MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kiszkowo: urząd przekazał mieszkańcom czujniki czadu oraz gazu i czadu

Paweł Brzeźniak
W celu poprawy bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych w mieszkaniach komunalnych Urząd Gminy w Kiszkowie przekazał nieodpłatnie najemcom tych lokali czujniki (detektory) czadu oraz gazu i czadu.

Gmina Kiszkowo: urząd przekazał mieszkańcom czujniki czadu oraz gazu i czadu
Czujniki czadu są skuteczne w szerokim zakresie temperatury i niezawodne w działaniu dzięki stosowanej w ich technologii mikroprocesorowej kompensacji temperatury oraz inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu. Nie zapobiegają one, co prawda pożarom lub awariom skutkującym emisją tlenku węgla (czadu), ale dzięki szybkiej reakcji, głośnym sygnałem dźwiękowym, są w stanie ochronić zdrowie i życie mieszkańców, nawet w sytuacji, gdy do groźnego zdarzenia dochodzi w środku nocy.

Najemcy zostali również poinformowani o zasadach postępowania w przypadku wykrycia przez czujnik niebezpiecznego stężenia czadu (tlenku węgla) lub gazu. węgla (czadem).

Każdego roku z tego powodu umiera w Polsce ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. W okresie jesienno-zimowym w domach, w których są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą. Czad jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Służby ratownicze zalecają dbanie o odpowiednią wentylację oraz używanie uznawanych za najskuteczniejsze zabezpieczenie czujników tlenku węgla.

Oddychanie, nawet przez krótką chwilę powietrzem, które zawiera czad, skutkuje uszkodzeniem organów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie: ośrodkowego układu nerwowego i układu naczyniowo-sercowego. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się bólem głowy, mdłościami, wymiotami i w ciągu kilkunastu minut prowadzi do bezdechu, zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do śmierci.

Duże znaczenie odgrywa także kwestia odpowiedniej wentylacji. Strażacy zalecają m.in. regularne kontrole drożności przewodów kominowych oraz wentylacyjnych. Warto również dbać o to, aby otwory w drzwiach łazienkowych i kratki wentylacyjne nie były zasłonięte. Takie działania, w połączeniu z zamontowanym czujnikiem, powinny całkowicie wyeliminować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

***
Prognoza pogody dla Wielkopolski na 21 grudnia

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto