Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Offeliada Gniezno. Poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
W Pierwszej stolicy po prawie dwuletniej przerwie odbyła się Offeliada, czyli święto gnieźnieńskich kinomanów. W sobotni wieczór poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu.

Offeliada Gniezno. Poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu

Czternasta odsłona Offeliady odbyła się po pandemicznej przerwie, tym razem goszcząc w Teatrze im. Aleksandra Fredry. Zakwalifikowane do odwołanej edycji filmy nie przepadły, zapełniając tegoroczne sesje konkursowe. Te odbywały się przez dwa dni, gromadząc zarówno mieszkańców, jak i gości z różnych krańców Polski.

- Jesteśmy wszyscy w pełnej gotowości, wszystko jest gotowe, pozostaje tylko puścić w ruch całą maszynę i przez 4 dni cieszyć się kinem. To, że od 14 lat realizujemy ten festiwal to zespołowa praca. Na każdym kroku warto o tym mówić i wszystkim dziękować

– mówił przed rozpoczęciem festiwalu Piotr Wiśniewski, dyrektor Offeliady.

Cechą charakterystyczną festiwalu jest mocny skład głównego jury. W tym roku zasilili je reportażysta Jacek Hugo-Bader, debiutująca w filmie Piotra Domalewskiego Zofia Stafiej oraz nagrodzony przed laty Offelią za dokument „Proch” Jakub Radej. Każdy z jurorów został również zaproszony do spotkań z widzami, którzy chętnie zadawali pytania o różne aspekty działalności artystyczno-kulturalnej.

- To było najmilsze spotkanie z widzami, jakie miałam dotychczas, a miałam ich parę po premierze tego filmu. Najwięcej pytań, ludzka rozmowa – czułam się, jakbyśmy byli w jednym kole i prowadzili zaangażowaną dyskusję na temat filmu. Czułam się tutaj jak w domu i jestem za to bardzo wdzięczna, bo dla mnie to także było przemiłe doświadczenie

– mówiła po spotkaniu z widzami Zofia Stafiej.

Program Offeliady tradycyjnie uzupełniły spotkania autorskie oraz specjalne pokazy. Na zaproszenie organizatorów do Gniezna przybył między innymi pisarz Kamil Wala Szymański, autorzy filmu dokumentalnego „Wojna gwiazd”, a także Marek Grabie z projekcią „Filmu z angielskimi napisami”. Nie zabrakło również kultowego od kilku edycji „Filmowego Podlasia” i występu muzycznego, który tym razem przygotował Michał Nogala, czyli Janusz Rapu.

Offelie wręczone

Po sześciu długich sesjach konkursowych przyszedł moment na ogłoszenie werdyktu. I tym razem Offelie, czyli główne nagrody, wręczono w trzech niezmiennych od lat kategoriach. W opinii głównych jurorów najlepszym filmem dokumentalnym na festiwalu został „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej. Wśród fabuł laur zdobyła "Uczta duchowa” Marcina Kluczykowskiego, z kolei wśród animacji statuetkę przyznano Piotrowi Milczarkowi za „Deszcz”.

Oprócz głównych nagród na gali przyznano także inne wyróżnienia. Nagroda publiczności, a także statuetka Stowarzyszenia Ośla Ławka również powędrowały do Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej za opowiadający o nierównościach społecznych dokument „Piach”. Przyznawanego przez dziennikarzy Laertesa zdobyła Klaudia K za film „Ostatnie dni lata”. Ten sam film zdobył również uznanie jury Młodego Widza. Studenci gnieźnieńskich uczelni zdecydowali się nagrodzić dokument "Może będzie dobrze" w reż. Mirosława Kłopotowskiego, z kolei nagrody klubu Fantasmagoria, klubu Krytyka Polityczna oraz Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu "Rozenkranc" powędrowały do Michała Ciechomskiego za film „Uległość”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto