Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywy Skansen i Piknik z Produktem Polskim w Dziekanowicach. Czas na chwilę cofnął się tam o wiele lat! [FOTO]

Żywy Skansen na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach to inscenizacja rzemiosł, rękodzieła i zajęć gospodarskich odbywająca się w muzealnych obejściach i wnętrzach - domach i warsztatach. Podczas imprezy odbywał się Piknik z Produktem Polskim. Imprezy odbyły się w niedzielę, 3 lipca 2022 roku.

Wielkopolski Park Etnograficzny to miejsce prezentujące polską wieś sprzed lat. Raz w roku skansen odżywa, a na zagrody wraca życie! Tym razem, 3 lipca można było przyjrzeć się pracy kowala, garncarza, szewca, kołodzieja, stolarza, rzeźbiarza, plecionkarza, hafciarek oraz gospodyniom krzątającym się w chałupie przy codziennych zajęciach. Co ciekawe, największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło formułowanie cegieł z gliny i... pranie na tarce!

Żywy skansen Dziekanowice. Czas cofnął się na chwilę o wiele lat!

Nie zabrakło zachwytów nad chatami wiejskimi sprzed 100, 150 lat. Zazwyczaj składały się z jednej izby podzielonej na część sypialnianą, kuchnię i miejsce do siedzenia. reszta domu czyli sień oraz inne pomieszczenia zazwyczaj były przeznaczone dla zwierząt, a tylko bogatsi mieszkańcy mogli sobie pozwolić na życie w większych domach. Wszystkie urocze domki z małymi oknami okalały piękne i dorodne malwy, a w środku panował przyjemny chłód.

Istotnym elementem całodniowych pokazów są występy zespołów folklorystycznych prezentujących różnorodność strojów, tańców i przyśpiewek.
Wystąpiły:

  • Zespół Tańca Ludowego ze wsi Głogowa
  • Zespół folklorystyczny Tośtoki z Pięczkowa
  • Zespół Kujawy Bachorne Nowe

Dla najmłodszych przygotowany został interaktywny spektakl muzyczny "Opowieści wielkiej drogi" przygotowany przez Kompanię Artystyczną Mozaika.

Żywy Skansen i Piknik z Produktem Polskim w Dziekanowicach. ...

Smaki regionu w Dziekanowicach. Rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich

Podczas imprezy odbywał konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich "Bitwa regionów". Celem konkursu jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

W potyczkach rywalizowało 20 Kół Gospodyń Wiejskich. W konkursie udział wzięły także KGW Gminy Łubowo – z Lednogóry, Łubowa, Fałkowa i Wierzyc. Wszystkie Koła prócz rywalizacji o awans do kolejnego etapu konkursu, sprzedawały lokalne przysmaki. Na Pikniku z Produktem Polskim byli obecni producenci żywności wysokiej jakości, którą także można było nabyć.

Występy Zespołu Tańca Ludowego GNIEZNO, animacje CudArt i dobry humor Dj Szymona Powałowskiego pozwoliły cieszyć się rodzinną niedzielą w strefie chillout nad brzegiem Jeziora Lednickiego.

Gminny Rajd Rowerowy zakończył się ok. godz. 15 losowaniem nagród ufundowanych przez TRANSBRUK, GKS Piast Łubowo, Restauracja InSide by Do Środka Poznań oraz Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.

Zmagania KGW organizują: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto