Zmieniamy Wielkopolskę: Pałac Radolińskich w Jarocinie w nowej odsłonie. Różne twarze historii i kultury

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Odnowioną elewację pałacu Radolińskich już można podziwiać od 2018 roku. We wnętrzach wciąż trwają prace przystosowujące obiekt do nowych zadań
Odnowioną elewację pałacu Radolińskich już można podziwiać od 2018 roku. We wnętrzach wciąż trwają prace przystosowujące obiekt do nowych zadań M. Ołtarzewski
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku stała ekspozycja Muzeum Regionalnego w Jarocinie przeniesie się z ratusza do zaadaptowanej części pałacu Radolińskich. Obecnie trwają ostatnie prace. Po ich zakończeniu zespół parkowo-pałacowy będzie prawdziwym sercem życia kulturalnego miasta.

Dawna siedziba rodu Radolińskich wraz z otaczającym ją parkiem i budynkami gospodarczymi od kilku lat przechodzi gruntowną renowację i adaptację do celów muzealnych. Prace, finansowane w znacznej części z funduszy europejskich, sprawią, że po ich zakończeniu, zespół parkowo-pałacowy będzie prawdziwym sercem życia kulturalnego Jarocina i okolic.

Historia nowych możliwości

Budowa pałacu Radolińskich rozpoczęła się w 1848 roku. Zaprojektowana przez Friedricha Augusta Stülera budowla, w sty-lu angielskiego neogotyku, do#1917 roku przechodziła kilkakrotnie remonty i rozbudowy. Do końca II wojny światowej pozostawała siedzibą rodziny. Ostatni członek rodu Radolińskich opuścił pałac w 1945 roku, uciekając przed zbliżającą się Armią Czerwoną.
Później obiekt pełnił różne funkcje. Mieścił się w nim Ośrodek Szkolenia Bibliotekarzy, szkoła podstawowa, później szkoła muzyczna i gminna biblioteka. Te dwie ostatnie instytucje działają w pałacu Radolińskich do dziś. Do 2010 roku pałac Radolińskich był własnością Ministerstwa Kultury. Wtedy też został przejęty przez gminę.
Do końca 2021 roku do pałacu przeniesie się z dotychczasowej siedziby w ratuszu Muzeum Ziemi Jarocińskiej. Możliwość zwiedzania ekspozycji będzie jednak tylko jedną z kilku nowych funkcji, które zyska restaurowany i rewitalizowany obiekt.
Już od pewnego czasu można podziwiać odrestaurowaną elewację pałacu i przyległych budynków. - Właśnie od remontu elewacji zaczęła się rewitalizacja zespołu pałcacowo-parkowego - mówi Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Realizacja projektu rozpoczęła się jeszcze w 2016 roku, w 2017 ruszyły prace budowlane. Remont elewacji jest już ukończony. Obecnie trwają prace w budynku, zmierzające do zaadaptowania go na cele muzealne. Ukończenie prac planujemy na listopad bieżącego roku. Wtedy też Muzeum Regionalne przeprowadzi się do pałacu Radolińskich z dotychczasowej siedziby w ratuszu.

Spotkania online przybliżają tematykę tych części ekspozycji Muzeum Regionalnego, które znajdą się na stałe w pałacu Radolińskich

Pod jednym dachem

Obecnie dokonywane są wymiany instalacji elektrycznej, wodnej, trwa montaż klimatyzacji. Najważniejsze jest jednak adaptacja pałacowych pomieszczeń do nowych celów.
- Część z nich jest przeznaczona na naszą stałą ekspozycję, hol pałacu natomiast będzie mógł pełnić także funkcję sali koncertowej - wyjaśnia Marcin Szeląg. - Powstaje ona przede wszystkim z myślą o uczniach szkoły muzycznej, która tak jak dotąd będzie działała w pałacu.
Najważniejszym elementem służącym przekształceniu holu w salę koncertową jest zapewnienie optymalnej akustyki. Stanie się tak dzięki mobilnym ekranom, odpowiednio zaprojektowanym kotarom, podwieszanemu sufitowi, a także muszli , która sprawi, że dźwięk będzie lepiej docierał do wszystkich słuchaczy. Muszla zostanie umieszczona w holu na stałe. Ekrany i kotary oraz mobilna scena będą wykorzystywane w czasie koncertów. Po nich sala koncertowa na powrót stanie się pałacowym holem.
Na poddaszu pałacu znajdzie się studio nagrań, z salą perkusyjną oraz reżyserką.
- Reżyserka będzie połączona bezpośrednio ze sceną w nowym, ziemnym amfiteatrze, który powstał na terenie parku - tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego. - Dzięki temu będzie można bezpośrednio nagrywać koncerty Jarocin Festiwalu, w

tym towarzyszącego mu przeglądu Rytmy Młodych. Sądzimy, że dla debiutujących artystów będzie to cenne.
Kolejna edycja Rytmów Młodych startuje 14 kwietnia. Artyści prześlą utwory za pośrednictwem platformy internetowej. Jury wyłoni 30. Później odbędzie się głosowanie publiczności. 15 lipca na jarocińskiej scenie odbędzie się koncert finałowy z udziałem pięciu najlepszych.

Opowieść o Jarocinie

Ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która przeniesie się do pałacu Radolińskich zostanie podzielona na kilka części. - Można powiedzieć, że będą to różne opowieści związane z ziemią jarocińską: opowieść etnograficzna, historia stosunków polsko-niemieckich, rodu Radolińkich czy opowieść o powojennej historii Jarocina - mówi Marcin Szeląg. - W tej ostatniej nie uwzględnimy festiwalu rockowego , ponieważ tę historię opowiadamy oddzielnie w położonym po sąsiedzku Spichlerzu Polskiego Rocka - podkreśla.
Ten ostatni, swoje powstanie zawdzięcza także funduszom europejskim. Powstanie ekspozycja poświęconej historii muzyki rockowej w Polsce zostało dofinansowane z pieniędzy dla Wielkopolski na lata 2007-2013.
Ekspozycja muzealna, przygotowana z wykorzystaniem multimediów będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o likwidację barier architektonicznych, ale i umożliwienie efektywnego korzystania z muzeum osobom niewidzącym i niesłyszącym.
W tym celu w przygotowywanej aplikacji na smartfony, znajdzie się audiodeskrypcja ekspozycji, a także informacja o eksponatach w polskim języku migowym.
Już teraz można wziąć udział w spotkaniach online związanych tematycznie z poszczególnymi częściami wystawy - najbliższe odbędzie się 14 kwietnia.
Projekt został dofinansowany kwotą blisko 7,5 mln zł z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl

                 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Wideo

Materiał oryginalny: Zmieniamy Wielkopolskę: Pałac Radolińskich w Jarocinie w nowej odsłonie. Różne twarze historii i kultury - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie