Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Trzemesznie z dofinansowaniem unijnym

Arkadiusz Dobruchowski
Archiwum
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie otrzyma dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 2.480.349 złotych.

Bazylika w Trzemesznie z dofinansowaniem unijnym
Jakiś czas temu Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zgłosiła projekt pt."Zwiększenie atrakcyjności i dostępności kulturowej cennego zabytku narodowego – Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie” do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w celu uzykania dofinansowania z środków unijnych. Projekt zajął 9. miejsce i z tego tytułu na remont bazyliki zostanie przeznaczona kwota wynosząca 2.480.349 złotych. Jedyny warunek, który musi spełnić parafia, aby ruszyły prace remontowe jest wkład własny. W tym przypadku ma wynosić 440.000 złotych.

Dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Kotowskiego parafia otrzyma dodatkowo 120.000 złotych z funduszy Ministerstwa Kultury. Te pieniądze zostaną wykorzystane na remont wschodniej i południowej elewacji bazyliki. Te prace mają ruszyć w sierpniu. Wkład własny parafii w tym przypadku ma wynosić 50.000 złotych.

Otrzymane pieniądze z środków Unii Europejskiej zostaną przeznaczone na remont prezbiterium, renowację polichromii na ścianach i suficie, renowację głównego ołtarza, latarni nad kopułą wraz z wymianą okien. Dla zwiedzających zostanie poszerzone wejście do podziemi.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie jest jedenym z najpiękniejszych obiektów w tym mieście, z którym wiążę się długa historia. Według XII-wiecznej legendy po wykupieniu ciała św. Wojciecha z rąk pogańskich Prusów pochowano w klasztorze w Trzemesznie i dopiero później zostało przeniesione do Gniezna. Św. Wojciech do dziś widnieje w herbie miasta. Unzawany za perłę późnego baroku w Wielkopolsce kościół swój obecny kształt uzyskał po gruntowej przebudowie w latach 1782-91. Bazylika była wielokrotnie niszczona przez pożary. W wyniku pożaru podczas II wojnie światowej odbudowa kościoła trwała do 1960 roku. W środku widoczne są ślady budowli romańskich: w zachodniej części nawy fragmenty murów z ciosów granitowych, w nawie głównej widoczne są kamienne kolumny, odkryte w murach gotyckich. W świątyni zachowały się epitafia i nagrobki opatów trzemeszeńskich. W kościele warto też zwrócić uwagę na barokowo-klasycystyczne sztukaterie oraz odrestaurowaną polichromię Franciszka Smuglewicza. Niestety wiele elementów wyposażenia kościoła spłonęło w 1945 r., z barokowego okresu zachowała się jedynie rzeźba św. Wojciecha, umieszczona w ołtarzu. W ołtarzu znajduje się także kopia zniszczonego obrazu Smuglewicza Wniebowzięcie NMP.

W spalonej kopule katedry w Gorzowie Wielkopolskim znaleziono "kapsułę czasu"

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto