Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sala edukacyjna w PSP Gniezno już otwarta. „Ognik” to nauka przez zabawę

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
od 16 lat
29 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie nastąpiło uroczyste otwarcie sali edukacyjnej „Ognik”. Dwa pomieszczenia, które zostały dostosowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa pożarowego, wyposażono w sprzęt oraz materiały edukacyjne przybliżające zagrożenia z jakimi możemy się spotkać w życiu codziennym.

Punktualnie o godzinie 10:00 komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie – bryg. Marta Kacprzycka przywitała przybyłych gości, a następnie przy pomocy krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiła zarys projektu od początkowego pomysłu do jego realizacji.

Po przemówieniach zaproszeni goście dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, która symbolizuje otwarcie nowej sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

Realizacja powyższego projektu była możliwa dzięki funduszom z dotacji, wpływom środków finansowych oraz rzeczowych od sponsorów oraz przeprowadzeniu remontu własnym sumptem w ramach modernizacji budynku na cele edukacyjne.

W uroczystości udział wzięli: bryg. Robert Natunewicz – zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Lucyna Rudzińska - wojewódzki koordynator ds. prewencji społecznej KW PSP w Poznaniu, Mariusz Mądrowski - etatowy członek zarządu powiatu gnieźnieńskiego, Tomasz Budasz - prezydent miasta Gniezna, Łukasz Kaszyński - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, a także przedstawiciele instytucji i firm, którzy wsparli finansowo oraz rzeczowo realizację projektu.

W sali edukacyjnej „Ognik” przeszkoleni strażacy prowadzić będą zajęcia szkoleniowe, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, z zakresu bezpieczeństwa pożarowego z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, pożarniczego, mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych oraz rzeczywistych scenek.

Dzięki urządzeniom, w które „Ognik” został wyposażony uczestnikom zajęć można pokazać między innymi pożary w kuchni, sypialni, przewodzie kominowym, a także przedstawić zasady spalania materiałów palnych. Rolą strażaków jest wytłumaczenie uczestnikom zajęć jak ustrzec się np. przed zatruciem tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Dodatkowo należy podkreślić, że pomysłodawcą oraz autorem murali znajdujących się w salce edukacyjnej jest Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie – bryg. Marta Kacprzycka.

Ponadto w przystępny sposób przedstawiony będzie podręczny sprzęt gaśniczy oraz sposób jego użycia, zasady działania systemu sygnalizacji pożaru, a także zasady prawidłowego zgłaszania zdarzenia na europejski numer alarmowy 112.

Ważnym atutem tej salki edukacyjnej jest również to, że znajduje się ona na parterze w niezależnym budynku. Dzięki temu jest ona dostępna zarówno dla przedszkolaków, osób starszych jak i osób niepełnosprawnych oraz nie wpływa stresogennie na uczestników zajęć w związku z zakresem działań strażaków.

Zajęcia edukacyjne odbywać się będą raz w tygodniu (środa) w godzinach 9:00-10:15 oraz 10:45-12:00, po uprzednim zapisaniu się (dla grup zorganizowanych). Trwają intensywne prace nad uruchomieniem elektronicznego formularza zapisów. Niemniej jednak do czasu jego uruchomienia zapisy odbywają się poprzez telefoniczny kontakt z Sekcją Kontrolno-Rozpoznawczą KP PSP w Gnieźnie lub sekretariatem tutejszej komendy pod następującymi numerami telefonu: +48 47 771 72 05 lub +48 771 72 00.

Sala edukacyjna w PSP Gniezno już otwarta. „Ognik” to nauka przez zabawę

Sala edukacyjna w PSP Gniezno już otwarta. „Ognik” to nauka ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto