Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Średniowieczny w Gnieźnie oficjalnie rozpoczęty!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Jarmark Średniowieczny w Gnieźnie oficjalnie rozpoczęty!
Jarmark Średniowieczny w Gnieźnie oficjalnie rozpoczęty! Paweł Brzeźniak
Tradycyjnie ostatni weekend lipca upływał w Gnieźnie pod hasłem Koronacji Królewskiej. Ze względu na zmieniające się obostrzenia nie odbyła się ona w roku ubiegłym, a w tym postanowiono uraczyć mieszkańców i turystów chociaż jej namiastką. 24 i 25 lipca w Pierwszej Stolicy odbywa się Jarmark Średniowieczny.

Kramy rzemieślnicze na deptakach przy ulicach Chrobrego i Rzeźnickiej, połączone z warsztatami, spektaklami i koncertami na dziedzińcu Starego Ratusza oraz turniej łuczniczy na placu św. Wojciecha – to wszystko w ramach Jarmarku Średniowiecznego, który zaplanowano na ostatni weekend lipca. Do tej pory data ta zarezerwowana była dla Koronacji Królewskiej, jednak sytuacja pandemiczna już w zeszłym roku uniemożliwiła jej organizację. Organizatorzy Królewskiego Festiwalu Artystycznego wierzą jednak, że propozycja Jarmarku zaspokoi nawet najbardziej wymagających i przypadnie do gustu.

Program wydarzeń wypełniony jest po brzegi. 24 i 25 lipca stragany z rękodziełem znajdą się na deptakach przy ulicach Chrobrego i Rzeźnickiej. Walki wojów oraz gry i zabawy plebejskie odbywać będą się na Rynku, natomiast zdecydowana większość wydarzeń skupiona będzie na dziedzińcu Starego Ratusza. To właśnie tu czekają na uczestników pojedynki wojów, treningi walk, przedstawienia oraz warsztaty. Wśród tych ostatnich znajdą się m.in. warsztaty białego śpiewu, filcowania, kowalstwa, lepienia podpłomyków, gliny czy też robienia sianuszek – lalek z siana. W samą niedzielę, 25 lipca na placu św. Wojciecha odbędzie się natomiast Turniej o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. W tym roku jego formuła została poszerzona o dodatkową kategorię – łuki typu hunter. Szczegółowy program Jarmarku Średniowiecznego znajduje się na stronach kfa.Gniezno.eu oraz mok.Gniezno.pl.

Średniowieczne klimaty i historia sprzed setek tysięcy lat, tradycyjnie wypełniały w Pierwszej Stolicy ostatni weekend lipca. Na Koronację Królewską, bo o niej mowa, ściągały tłumy z całej Polski. I choć w roku ubiegłym nie można było jej zorganizować, w tym przygotowano namiastkę – Jarmark Średniowieczny, którego znakomity odbiór wśród uczestników, przerósł oczekiwania organizatorów.

24 i 25 lipca Gniezno przeniosło się w czasie do epoki średniowiecza. Najbardziej dało się to odczuć i zauważyć na deptakach przy ulicach Chrobrego i Rzeźnickiej, gdzie rozstawiono kramy z przedmiotami wykorzystywanymi w odtwórstwie wczesnego średniowiecza. Znaleźć można było miody i wyroby pszczele, rękodzieło, rzeźbę w drewnie, obrazy na desce, przedmioty z wikliny i wiele innych. Sporo ze stoisk obleganych było bez chwili przerwy. Klimat średniowieczny zagościł również na dziedzińcu Starego Ratusza. Tam, w średniowiecznej wiosce, można było wziąć udział w warsztatach m.in. wypiekania podpłomyków, ubijania masła, robienia sianuszek czy też lepienia gliny.

Nie zabrakło pokazu mody średniowiecznej, wspólnego śpiewania techniką śpiewu białego, a także pełnego humoru przedstawienia o Lechu, Czechu i Rusie. Trzeba przyznać, że śmiechu było tu co niemiara, a aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Rzecz jasna, nie mogło się obyć bez pokazu walk wojów. Te, dla dużych i dla małych, rozgrywały się zarówno na dziedzińcu Starego Ratusza, jak i na Rynku. Zebrały rzesze obserwujących, którzy nie mogli wyjść z podziwu dla kunsztu drużyn biorących w nich udział. W niedziele przedpołudnie na Placu św. Wojciecha rozegrany został Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”. W kategorii łuk typu hunter I miejsce zdobył Piotr Kaczmarek, za nim uplasowała się Marta Muszyńska, a miejsce III uzyskał Sylwester Łągwa. Najlepszy gnieźnianin to Nazar Onyschenko, a miano najlepszej kobiety w tej kategorii zdobyła Małgorzata Szukała. Z kolei w kategorii łuk tradycyjny I miejsce zajął Piotr Łągwa, II Karol Pisarkiewicz, a miejsce III Antoni Grzeczka.

W tej kategorii najlepszym gnieźnianinem okazał się Artur Świtalski, a najlepszą kobietą Ewa Gillner. Jarmark Średniowieczny* zakończyły niedzielne popołudniowe warsztaty i przedstawienia. Organizatorzy dziękują za obecność i zapraszają za rok!

Wydarzenie było częścią Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który trwa do końca wakacji. Szczegóły dotyczące kolejnych imprez znaleźć można na kfa.Gniezno.eu oraz mok.Gniezno.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto