Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął kolejny rok akademicki. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął kolejny rok akademicki 2023/2024. Uroczystość odbyła się 22 listopada w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku nieodłącznie, od samego początku, kojarzy się z postacią Danuty Wiśniewskiej, prezes tej organizacji. Danuta Wiśniewska to wieloletni pedagog, nauczycielka dyplomowana, przez ręce której przewinęło się wiele roczników oraz dwa pokolenia ciastkarzy, piekarzy, wędliniarzy, kelnerów, kucharzy, hotelarzy i technologów żywności. Jest inicjatorką, wespół z Konwentem Rektorów, powołania w 2006 roku Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pierwszej tego typu senioralnej instytucji w naszym mieście, którego funkcję prezesa sprawuje z dumą po dziś dzień.

Współorganizatorka w 2010 roku VIII Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad 180 uczelni z kraju i z zagranicy. Inicjatorka powołania w 2014 roku Porozumienia Organizacji Senioralnych „Seniorzy Razem", z którego narodziła się Miejska Rada Seniorów. Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów pierwszej kadencji. Jest współpomysłodawczynią Gnieźnieńskiej Karty Seniora, Strefy Aktywności Seniora, Karty Życia czy Festiwalu „Senioralia”.

- Warto się do nas zapisać, chociażby dlatego, żeby znaleźć drugiego człowieka, żeby znaleźć swoje dawniejsze zainteresowania, żeby kontynuować swoje działalności. Coś ciekawego zawsze się dzieje. Są zabawy, wieczorki, wyjazdy na wycieczki - to takie ubarwienie życia. Mamy ciekawe spotkania dotyczące różnych przepisów prawnych, w tym roku "bierzemy na tapetę" Internetowe konto Pacjenta, mObywatel, wracamy do brydża, będziemy mieli pogotowie komputerowe. Jeśli jakaś lekcja się przypodoba, np. muzealna, podróżnicza czy ornitologiczna, to wtedy studenci są wiernymi słuchaczami, czekają na zajęcia, zjawiają się i zadają pytania. Jeśli chodzi o przekrój studentów, to od początku zdecydowanie więcej jest pań. Kiedyś było nas 500, dzisiaj możemy mówić o 1/3 tej liczby. Rozpiętość wiekowa jest dość spora - są osoby świeżo po 50. roku życia, ale są też osoby po 90. roku życia, jak moja mama. To nie przeszkadza, absolutnie nie przeszkadza

- mówi w rozmowie z nami Danuta Wiśniewska.

W inauguracji udział wzięli: dr Krzysztof Gawrecki, rektor GSW Milenium, który przewodniczył immatrykulacji studentów pierwszego roku; prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oraz dr Mariusz Menz z Instytutu Historii UAM, który wygłosił wykład inauguracyjny na temat dwóch różnych wizji państwa formułowanych przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Obecni byli także: prezydent Tomasz Budasz, senator Grzegorz Fedorowicz, a także Piotr Szczepański, przedstawiciel posłanki Pauliny Hennig-Kloski.

Na zajęcia GUTW mogą zapisać się osoby, które ukończyły 50 rok życia.
Kontakt:
[email protected]
tel.kom. 694 220 545
pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM
ul. Kostrzewskiego 5-7
62-200 Gniezno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto