Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: "Biała niedziela" w naszym szpitalu – kiedy?

Paweł Brzeźniak
arch. Unia Bracka/NM
W wielu miastach w Polsce coraz bardziej popularne są akcje, w ramach których pacjenci mogą korzystać z usług lekarzy specjalistów i bezpłatnie się przebadać. Czy wzorem innych placówek medycznych w Polsce, Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie planuje w ciągu najbliższych miesięcy zorganizować wydarzenie na wzór „Białej niedzieli”?

Gniezno: "Biała niedziela" w naszym szpitalu – kiedy?

Poszczególne szpitale wybierają jeden dzień, podczas którego wszyscy mieszkańcy danego regionu mogą: wykonać bezpłatne badania u lekarzy specjalistów, skonsultować się w sprawach zdrowotnych czy poznać ofertę danej placówki. Wielokrotnie bywa tak, że podczas takich akcji wykrywane są choroby, które sprawiają, że pacjent musi zostać w szpitalu. Poza tym, to unikalna szansa na szybką wizytę u specjalisty, a nie oczekiwanie na nią przez wiele miesięcy czy lat.

Tego typu akcje cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Nie ulega wątpliwości, że „Biała niedziela” w Gnieźnie mogłaby zachęcić mieszkańców powiatu do większej troski o swoje zdrowie. Co na to Krzysztof Bestwina, dyrektor szpitala w Gnieźnie? Oczywiście że zamierzamy zorganizować tzw. „Białą niedzielę w 2016 roku. Zdecydowana większość lekarzy specjalistów współpracuje z nami na podstawie umów kontraktowych a oprócz tego świadczą też usługi w innych szpitalach, prywatnych poradniach czy własnych gabinetach. Są to ludzie z reguły bardzo, bardzo obciążeni pracą. Związane jest to oczywiście z niewydolnością systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz coraz większym brakiem kadrowym specjalistów, których niestety nie kształci się więcej w Polsce, a dodatkowo duża część wyjeżdża do pracy za granicami kraju - mówi dyrektor Krzysztof Bestwina. - W związku z powyższym, organizacja takiego wydarzenia jak „Biała niedziela” wiąże się głównie z bezpośrednim zaangażowaniem personelu lekarskiego, który w tym działaniu ma znaczenie zasadnicze. Będziemy podejmować rozmowy ze współpracującymi lekarzami, którzy mogliby wesprzeć nasze działania w tym zakresie. Mamy nadzieję, że szeroka grupa lekarzy odpowie na nasz apel pozytywnie i uda nam się późną wiosną lub wczesną jesienią 2016 roku zorganizować tzw. „Białą niedzielę” lub „Białą sobotę” - dodaje dyrektor.

Podobna akcja została zorganizowana przez szpital w czerwcu z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Przebadano ok. 300 osób. Z kolei w dniach 5-6 grudnia w ramach projektu „Dzień Rodziny” wykonano badania profilaktyczne w szerokim zakresie grup wiekowych (rodzinnych, wielopokoleniowych) od dziecka poprzez rodziców do dziadka i babci. W akcji udział wzięło 266 osób (w tym 36 dzieci).

Laboratorium analityczne ZOZ w ramach akcji promocyjnej wykonało łącznie ok. 1100 badań dla rodzin z gminy Czerniejewo. Wyniki badań poddano szczegółowej analizie z której wynikają następujące fakty:
- podwyższony poziom glukozy miało 10 % przebadanych osób dorosłych, u przebadanych dzieci stwierdzono prawidłowy poziom glukozy;
- zmiany w morfologii krwi stwierdzono u 5 % osób dorosłych oraz 3 % przebadanych dzieci;
- zaburzenia gospodarki lipidowej stwierdzono u 50% przebadanych osób dorosłych;
- podwyższony poziom cholesterolu całkowitego u 14% przebadanych dzieci;
- nieprawidłowe wyniki badań oceniających funkcję prostaty stwierdzono u 5 % przebadanych mężczyzn;
- nieprawidłowe wyniki badań CA 125 stwierdzono u 0,7 % przebadanych kobiet.

– W dalszym ciągu chcemy kontynuować tę akcję na terenie pozostałych miast i gmin powiatu gnieźnieńskiego w 2016r. Akces do tej akcji zgłaszają już kolejne miasta i gminy - przyznaje Krzysztof Bestwina. – Tym sposobem chcemy „wyjść” bezpośrednio do pacjentów na terenie ich miejsc zamieszkania, bo choć sama idea „Białych niedziel” jest dobrą propozycją, to mimo wszystko trudno jest ją zorganizować poza murami szpitala i tym samym jest ograniczona w dostępie dla pacjentów mieszkających poza Gnieznem - podkreśla.

Interpelację w sprawie zorganizowania w Gnieźnie „białych sobót” na początku kwietnia tego roku złożył radny Rafał Spachacz z Platformy Obywatelskiej. Chodziło głównie o ewentualne wykrycie chorób układu sercowo-naczyniowego oraz profilaktyki nowotworów. Z informacji uzyskanej od starosty Beaty Tarczyńskiej wynikało, że w budżecie powiatu nie ma przewidzianych środków na ten cel. Zorganizowanie takiej akcji nie zostało jednak wykluczone przez starostę z zastrzeżeniem, aby znaleźć takie rozwiązanie, które będzie „generowało jak najmniejszy wkład finansowy powiatu”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto