Spis treści
ZST. Szkoła ze stuletnią tradycją
31 kwietnia, w piątkowe południe rozpoczął się niezwykły jubileusz obchodził Zespół Szkół Technicznych. Szkoła z ul. Cieszkowskiego skończyła już 100 lat! Placówka powstała w 1923 roku wówczas powołana została Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa Męska. Po okresie okupacji hitlerowskiej, 7 kwietnia 1945 r., wznowiła działalność Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa Męska Nr 1, mająca swą siedzibę od 1918 r. w budynku przy ul. Chrobrego użytkowanym przez Gimnazjum Państwowe i Liceum Handlowe (dziś Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych). Jej organizatorem i kierownikiem był Kazimierz Lewandowski. Szkoła liczyła wtedy 7 oddziałów i 321 uczniów. Mieściła się w drewnianym budynku przy ulicy Łubieńskiego, na zapleczu boiska Liceum Ogólnokształcącego Żeńskiego (dzisiaj Liceum Ogólnokształcące nr 2 mieszczące się przy ul. Łubieńskiego).
W roku 1948 przydzielono szkole pomieszczenia w budynku przy ulicy Mikołaja (dziś siedziba MOK-u przy ul. Łubieńskiego) Z roku na rok wzrastała liczba uczniów kształcących się w zawodach: ślusarz, tokarz, elektromonter, stolarz, murarz, piekarz, fryzjer, krawiec i szewc. Ponadto zdobywali tu dyplomy czeladnicze mistrzowskie dorośli i osoby uczęszczający na kursy zawodowe. Odczuwalny był jednak brak własnych warsztatów szkolnych.
Tę szkołę kończą fachowcy
Przez lata zmieniała forma kształcenia i jego miejsce, aż w końcu Rada Powiatu Gnieźnieńskiego Uchwałą z dnia 30 marca 2006 r. nadała szkole prawo posługiwania się nazwą: ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 im. Papieża Jana Pawła II. Dnia 16 października 2006 r. dokonano uroczystego wręczenia nowego sztandaru szkole i odsłonięcia tablicy poświęconej patronowi szkoły, Papieżowi Janowi Pawłowi II. Ostatecznie, W roku szkolnym 2019/20 zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II. Od tego czasu placówka kształci w zawodach m. in.: technik mechanik i mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych i wychowała wielu fachowców, w tym także i znanych w mieście osób.
Jak się okazuje, do absolwentów placówki należy m.in. poseł Tadeusz Tomaszewski, czy komendant straży miejskiej w Gnieźnie, Tomasz Francuszkiewicz, dlatego nic dziwnego, że wiele osób chciało zabrać głos na uroczystej gali i powiedzieć: życzę tej szkole kilkuset lat!
- Obchodzimy dzisiaj stulecie. Otrzymaliśmy dokumenty mówiące o tym, że nasza szkoła jako dokształcająca męska została powołana specjalnym statutem w 1923. Dzisiaj spotkaliśmy się na oficjalnej akademii
– relacjonowała Maria Magdalena Nowak, obecny Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych. Co zmieniło się przez te lata? -
Bardzo dużo się zmieniło. Moi poprzednicy, dyrektorzy, włożyli duży wkład w rozwój szkoły, szczególnie jeśli chodzi o jej kierunki kształcenia i infrastrukturę szkoły. Ja jestem tylko kontynuatorem
- mówiła skromnie dyrektor placówki.
Są plany na przyszłość
Stulecie szkoły nie oznacza, że szkoła nie zmieni się w przyszłości. Na lepsze. Planuje się zbudowanie hali gimnastycznej obok szkoły. Przetarg już się odbył, więc rozpoczęcie budowy to kwestia kilkunastu miesięcy. Dyrektor nie ukrywa też, że chce, aby w ZST pojawiły się nowe kierunki kształcenia. Czy to się uda, zależy od wielu czynników, m.in. od dostępności na rynku pracy nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów ścisłych.
Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie świętował 100-lecie istnienia! [FOTO, FILM]
Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie świętował 100-lecie ist...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?