Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZHP Gniezno. Zobacz archiwalne zdjęcia naszych harcerzy

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
archiwum ZHP Gniezno
ZHP Gniezno. Zobacz archiwalne zdjęcia naszych harcerzy. Materiał zamieszczamy z okazji przypadającego 22 lutego Dnia Myśli Braterskiej. To święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. 22 lutego urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell oraz jego żona Olave Baden-Powell.

ZHP Gniezno. Zobacz archiwalne zdjęcia naszych harcerzy

Harcerstwo w Gnieźnie działa od ponad 105 lat. Wkrótce po powstaniu polskiego skautingu we Lwowie w 1911 roku idea ta dotarła do Wielkopolski. W Gnieźnie 1 Drużyna Skautowa „LECH” powołana została do życia 10 marca 1913 roku. W ciągu kilku kolejnych lat powstawało kilka następnych drużyn męskich i drużyny żeńskie.

W 1918 i 1919 roku skautki i skauci wzięli czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Po opanowaniu Gniezna i zwycięstwie w bitwie pod Zdziechową, gnieźnieńscy harcerze walczyli pod Inowrocławiem, Szubinem i Rynarzewem. Po zakończeniu powstania harcerze gnieźnieńscy walczyli o Lwów i w wojnie polsko-bolszewickiej.

ZHP Gniezno. Zobacz archiwalne zdjęcia naszych harcerzy

W okresie międzywojennym w Gnieźnie działały prężnie dwa hufce: Hufiec Harcerzy i Hufiec Harcerek

Działania kadry instruktorskiej wspierane były przez Ruch Przyjaciół Harcerstwa. Harcerze gnieźnieńscy dobrze współpracowali z miejscową jednostką wojskową – 69. Pułkiem Piechoty. Drużyny harcerskie były stałymi gośćmi na uroczystościach pułkowych, natomiast wojsko wspierało pod względem logistycznym większość imprez organizowanych przez gnieźnieńskie hufce.

Piękną kartę zapisało harcerstwo gnieźnieńskie w czasie II wojny światowej

We wrześniu 1939 roku najstarsi harcerze pełnili służbę w oddziałach obrony przeciwlotniczej, w punktach mobilizacyjnych, byli gońcami i łącznikami oraz członkami Straży Obywatelskiej. Harcerze i harcerki z Kłecka i Żydowa wzięli udział w obronie swoich miejscowości.

Odbudowa hufców rozpoczęła się już w kwietniu 1945 roku

W bardzo szybkim tempie udało się reaktywować działające przed wojną drużyny, a nawet stworzyć nowe jednostki – np. w 1947 roku została powołana do życia 40–osobowa orkiestra harcerska. Niestety w 1948 roku coraz mocniej narastała interwencja komunistycznych władz w działalność obydwu hufców – zostały one zresztą połączone w jeden, obejmujący cały powiat gnieźnieński „Hufiec Gniezno”. Ostateczna likwidacja działalności ZHP w Gnieźnie nastąpiła na początku 1950 roku.

Reaktywowanie ZHP nastąpiło w grudniu 1956 r

W 1963 roku hufiec otrzymał swój pierwszy sztandar, a 27 maja 1973 roku imię Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Równocześnie sztandar hufca został udekorowany Krzyżem Zasługi dla ZHP.

W maju 2003 roku, z okazji 90-lecia harcerstwa gnieźnieńskiego, odbył się zlot hufca. Kulminacyjnym momentem Zlotu było wręczenie hufcowi nowego sztandaru. W tym czasie hufiec gnieźnieński liczył 500 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, instruktorów i seniorów.

W 2013 roku harcerstwo gnieźnieńskie obchodziło stulecie swojego istnienia. Z tej okazji hufiec został wyróżniony przez Prezydenta Gniezna Medalem Koronacyjnym, a przez Marszałka Wielkopolskiego Odznaka Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

opr. na podstawie www.gniezno.zhp.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto