Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie Velux w Gnieźnie. Fabryka okien działa w Gnieźnie od 1998 roku

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
25 lat temu, w Gnieźnie na ul. Słonecznej, Grupa VELUX rozpoczęła produkcję okuć do okien, a następnie okien do poddaszy. Dziś fabryka okien VELUX w Gnieźnie to jeden z największych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej.

Gnieźnieńskie zakłady firmy Velux powstały w 1998 roku. Z początku przy ul. Słonecznej powstawały okucia do okien. W 2004 produkcję przeniesiono na sąsiednią ul. Kolejową, a w dawnym miejscu rozpoczęto tworzenie okien dachowych. Kolejne lata przyniosły coraz większe rozbudowy, by obecnie produkcja mogła odbywać się w 20 halach o łącznej powierzchni 74 000 metrów kwadratowych, stanowiąc 20% wartości polskiego eksportu okien.

- To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 25 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien

– powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.

Zakłady stawiają także na ekologiczne podejście do produkcji. W zakładach przybywa coraz więcej nowych rozwiązań, co pokazuje między innymi uruchomienie bio kotła, który jest krokiem w stronę ograniczenia emisji i wypełnienia jednego z założeń firmy - osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 (zakres 1 i 2) oraz ograniczenia o 50% emisji CO2 w całym łańcuchu wartości (zakres 3) do 2030 roku.

- Rola zakładów produkcyjnych w realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest bardzo duża. Wymaga to szeregu inwestycji, które sukcesywnie są realizowane. Jednym z większych przedsięwzięć było wyeliminowanie plastiku z opakowań. Nowe opakowania są teraz z jednorodnego materiału opartego na papierze i zamiast plastiku zawierają tekturę z certyfikatem FSC. To pozwala zaoszczędzić do 900 ton plastiku rocznie, a ślad węglowy generowany przez okna dachowe VELUX obniżył się o 13%

– tłumaczy Robert Purol.

Podczas rocznicowych uroczystości w zakładach pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych spółek, służb mundurowych, a także mediów i stowarzyszeń. Firma regularnie współpracuje z wieloma instytucjami, często oferując finansowe wsparcie w ramach prowadzonych fundacji.

Czujemy odpowiedzialność, aby wspólnie z przedstawicielami władz miejskich przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnych. Pomagamy w realizacji ważnych projektów kulturalnych, sportowych i społecznych takich jak: Bieg Europejski, Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, czy ostatnio otwarte interaktywne centrum edukacyjne Stolica eXperymentu – dodaje Robert Purol. Fundacja VELUX wsparła ten projekt grantem w wysokości 8 mln zł dla Miasta Gniezna.

W ramach dwudziestopięciolecia zaproszeni goście mieli okazję odwiedzić jedną z hal montażowych. Po oprowadzeniu po zakamarkach gnieźnieńskiej fabryki, uroczystość zwieńczono zasadzeniem 25 drzewek, które od teraz rosną przy jednej z fabrycznych budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto