Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Caritas Gniezno od prawie dwóch lat pomaga potrzebującym Ukraińcom

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Mija drugi rok pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej pomaga pokrzywdzonym przez wojnę od samego początku tego konfliktu zbrojnego. W początkowym okresie szacunkowo udzielono pomocy ok. 5000 osobom.

Caritas Gniezno od prawie dwóch lat pomaga potrzebującym Ukraińcom

- Pierwsze dni i tygodnie, od lutego 2022 roku to było pospolite ruszenie. Praktycznie nie były liczone godziny pracy i ilość przekazanej pomocy materialnej i rzeczowej. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wspierała uchodźców pomocą w szukaniu mieszkania, odzieżą, żywnością czy chemią gospodarczą. Z czasem pomoc dotyczyła tłumaczeń, pomocy psychologicznej, kursów języka polskiego, pośrednictwa w kontaktach z instytucjami zewnętrznymi. W budynkach należących do Kościoła zamieszkało ok. 100 osób. To wsparcie na różnych płaszczyznach było odruchem serca wielu Polaków, przejawem ich solidarności z poszkodowanymi wojną. Takie działania są prawdziwą misją Caritas

- mówi ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

- To ludzie, którzy często byli tylko przejazdem przez nasze miasto, czy archidiecezję. Od listopada 2022 roku utworzone zostało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom i ta pomoc się ustabilizowała i usystematyzowała

- mówi Lucyna Muniak, rzecznik prasowy Caritas AG.

Dzięki wsparciu Caritas Internationalis i realizacji programu: „Wsparcie Caritas w Polsce dla osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie” - uchodźcy i migranci, osoby, które schroniły się w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie, mogą skorzystać ze wsparcia psychospołecznego w Centrum, znajdującym się przy ul. Seminaryjnej 2 w Gnieźnie.

- Prowadzimy kursy języka polskiego, oferujemy wsparcie psychologa i doradcy zawodowego, organizujemy cykliczne zabawy plenerowe, inicjujemy spotkania integracyjne zarówno dla starszych, jak i młodszych. Ponadto współpracujemy z innymi instytucjami na terenie naszej archidiecezji, które również kierują swoje działania dla uchodźców z Ukrainy

– dodaje Wojciech Tomaszewski, koordynator CPMiU.

W ramach takiej współpracy miedzy innymi zapraszamy na Koncert dla Ukrainy „My z Wami” który odbędzie się w sobotę, 24 lutego o godz. 17.00 w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” w Gnieźnie. Wystąpią ze swoim programem „Koleżanki UA" – zespół ukraińskich kobiet, które działają w CK eSTeDe w ramach sekcji wokalnej.

Od początku działania Centrum wspomogło ok. 1500 osób, a dodatkowo udało się wysłać do Ukrainy prawie 300 paczek z pomocą w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”.

- W ramach tej akcji można odebrać z naszego biura karton oraz listę produktów. Następnie gotową paczkę należy dostarczyć do Biura Caritas, ul. Seminaryjna 2. Po skompletowaniu całości paczek przekazujemy je do Caritas Polska, a ta następnie wysyła je do Caritas w Ukrainie. Na liście są podstawowe produkty żywnościowe, produkty higieniczne, zapałki i świeczki. Te produkty są niezbędne cywilom w sytuacji braku dostaw żywności, itp.

- tłumaczy Wojciech Tomaszewski.

W obliczu trwającego konfliktu nadal prowadzona jest akcja: „Paczka dla Ukrainy”. Możemy się w nią włączyć samodzielnie przygotowując paczkę lub wpłacając pieniądze na konto Caritas AG: PKO BP: 69 1020 4115 0000 9102 0143 3317 (z tytułem: Ukraina).

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto