18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie z przewodnikiem - tajemnice Muzeum Początków Państwa Polskiego

IB
Zwiedzanie z przewodnikiem - tajemnice Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnoe
Zwiedzanie z przewodnikiem - tajemnice Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnoe
Oprowadzana przez Sławomira Kozłowskiego wycieczka w ramach bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, letniej propozycji Lokalnej Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" przyciągnęła wielu zainteresowanych.

W niedzielnej edycji zwiedzania - która odbywała się Muzeum Początków Państwa Polskiego - wzięło udział około 80 osób. Było to najliczniejsze zwiedzanie z przewodnikiem z dotychczasowych odsłon tej akcji.

Sławomir Kozłowski, przewodnik po szlaku piastowskim, przybliżył najpierw w kilku zdaniach historię muzeum, które na początku mieściło się przy ul. Św. Jana, a także samej jego obecnej siedziby. Przy połączonym budynku MPPP i Szkoły-Pomnika miał się znaleźć basen i sala gimnastyczna, a pod pomnikiem Bolesława Chrobrego i Mieszka I - Park Piastowski. Te plany nie zostały zrealizowane.

Następnie zwiedzający mogli zapoznać się z wystawą "Początki Państwa Polskiego". Po obejrzeniu trójwymiarowych filmów, stanowiących wprowadzenie do każdej z trzech części ekspozycji, S. Kozłowski omawiał wybrane zabytki, wskazując na ich pochodzenie, znaczenie i to, jak interpretowane są znaleziska. Następnie wycieczka przeniosła się na hol, gdzie w gablotach widnieją makiety grodu gnieźnieńskiego, a także mniejszego w tamtym czasie poznańskiego, katedry, czy fragment posadzki z pierwotnej, romańskiej katedry. Przewodnik wytłumaczył, że katedrą nazywany jest kościół biskupi i nie ma to nic wspólnego z jego wielkością oraz że ta gnieźnieńska aż do XIX wieku nie należała do granic miasta. Później oprowadził po pozostałych ekspozycjach na parterze budynku - wystawie dawnej broni, gotyckich ceramicznych kafli, czy Gniezna w dawnych wiekach. Największe zainteresowanie wzbudził pieniek kata i zbroja husarska. Zwiedzanie z przewodnikiem trwało ponad półtorej godziny. Uczestnicy mogli także, już we własnym zakresie, zobaczyć trwające ekspozycje czasowe.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto