18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczta w Kłecku - dla smakoszy i miłośników historii

IB
Uczta w Kłecku - coś dla podniebienia i ducha
Uczta w Kłecku - coś dla podniebienia i ducha Marta Bielawska-Borowiak
Premiera filmu "Kuś", przedstawiającego historię zielarek z Gorzuchowa, połączona była z eventem kulinarnym. Ta uczta w Kłecku miała odpowiedzieć na pytanie, co jedli nasi przodkowie, jeszcze na długo przed spaleniem czarownic.

Wydarzenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku odbyło się pod hasłem "Co Piastowie jadali, gdy kartofli i pieprzu nie znali?" O tym, co jedli nasi przodkowie, można było dowiedzieć się z wykładu Maurycego Kustry, doktoranta Instytutu Prahistorii, Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu, zatytułowanego "Gospodarka i dieta w średniowiecznym miasteczku na przykładzie Pobiedzisk". Można było też skosztować potraw ze składników, jakie jadano w piastowskich grodach.

- Uczestnicy eventu mogli spróbować m.in.: wyrobów z dziczyzny przygotowanych przez Koło Łowieckie "Wataha" nr 56 z Czerniejewa, miodów oraz miodów pitnych serwowanych przez Koło Pszczelarzy z Kłecka wraz z firmą Apis, piwa pszenicznego dostarczonego przez Browar Fortuna z Miłosławia, przypraw i warzyw od firmy Prymat oraz specjalnie przygotowanych potraw piastowskich przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzuchowa i Wilkowyji. Wśród nich znalazły się m.in. dania bazujące, na kaszy, grochu i prosie, nie zabrakło również ryb i dań mięsnych - wymienia Bartosz Borowiak z portalu grodklecko.pl, pomysłodawca wydarzenia.

Atrakcje dla najmłodszych przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Gród Pobiedziska, który zaprezentował średniowieczne militaria. Odbył się też konkurs na najsmaczniejszą potrawę - wygrała kaczka z kaszą Koła Gospodyń z Wilkowyji.

- Celem eventu kulinarnego była promocja piastowskich tradycji nierozerwalnie związanych
z naszym miastem oraz kultury kulinarnej Piastów, która może się stać jedną z ciekawych alternatyw na poddanym rewitalizacji Szlaku Piastowskim - mówi Bartosz Borowiak.

Drugą częścią spotkania była premiera filmu "Kuś", zrealizowanego przez Gnieźnieńską Grupę Filmową. O produkcji opowiadali jej twórcy - Tomasz Góralczyk, Krzysztof Zalaszewski i Piotr Robakowski, a także aktorzy - którymi w scenach rekonstrukcji byli mieszkańcy Gorzuchowa, Wilkowyi i Kłecka, oraz inne osoby, które brały udział w tworzeniu filmu.

Pokaz filmu odbył się w sali Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku.

Wśród gości zaproszonych na ucztę w Kłecku - zarówno tę dla podniebienia, jak i dla ducha - znaleźli się między innymi Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko Marek Kozicki, Zastępca Burmistrza January Giżycki, pełniąca funkcję Skarbnika Irena Czajka, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko Mieczysław Szczepański, Maciej Łykowski - Powiatu gnieźnieńskiego, Rafał Spachacz - Zastępca Prezydenta, Miasta Gniezna, ks. kan. Mirosław Kędzierski oraz prof. Jerzy Siepak.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto