Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno jakiego już nie ma, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym mieście

Paweł Brzeźniak
Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem „Utracone dziedzictwo” przygotowało specjalny program wystawienniczy i edukacyjny. Otworzy go wystawa w przestrzeni miejskiej, zaaranżowana w witrynach sklepowych w centrum Gniezna.

Celem wystawy jest ukazanie wybranych widoków współczesnego miasta w zestawieniu z obiektami zabytkowymi, które do dziś nie przetrwały. Autorem tych kolaży jest fotograf Jonasz Śliwiński, który do swoich prac wykorzystał dawne widokówki i fotografie ze zbiorów gnieźnieńskiego muzeum. Wystawie towarzyszyć będą spacery z przewodnikiem Szlakiem Nieistniejących Zabytków oraz specjalnie stworzony na tę okazję Quest. Projekt wystawy nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie członków Klubu Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz właścicieli firm, którzy udostępnili swoje witryny sklepowe do prezentacji wystawy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 września 2015 r.
Restauracji Cechowa, ul. Tumska 15 (wstęp tylko za zaproszeniami)

Główny program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Początków Państwa Polskiego zaplanowano na 19-20 września 2015 r.

W tych dniach prezentowane będą dwie wystawy ukazujące w jaki sposób Muzeum przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z Gnieznem i jego najbliższą okolicą. Pierwsza wystawa zaprezentuje kolekcję barokowych portretów, przekazaną w ostatnim czasie przez Leona Chełmickiego-Tyszkiewicz w darze dla Muzeum. Drugą ekspozycję muzealnicy oparli o wybrane obiekty z kolekcji zbiorów historycznych i sztuki, wzbogaci ją prezentacja przedmiotów, które już dawno wyszły z codziennego użytku. Ekspozycja ta będzie też przyczynkiem do porozmawiania z muzealnikami na temat projektu stałej wystawy poświęconej historii Gniezna. Osobnym blokiem programu będzie prezentacja wykorzystania nowych technologii w promowaniu dziedzictwa i jego ochronie m.in. poprzez nowoczesne sposoby digitalizacji. Poza tym na zwiedzających czekają inne atrakcje: zwiedzanie wystaw, prezentacje filmowe oraz specjalny program dla dzieci pod hasłem „Zapomniany plac zabaw”.

PROGRAM
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015 – UTRACONE DZIEDZICTWO
GNIEZNO JAKIEGO JUŻ NIE MA

14 września 2015 | godz. 13:00
Gniezno, Restauracja Cechowa, ul. Tumska 15

Otwarcie wystawy w przestrzeni miejskiej

Szlakiem Nieistniejących Zabytków

wystawę można oglądać do 30 września w witrynach sklepów przy ul. Tumskiej i ul. Chrobrego

(ekspozycja przygotowana we współpracy z Klubem Przyjaciół MPPP)


19 września 2015 | godz. 15:00–20:00
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 1

Kolekcja portretów – dar Leona Chełmieckiego-Tyszkiewicz

wystawa najnowszych nabytków MPPP (czynna do 20 września)

​Ukazać ocalone

wystawa ze zbiorów historycznych MPPP (czynna do 20 września)

Gniezno. Stąd do przeszłości

otwarte konsultacje na temat projektu wystawy o Gnieźnie

Podróż w trzeci wymiar

nowe technologie w muzeum

Zwiedzanie wystaw z muzealnikami

Porady muzealne

inauguracja akcji

Zapomniany plac zabaw

atrakcje dla dzieci

20 września 2015
start: Gniezno, ul. Dworcowa (przed Dworcem PKP)

Spacery Szlakiem Nieistniejących Zabytków

12:00 Spacer z przewodnikiem

14:00 Quest

Pomnik żołnierzy pruskich

Jednym z monumentów związanych z obecnością w Gnieźnie przedstawicieli niemieckich władz zaborczych był obelisk, stojący na rogu Lindenstrasse (wschodnia część obecnej ul. B. Chrobrego) i Poststrasse (dziś północna część ul. Macieja Łubieńskiego), przy kościele ewangelickim (obecny Kościół Garnizonowy p.w. NMP Królowej Polski). Kolumna, zwieńczona rzeźbą pruskiego orła, została wzniesiona w latach 70-80-tych XIX w. z inicjatywy dowódcy 49. regimentu piechoty, stacjonującego w koszarach przy Lindenstrasse. Upamiętniała wywodzących się z Gniezna żołnierzy armii pruskiej, poległych w dwóch znaczących dla narodu niemieckiego konfliktach II połowy XIX w.: w wojnie prusko-austriackiej 1866 r. i francusko-pruskiej w latach 1870-1871. Jako obiekt szczególnie natrętnie kojarzący się z pruskim militaryzmem, pomnik został usunięty wkrótce po wyzwoleniu Gniezna spod niemieckiego panowania przez powstańców wielkopolskich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto