Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: święta wielkanocne spłycone przez... życzenia?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Czy szablonowe zdjęcia wysyłane przez e-maila, sms-a lub Facebooka jeszcze sprawiają nam przyjemność?

Gniezno: święta wielkanocne spłycone przez... życzenia?

W okresie świąt wielkanocnych wielką radość sprawiają nam życzenia składane przez bliskich i znajomych. Najlepiej, aby były to życzenia składane osobiście, z głębi serca. Spotkanie się z każdym nie jest jednak możliwe, dlatego korzystamy z możliwości przesyłania życzeń.

Dawniej używaliśmy świątecznych kartek, które przykuwały uwagę obrazkami, a przede wszystkim treścią. Na pewno nie była ona taka, jak w szablonowych życzeniach, często pozbawionych duchowego znaczenia, które można spotkać w skrzynce mailowej, wśród sms-ów czy na Facebooku. - Coraz częściej zdeterminowani tempem życia decydujemy się na wysłanie życzeń w formie elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że kartka pocztowa i tradycyjny list odbierane są jako wyraz szacunku i dają więcej radości - przyznaje prof. Eliza Grzelak, językoznawca z Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. - Kartka ma sens wtedy, gdy zawiera osobisty, zindywidualizowany tekst, napisany odręcznie. Jest w takim przypadku potwierdzeniem naszych dobrych relacji, jest też formą wyróżnienia odbiorcy. Nie spełnia tej roli wydrukowana pocztówka z gotowym tekstem, pod którym tylko podpisujemy się - mówi E. Grzelak.

Pani profesor podkreśla, że rangę życzeń elektronicznych może podnieść odpowiednio zredagowany tekst. - Standardowe, banalne życzenia są dowodem minimalnego zaangażowania po stronie nadawcy, nie wzmacniają relacji, nie wyrażają ani sympatii, ani szacunku - dodaje.

A co myśli o tym młodzież? Weronika Grygiel z Modliszewa uważa, że przesyłanie kartek świątecznych pocztą jest bardzo oryginalne. - Kiedy byłam mała, to sama robiłam kartki świąteczne, które sprzedawaliśmy na kiermaszach w szkole. Miło dostać od kogoś kolorową kartkę, którą można sobie zostawić na pamiątkę. Szkoda, że tradycja wysyłania kartek pocztowych prawie zanikła przez wysyłanie życzeń metodą elektroniczną, która nie oddaje już klimatu świąt i nie daje tyle radości i uśmiechu - przyznaje.

- Ludzie wysyłają kartki świąteczne z jednego końca Polski na drugi i to świadczy o ich pamięci co do konkretnych osób, bo na „fejsie”, wstawiając jakiś post czy życzenia, kierujemy je do wszystkich znajomych, a nie do konkretnej osoby - dodaje Judyta. - Święta mamy dwa razy w roku, wiec wysyłając kartkę pokazujemy ważność i świąt i bliskości do ludzi, z którymi nie możemy spędzić świąt - zaznacza.

Co zatem możemy zrobić w czasach, w których elektronika jest dosłownie wszędzie? - Najlepszym rozwiązaniem, uwzględniającym dynamikę życia, jest telefon, długa, ciepła rozmowa z bliską nam osobą wzmacnia relacje i służy obu stronom - radzi prof. Eliza Grzelak. - Każde życzenia są wyrazem pamięci o tych, którzy są dla nas ważni, dlatego nie powinniśmy z nich rezygnować. Kupmy kilka razy w roku pocztówki, zastanówmy się, jakich życzeń oczekują od nas Ci wybrani, zredagujmy je i wyślijmy. Sprawimy im tym ogromną radość. Każde przemyślane, osobiste, emocjonalne przesłanie sprawi, że osoba obdarowana życzeniami poczuje się kimś wyjątkowym #- zapewnia Grzelak.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto