Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: ochrona pszczół na terenie powiatu

Sona Ishkhanyan
Dawid Stube/Fotostube
Liczba pszczół na całym świecie maleje,grozi to kataklizmem przyrodniczym. Starostwo gnieźnieńskie wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Gnieźnie oraz z Wojewódzki Związek Pszczelarzy rozpoczyna akcję o charakterze informacyjno-interwencyjnej, mającej na celu ochronę tychże owadów.

Gniezno: ochrona pszczół na terenie powiatu

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną tylko cztery lata istnienia" zacytował Alberta Einsteina na wstępie Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. Akcja, którą rozpoczął starostwo powiatowe wraz z Kołem Pszczelarzy w Gnieźnie i Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Poznaniu ma na celu zmniejszanie do minimum zagrożenie zatruć pszczół. - Przygotowaliśmy w tym celu plakat oraz ulotki. Będziemy prosić wszystkie gminy z powiatu gnieźnieńskiego o zaangażowanie się w projekcie i rozpowszechnianie informacji wśród rolników. Zamysł jest taki, by te informacje, które znajdują się na ulotkach i plakatach trafiły do każdego rolnika, ogrodnika i sadownika - informuje Jerzy Berlik.

Ulotka zawiera podstawowe zasady jakie powinien przestrzegać każdy rolnik, który stosuje środki ochrony roślin. Projekt zakłada, że wzmożona zostanie również kontrola prawidłowego stosowania tychże produktów. - Tylko i wyłącznie właściwa, świadoma symbioza działań rolnika, sadownika i ogrodnika zapewni prawidłowe funkcjonowanie środowiska, a tym samym wyeliminowanie zagrożeń dla pszczół. Dlatego apelujemy, by korzystając z chemicznych produktów w rolnictwie przestrzegać ustalone normy - mówi Ewa Korczyńska Skowron, Kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gnieźnie.

Do apelu przyłączyli się również pszczelarze z naszego regionu. Wymienili oni wszelkie korzyści jakie otrzymuje środowisko i człowiek z aktywności pszczół. Specjaliści podkreślali, iż w rzeczywistości jesteśmy od pszczół zależni w znacznym stopniu – podobnie jak cała przyroda. Większość owocowych drzew i znaczna część roślin zapylana jest przez te owady. Z kolei one stanowią pożywienie nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. A ubytek nawet jednego gatunku grozi naruszeniem delikatnej struktury i równowagi ekosystemu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto