Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz zostać organistą? Studium zaprasza!

Redakcja
Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczyna kolejny rok swojej działalności dnia 17 września 2011 r. o godz. 9.00 (sobota) w gmachu Konwiktu przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2a.

Edukacja trwa cztery lata i obejmuje pion teoretyczny i praktyczny (wykłady z historii muzyki, harmonii teoretycznej i praktycznej, prawodawstwo liturgiczne, formy chorału gregoriańskiego, zasady muzyki, solfeż, ćwiczenia indywidualne na organach kościelnych, emisja głosu, repertuar gregoriański i innych śpiewów liturgicznych, podstawy dyrygentury chóralnej i chironomii, budowa organów). Po ukończeniu nauki w Studium, absolwent otrzymuje dyplom, uprawniający go do podjęcia zawodu organisty w katedrach i kościołach parafialnych na terenie całej Polski.

Szkoła Gnieźnieńska może poszczycić się takimi absolwentami, dla których nauka w niniejszym Studium stała się dobrym fundamentem dla dalszych studiów muzycznych w Akademiach i Uniwersytetach.

Studium organistowskie w Archidiecezji Gnieźnieńskiej zostało ustanowione dekretem Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski w 1972 r., a jego pierwszym dyrektorem był przez 36 lat ks. Ryszard Figiel, który w trudnych warunkach lokalowych wykształcił szeregi organistów.
Muzyka liturgiczna jest niezwykle piękna, ale należy to piękno wydobyć dobrym jej wykonaniem, stąd potrzeba ludzi, którzy będą przepojeni duchem Liturgii oraz pasją muzykowania. Szkoła nasza stawia wysoko poprzeczkę tym, którzy pragną rozwijać swoje talenty. Wielu przecież wielkich muzyków było organistami, a ambicją kompozytorów od dawnych czasów aż do współczesności stało się napisanie mszy, która mogła by być wykonana podczas liturgii.

Celem podniesienia poziomu muzyki kościelnej, która jest „nieodzowną i integralną częścią liturgii” (KL 112), a nie dodatkiem do niej, organiści, którzy nie mają przygotowania liturgicznego lub nie ukończyli takiej szkoły, są zobowiązani w myśl ogólnopolskich statutów, przyjętych przez Episkopat Polski, do podjęcia edukacji w takim Studium Muzycznym. Istnieje również możliwość podniesienia kwalifikacji i umiejętności dla organistów dyplomowanych w Studium II stopnia. Zajęcia dla tej grupy odbywać się będą indywidualnie (możliwość umówienia terminów).

W naszych parafiach są ludzie obdarzeni talentem muzycznym, którzy mogliby podjąć się takiej edukacji, co w przyszłości zaowocowałoby służbą dla wspólnoty lokalnej.

Zapraszam zatem młodzież i dorosłych, aby rozwijać swoje umiejętności. Kandydat powinien posiadać przynajmniej podstawy gry na pianinie. Zgłoszenia proszę kierować telefonicznie do dn. 14 sierpnia 2011 r. pod nr 61- 4249894 lub 691030513 do dyrektora SMK AG.

Ks. Dariusz Sobczak
dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto