ŻUŻEL - Trener Leon Kujawski odchodzi ze Startu Gniezno

Jacek Portala, Tomasz Sikorski
Leon Kujawski niespodziewanie opuszcza trenerską ławkę w macierzystym klubie
Leon Kujawski niespodziewanie opuszcza trenerską ławkę w macierzystym klubie fot. Tomasz Stręk
Leon Kujawski nie będzie już trenerem żużlowców Startu Gniezno. - Odchodzę z podniesioną głową. Nie mam się czego wstydzić - mówi szkoleniowiec czerwono-czarnych.

Start w minioną niedzielę przegrał mecz w Gdańsku, co sprawiło, że nie zajął drugiego miejsca w tabeli pozwalającego na walkę w barażach o miejsce w ekstraklasie. - Nie ukrywam, że było to moje marzenie, aby powalczyć o miejsce w elicie. Całkowitym spełnieniem tych marzeń byłby awans. Nawet jednak zrealizowanie tego celu nie zmieniłoby mojej decyzji o zakończeniu pracy w klubie - zapewnia Leon Kujawski, wychowanek, lider gnieźnieńskich Orłów na przełomie lat 70. i 80., reprezentant Polski.

Szkoleniowiec z Gniezna nie chce jednak zdradzać przyczyn dość zaskakującej decyzji. - Zadecydowały sprawy osobiste. Nie chcę jednak ich zdradzać. Każdy ma prawo do prywatności, do zachowania dla siebie pewnych spraw - tłumaczy. Kujawski w Starcie zaczął pracować w połowie ubiegłego sezonu. Przejął wówczas zespół po Mirosławie Kowaliku i uratował czerwono-czarnych przed degradacją. W tym sezonie gnieźnianie przez rozgrywki rundy zasadniczej i finałowej spisywali się bardzo dobrze. Walkę o drugie miejsce przegrali dopiero w ostatnim meczu z Lotosem/Wybrzeże na torze w Gdańsku. To ekipa znad Bałtyku walczyć będzie o miejsce w ekstralidze z częstochowskim Włókniarzem.

- Osiągnęliśmy w tym sezonie całkiem niezły wynik. Do tego doszły spektakularne sukcesy w różnych rozgrywkach rangi mistrzostw Polski. Kto będzie moim następcą? To już nie do mnie pytanie - mówi Kujawski, który do końca sezonu pozostanie w parkingu gnieźnieńskiej drużyny.

W 2009 roku żużlowcy Startu ukończyli rozgrywki I ligi na czwartym miejscu. Teraz zameldowali się na trzecim. To krok we właściwym kierunku. Okazało się, że o wszystkim zadecydowała nieznaczna porażka (43:47) w grodzie Lecha z Marmą-Hadykówką Rzeszów. Najlepszym zawodnikiem Startu był Krzysztof Jabłoński. Kapitan drużyny ze średnią punktów jednego wyścigu (2,129) sklasyfikowany został na dziewiątym miejscu w ranking najskuteczniejszych. Na dwunastej pozycji uplasował się Peter Ljung (2.088). Wynik Szweda jest nawet niezły, ale w kilku meczach swoją postawą nikogo nie zachwycił. Słoweniec Matej Ferjan praktycznie sezon może zapisać na straty. Na pewno solidnie wykonał swoją pracę Michał Szczepaniak. Niestety, Adrian Gomólski uczynił krok wstecz w karierze, która jeszcze trzy lata temu rozwijała się harmonijnie. Teraz wielką nadzieją fanów z Gniezna i sterników klubu jest jego młodszy brat Kacper, brązowy medalista toruńskiego finału IMP juniorów i drużynowy mistrz Europy w kategorii U-19. Transfer Szweda Linusa Sundestroema był roztropną decyzją włodarzy Startu i warto przedłużyć z nim kontrakt.

Mamy także radosną wiadomość dla kibiców Startu.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Miasta, ogłoszono, że trzynastego sierpnia przyszłego roku Gniezno zorganizuje jeden z czterech turniejów finałowych indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Obecny na niej Piotr Szymański z Poznania, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, z rąk prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego odebrał Medal Milenijny.- Organizator finałowego turnieju nadziei światowego speedwaya został wybrany na podstawie konkursu ofert. Naszym zdaniem najlepszą ofertę przedstawiło Gniezno - przyznał Piotr Szymański. Została ona zaakceptowana przez Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego. W Gnieźnie mają nadzieję, że młodszy z braci Gomólskich zwycięsko przejdzie kwalifikacje i będzie walczył o medal IMŚ w kategorii U-21.