18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie: Profilaktyka, jedzenie i relaks

IB
Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie
Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie Iza Budzyńska
Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie odbył się w siedzibie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (czyli dawnego "Medyka"). W programie znalazły się pokazy oraz wykłady, dotyczące różnych zagadnień zdrowotnych.

Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie był okazją do zaprezentowania zdrowej żywności. Uczniowie "Medyka" pokazywali zdrowe produkty oraz różne sposoby masażu.

- Masaż relaksacyjny ma na celu rozluźnienie, odprężenie całego organizmu. Masaż twarzy przeciwzmarszczkowy ma na celu redukcję zmarszczek, poprawienie wyglądu, poprawienie kolorytu skóry. Masaż izometryczny jest często wykorzystywany w sporcie, ma na celu wzmocnienie mięśni. I masaż gorącymi kamieniami ma na celu też podobnie rozluźnienie, zrelaksowanie, odprężenie - mówi Emilia Dziadoszek, fizjoterapeutka i nauczycielka. Jak wyjaśnia, masaże relaksacyjne przynoszą efekty już zastosowane jednorazowo i warto od czasu do czasu z nich skorzystać.

Duża część prelekcji przygotowanych na Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie poświęcona była profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. Lek. med. Wojciech Łącki przestrzega, że chociaż najczęściej zachorowania dotyczą kobiet po 40. roku życia, to mogą się zdarzyć i znacznie młodszym.

- Profilaktyka powinna przede wszystkim polegać na wykorzystaniu prostych metod, które pozwalają wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, to takim podstawowym badaniem jest badanie cytologiczne. Jest proste, nieobciążające dla kobiety - mówi.

O samobadaniu piersi mówiła Ewa Cybułka - położna i pracownik gnieźnieńskiego sanepidu, która na warsztatach uczyła, jak takie badanie wykonać.

Dzień dla zdrowia w Gnieźnie był też okazją do pokazania problemów współczesnej młodzieży. O uzależnieniach wśród dzieci i młodzieży, jak je rozpoznać i jak reagować, mówiła psycholog Barbara Wojewódzka, a o tym, co może zrobić sam chory po zawale, opowiedział lek. med. Andrzej Główka. Ostatni w programie był wykład lek. med. Jaromira Dziela o dawstwie krwi i szpiku kostnego.

Dzień dla Zdrowia w Gnieźnie: Profilaktyka, jedzenie i relaks. Obejrzyj zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto