Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zielony Trójkąt". W Muzeum Archidiecezjalnym odbyła się premiera nowej książki ks. Michała Sołomieniuka

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
"Zielony Trójkąt" - tak brzmi tytuł nowej książki ks. dra Michała Sołomieniuka. Premierę publikacji przypieczętowano spotkaniem autorskim w Muzeum Archidiecezjalnym.

Rok po premierze publikacji poświęconej WSGO Warta ks. dr Michał Sołomieniuk wydał kolejną książkę poświęconą podziemiu niepodległościowemu na ziemi gnieźnieńskiej. Tym razem dyrektor archiwum archidiecezjalnego podjął się opisania organizacji związku zbrojnego "Zielony Trójkąt", którego członkowie aktywnie działali w Pierwszej Stolicy. Na spotkaniu autorskim, prowadzonym przez wielkopolskiego kuratora oświaty Roberta Gawła, pojawili się między innymi nauczyciele, zaciekawieni historią mieszkańcy, lokalni politycy, a przede wszystkim potomkowie bohaterów opisanych na kartach książki.

"Zielony Trójkąt". W Muzeum Archidiecezjalnym odbyła się pre...

- Sam fakt, że w Gnieźnie i na terenie powiatu gnieźnieńskiego działały dwa całkiem dobrze zorganizowane oddziały podziemne, świadczy o tym, że to nie były tylko pojedyncze osoby, bo tak jak żołnierze WSGO Warta starali się za dużo nie afiszować i działać w wielkiej konspiracji, tak ci z Zielonego Trójkąta mieli wsparcie przeróżnych osób. Mieli swoich ludzi w UB, w wojsku albo też starali się przeciągać młodszych rangą wojskowych na swoją stronę. Posiadali ludzi w milicji, bardzo często ich przyjaciółmi byli kierownicy różnych jednostek uspołecznionych

- opowiadał ks. Michał Sołomieniuk na początku spotkania.

Jak mówił autor, praca nad książką wymagała poświęcenia ogromnej liczby godzin i pracy z archiwami licznych zakładów. W trakcie spotkania swoje uwagi i pochwały o publikacji wyrażali zaproszeni eksperci, w tym przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Dużo emocji wśród publiki wzbudziły głosy członków rodzin opisanych w książce żołnierzy.

Ks. Michał Sołomieniuk urodził się w 1973 roku w Gnieźnie. W 1992 roku ukończył miejscowe Liceum Ogólnokształcące nr 2, a rok później wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. Po święceniach ks. Michał Sołomieniuk kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, gdzie w 2009 roku obronił pracę doktorską z filologii klasycznej. Jednocześnie studiował w Watykańskiej Szkole Paleografii, Archiwistyki i Dyplomatyki, gdzie w 2006 roku uzyskał dyplom paleografa i archiwisty. W tym samym roku rozpoczął pracę w Archiwum Archidiecezjalnym u boku śp. ks. kan. Mariana Aleksandrowicza. Od 2010 roku przejął funkcję dyrektora archiwum.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto