MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyczny weekend "Biorę życie na trzeźwo" na stadionie żużlowym w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Od środy trwa w Gnieźnie profilaktyczny weekend "Biorę życie na trzeźwo". Ta profilaktyczna akcja pokazuje przede wszystkim młodym gnieźnianom, że można się bawić w przeróżny sposób bez pomocy jakichkolwiek wspomagaczy w postaci alkoholu czy narkotyków. Zobaczcie co działo się dziś na stadionie żużlowym!

Profilaktyczny weekend "Biorę życie na trzeźwo" na stadionie żużlowym w Gnieźnie

Od sobotniego ranka na stadionie żużlowym w Gnieźnie trwa profilaktyczny weekend pod hasłem "Biorę życie na trzeźwo". To juz kolejna tego rodzaju impreza w naszym mieście, która pokazuje, że całe rodziny mogą się ze sobą świetnie bawić na trzeźwo, bez używek.

- Taki piknik jest, moim zdaniem, potrzebny, by uświadamiać społeczeństwo na temat zagrożeń, jakie czyhają na wszystkich. Warto pamiętać, że oprócz tych zagrożeń chemicznych, używek itp., nie małym problemem jest też uzależnienie od nowoczesnych technologii, urządzeń. Moim zdaniem my, jako społeczeństwo nie radzimy sobie z tego typu wyzwaniami. Dlatego duża robota przed nami i to, m.in., dzisiejsze unaocznianie problemu, że warto spędzać czas nie przed laptopem, nie przed konsolą, nie z tabletem w ręce, ale na świeżym powietrzu fajnie się bawiąc, rozwijając pasje - mówi Tomasz Chełek z Fundacji Młodzi w Uzależnieniu.

- W związku z tym my jako fundacja staramy się pomagać młodym ludziom wyjść z różnych uzależnień. Nie ma co jednak ukrywać, że my jako Polska jesteśmy daleko za czołówką europejską, czy jakąkolwiek czołówką, ponieważ nie ma w Polsce ośrodka dla młodych osób uzależnionych behawioralnie od różnego rodzaju nowoczesnych technologii. Z tego, co się orientuję jest jeden taki ośrodek na południu Polski, ale leczenie w nim jest tylko w połowie refundowane przez NFZ, ponieważ jest on półprywatny. Stąd też nie wszystkich stać na udział w takiej terapii - dodaje Tomasz Chełek.

Zobacz fragmenty spotkania na stadionie żużlowym:

Dzisiejsze spotkanie "Nie biorę, nie piję, speedwayem żyję" było okazją do poznania bliżej żużlowców z gnieźnieńskiego Startu wraz z możliwością spotkania się z dietetykiem sportowców, który opowiedział o profilaktyce zdrowotnej i żywieniowej. Został też przeprowadzony konkurs przez uczniów z III LO w Gnieźnie.

- Angażujemy się w to wydarzenie, ponieważ z jednej strony jest to nasz obowiązek, ale z drugiej możemy poznać te wszystkie zasady i obowiązki w naszym przyszłym zawodzie policjanta - mówi Aleksandra z klasy policyjnej w III LO.

- Ponadto możemy też przeszkolić siebie i innych - dodaje jej koleżanka również Aleksandra z klasy policyjnej w III LO.

- Uzależnienia to jest poważny problem, szczególnie w tych czasach. Moim zdaniem jest to zwalczane, ale... - zaczęła Aleksandra.

- Ale jest to ogromny problem. Ludzie nie wiedzą jak i gdzie mają szukać pomocy. W dodatku jeśli młode osoby mają problem z alkoholem czy narkotykami to wolą sobie sami z tym pomóc niż iść do rodziców, nauczycieli, kogokolwiek z dorosłych. Być może jest tak dlatego, że nawet policja nie do końca dogłębnie zajmuje się tematem narkotyków, dealerów - podkreśla Patrycja, uczennica III LO.

- Alkohol to jest teraz ogromny problem wśród młodzieży. Choćby jakaś 18-tka i od razu widać ile alkoholu się pije, ile alkoholu jest podawane młodym ludziom. Dziwię się, że rodzice na to nie zwracają uwagi. Jeśli chodzi o narkotyki to na pewno nie widać tego tak bardzo jak alkohol, co nie znaczy, że tego problemu nie ma... - mówi Patrycja.

Uczniowie III LO zorganizowali także pokaz pomocy przedmedycznej, bo jak sami mówią wiedza na temat pierwszej pomocy jest niezbędna i tak potrzebna każdemu.

- Ja uważam, że pierwsza pomoc to taka umiejętność, którą każdy powinien posiadać, każdy powinien wiedzieć jak jej udzielić, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć co wydarzy się w życiu, co nas spotka. Lepiej już mieć na sumieniu fakt, że postaraliśmy się, coś zrobiliśmy niż myśl, że nie zrobiliśmy nic - podkreśla Patrycja.

- Tym bardziej, że pomoc drugiej jest obowiązkiem każdego obywatela, dlatego każdy powinien wiedzieć jak tej pomocy udzielić - dodaje Aleksandra.

ZOBACZ TEŻ: Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie rozpoczęty!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto