÓŁOWYCH sprawozdań finansowych za poszczególne lata począwszy od roku 2001 do 2011 oraz przewidywany budżet na rok 2012 wszystkich placówek kulturalnych działających na terenie miasta Gniezna oraz imprez kulturalnych organizowanych i finansowanych przez miasto Gniezno ( powołując się na ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2001 nr 112 poz. 1198)).

12. Stworzenie punktu informacji kulturalnej (Gnieźnieński Informator Kulturalny)Ustalenie przepływu informacji pomiędzy placówkami i stworzenie jednej kulturalnej bazy danych. (strona + wersja drukowana)

13. Wprowadzenie możliwości bezpłatnego umieszczania na słupach ogłoszeniowych i przystankach MPK plakatów reklamujących wydarzenia kulturalne, protesty i inicjatywy społeczne na terenie miasta Gniezna. (raz w miesiącu zamieszczany Gnieźnieński Informator Kulturalny w formacie minimum: 70x50 w widocznym miejscu)

14. Dotacje dla organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Gniezna na realizację zadań statutowych z zakresu kultury na poziomie 1% corocznych wydatków budżetowych miasta Gniezna, przeznaczanych na zadania w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

15. Ułatwienie dostępu do infrastruktury kulturalnej (MOK, eSTeDe, teatr, MPPP) - pomoc w dostępie do sal, sprzętu, studia nagrań, pomoc prawna- mediacja GFK pomiędzy instytucjami kulturalnymi a osobami fizycznymi

16. Zachowanie w obecnej lokalizacji filii nr 9 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna lub w przypadku przenosin zachowanie identycznych warunków lokalowych, księgozbiorów oraz zatrudnionych pracowników

17. Promocja wydarzeń kulturalnych (lub turystycznych) przez bluetooth w centrum miasta. (informator w formie MMS na telefon komórkowy/komputer)www.bluepr.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto