Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Zdziechowie FILM

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Zdziechowie zostało zorganizowane w sobotnie przedpołudnie, 9 września, w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Gminy Gniezno, gminnych jednostek oświatowych i Klubu Seniora w Mnichowie.

- Jest to druga edycja "Narodowego Czytania" organizowana przeze mnie. Włączyliśmy to wydarzenie w cykliczność naszych wydarzeń. Co roku chcemy kontynuować tradycję "Narodowego Czytania" i zapraszać do naszego grona coraz większą liczbę osób. W ubiegłym roku organizowaliśmy to wydarzenie tylko z klubami seniorów. Wcześniej włączyli się w "Narodowe Czytanie" państwo radni, a w tym roku dołączyli do nas przedstawiciele oświaty. To jest takie spotkanie kameralne i - co bardzo mnie cieszy - dużo osób odpowiedziało na nasze zaproszenia, ale również część osób zgłosiła się do nas

- przyznała w rozmowie z nami Lidia Pietrzak, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Gnieźnie.

Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, nie kryje satysfakcji z poziomu czytelnictwa w gminie Gniezno.

- Cieszymy się z dużego zainteresowania czytaniem książek. Akcja "Narodowe Czytanie" ma nie tylko zachęcić do czytania, ale przede wszystkim przybliżyć postać wielkich Polaków, powieściopisarzy. "Nad Niemnem" to piękna powieść, którą bardzo lubię. Bardzo podobał mi się też film, który był nakręcony na podstawie tej powieści. Piękna, romantyczna książka, także polecam, żeby czytać

- dodała Maria Suplicka.

"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Akcja "Narodowego Czytania" została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto