MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tym żyło Gniezno. Odbudowa Pomnika Chrobrego, budowa dróg i osiedli [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
NAC, Leszek Kabaciński, Sławomir Łubiński
W kwietniu 1985 roku, w Gnieźnie głośno było o nie tylko o nowo powstających osiedlach, w tym o osiedlu Winiary, ale także o odbudowanym po latach Pomnika Bolesława Chrobrego. Mimo padającego deszczu król powtórnie stanął przy katedrze. Tym żyło Gniezno. Odbudowa Pomnika Chrobrego, budowa dróg i osiedli. Zobacz, czym żyli mieszkańcy miasta.

1935 upłynął pod znakiem rozwoju dróg. Cały rok układana była kostka między Gnieznem a Poznaniem. Miał być to początek nowej epoki – trasa umożliwiłaby sprawne poruszanie się między dwoma miastami. Robotnicy, ujęci na fotografiach a przyłapani na pracy pod Swarzędzem nie wiedzieli jeszcze jak duże znaczenie będzie miała wybudowana przez nich trasa

Pod koniec lat 70-tych całe miasto żyło budową nowej szkoły. W 1978 roku teraźniejsze I LO szkołę przeniesiono z dotychczasowego budynku do nowo wybudowanego kompleksu. Nowy budynek powstał jako szkoła tysiąclecia dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego, które obchodzono w 1966 roku. Obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego jest niejako symbolem edukacji w mieście.

Tym żyło Gniezno

Osiedla wielorodzinne zaczęły powstawać na dzisiejszych Winiarach jeszcze w latach 70-tych. Wcześniej, krajobrazem w tym miejscu były pola, a lada dzień w 1985 r. miały wprowadzić się tu rodziny nowych mieszkańców bloków z płyt.

Tego samego roku, w deszczowe kwietniowe południe odbyć się miało uroczyste odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego, który zburzony został w czasie II wojny światowej, a po latach wrócił na podium pod katedrą gnieźnieńską. Przywitało go wojsko i tłumy mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski.

Dzięki niesamowitym zdjęciom z archiwum Leszka Kabacińskiego i Sławomira Łubińskiego możemy sprawdzić, czym żyli gnieźnianie i na chwilę wrócić do tamtych czasów uwiecznionych na unikalnych fotografiach.

Tym żyło Gniezno. Odbudowa Pomnika Chrobrego, budowa dróg i osiedli [FOTO]

[g]x x[/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto