Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą pięciokrotnie zwiększyć kwotę na wymianę starych pieców węglowych

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Chcą pięciokrotnie zwiększyć kwotę na wymianę starych pieców węglowych
Chcą pięciokrotnie zwiększyć kwotę na wymianę starych pieców węglowych PP
Na najbliższej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska (21.03.19 g. 12.00) opiniowana będzie uchwała dotycząca zmian budżetowych, które przewidują m. in. zwiększenie kwoty przeznaczonej na miejski program wymiany starych pieców węglowych „Likwidacja źródeł niskiej emisji – Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie” (kontynuacja programu KAWKA) z 50 tys. złotych na 250 tys. złotych.

- Już w styczniu Prezydent Tomasz Budasz zapewniał mnie, że postara się wygenerować większą kwotę na walkę ze smogiem. To wyśmienita wiadomość i realna forma walki o czyste powietrze w Gnieźnie! - przyznaje radny Tomasz Dzionek.

Więcej na ten temat dowiemy się podczas środowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

[AKTUALIZACJA ZE ŚRODY]
Rusza program „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie z budżetu Miasta Gniezna na likwidację starych pieców na paliwo stałe.

Nowy program stanowi kontynuację realizowanego przez Miasto Gniezno w latach 2015-2018 przedsięwzięcia „KAWKA”, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Jego efektem była likwidacja 654 starych pieców i zastąpienie ich ogrzewaniem gazowym lub podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jak podkreśla Prezydent Tomasz Budasz, efekt ekologiczny osiągnięty w wyniku realizacji tzw. „Kawki” był bardzo zadowalający: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń:, pyłu zawieszonego PM10 o 14,555 Mg/rok, pyłu PM2,5 o 13,781 Mg/rok oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1 481,197 Mg/rok. Dlatego, mimo zakończenia wojewódzkiego programu, władze Gniezna zadecydowały o kontynuowaniu tego działania we własnym zakresie.

W ramach nowego programu będzie można wnioskować o udzielenie dotacji z budżetu Miasta Gniezna na zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w lokalach mieszkalnych oraz budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i zastąpieniu go poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się przede wszystkim osoby fizyczne (właściciele lokali, współwłaściciele po uzyskaniu zgody wszystkich pozostałych współwłaścicieli, najemcy), wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych (VAT nie jest kosztem kwalifikowanym), do sumy 2.500 złotych na lokal lub budynek z istniejącą instalacją c.o. i 4.000 zł na lokal lub budynek bez instalacji c.o.

Złożone wnioski będą oceniane pod kątem efektywności ekologicznej. Przyznawane będą punkty za ilość likwidowanych pieców/kotłów/palenisk, rodzaj nowego ogrzewania (preferowane podłączenie do sieci ciepłowniczej), efektywność przedsięwzięcia, ale także za ukończony 60. rok życia Wnioskodawcy, legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności Wnioskodawcy lub członka rodziny zamieszkującego w lokalu z Wnioskodawcą, a także posiadanie Karty Dużej Rodziny. W wyniku oceny zostanie utworzona lista rankingowa wniosków uszeregowanych według ilości przyznanych punktów.

Nabór wniosków planowany jest na drugą połowę kwietnia i będzie trwał jeden miesiąc. W latach następnych nabory odbędą się w okresie styczeń-marzec. Środki z budżetu miasta przeznaczone w roku 2019 na ten cel to kwota 250.000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto