Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idea wolontariatu jako służenie innym ludziom

Paweł Brzeźniak
Grupa "Pokojowy patrol" działa podczas przystanku Woodstock
Grupa "Pokojowy patrol" działa podczas przystanku Woodstock arch. red.
W okresie wakacyjnym, częściej niż w innych przedziałach roku, popularny staje się wolontariat, w który angażuje się coraz więcej osób, zarówno młodszych jak i starszych. Jaka jest idea wolontariatu?

Czy znana jest nam idea wolontariatu?

Jest coś fascynującego w tym, że w czasach indywidualizmu, kiedy większość z nas nastawiona jest na siebie, na swoją karierę, tak wielu ludzi angażuje się w wolontariat. W krajach rozwiniętych nie jest on niczym nowym, bowiem od wielu lat organizowane są tam akcje dotyczące wolontariatu. Ideą wolontariatu jest pomoc innym bądź też wspieranie imprez o charakterze sportowym.

Znacząca część osób, które angażuje się w wolontariat, to ludzie młodzi, dla których praca na rzecz innych to pierwsze szlify, które mogą pomóc w zdobyciu nowej pracy. – Nie ukrywam, że jest to jeden z motywów, dla których angażuję się w wolontariat – przyznaje Mirka, 20-letnia studentka. – Żyjemy w niepewnych czasach, kiedy trudno jest o jakąkolwiek pracę. Dlatego taką formę angażowania się można traktować jako jeden z ważnych zapisów w CV – dodaje dziewczyna.

Jak się okazuje, nie brakuje przykładów na to, że idea wolontariatu nie zakładająca zysków finansowych, daje korzyść w postaci nowej pracy. – Słyszałam o kobiecie, która zaangażowała się w wolontariat na Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii. Po jakimś czasie, ktoś zaproponował jej pracę w prestiżowej firmie – mówi Krzysztof, który w zeszłym roku sam zaangażował się w pracę w czasie Euro 2012.

Krzysztof był jednym z wielu wolontariuszy, którzy w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu dbali o to, aby wizerunek naszego kraju podczas tej największej imprezy w historii Polski był na wysokim poziomie.To właśnie na w ramach tego przedsięwzięcia zaangażowano tysiące wolontariuszy, którzy przekazywali informacje i udzielali pomocy przybyszom z całego świata. – Moja grupa działała na dworcu PKS w Poznaniu – przyznaje Jędrzej. – Jedna zmiana pracowała ok. 6 godzin. Bywało tak, że byliśmy przerzucani w inne miejsca, np. na Rondo Kaponiera – dodaje Jędrzej.

Niestety, w czasie wielkiego święta piłkarskiego nie brakowało zachowań, których wolontariusze nie spodziewaliby się. – Podczas naszej zmiany podszedł do nas pewien pan i zapyta, ile bierzemy za tę pracę. Sugerował, że pewnie dużo – opowiada Michalina, wolontariuszka. – Na nic zdało się tłumaczenie, że wolontariat polega przede wszystkim na bezpłatnej i ofiarnej pomocy. Cóż, mentalności niektórych osób nie da się zmienić. Wolontariat jest wciąż zjawiskiem nowym, z którym nie wszyscy potrafią się oswoić. I nawet pomimo tego, że właściwie nie ma większej imprezy sportowej, w której nie braliby udziału wolontariusze.

Część mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego “na własnej skórze” miała okazję doświadczyć dobroczynnej działalności wolontariuszy, angażujących się w akcję “Szlachetna Paczka”, która po raz pierwszy odbyła się w Gnieźnie i gminie Gniezno w grudniu 2012 roku. Zadaniem wolontariuszy było dostarczenie żywności, ubrań, sprzętu AGD dla rodzin, które pozostają w niezawinionej biedzie.

To połączenie zbliżających się świąt bożonarodzeniowych z taką akcję było bardzo fajne. Pomaganie innym ludziom jest wspaniałe!

– stwierdza Agnieszka, kilkunastoletnia uczestniczka akcji. – Przykro było patrzeć na to, w jakiej nędzy mieszkają niektóre rodziny. W związku z tym, znalazło się wiele osób, które postanowiło pomóc – opowiada nasza rozmówczyni.

Pewną formą wolontariatu jest także działalność w Parafialnych Zespołach “Caritas”, które są rozsiane na terenie powiatu gnieźnieńskiego. To właśnie w tych organizacjach wydawane są produkty żywnościowe dla ubogich rodzin, które odbierane są z magazynów “Caritas” . – Trzeba zaangażować ludzi, którzy przetransportują towar, wyładują go i będą wydawać potrzebującym – wymienia pani Łucja, działaczka jednego z zespołów “Caritas”. – Wbrew pozorom, jest to czasem ciężkie wyzwanie logistyczne, które trzeba zaplanować z wyprzedzeniem – dodaje nasza rozmówczyni.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której działalność na rzecz chorych dzieci jest znana każdemu z nas, również nie mogłaby funkcjonować bez wsparcia ze strony wolontariuszy. Często w czasie złych warunków atmosferycznych, kiedy pada śnieg i wieje wiatr, chętne osoby zbierają pieniądze na wielki cel, który wyznaczany jest na dany rok.
Niestety, w tym przypadku niejednokrotnie mieliśmy okazję słyszeć o okradaniu wolontariuszy. Przykre jest to, że część z nas nie potrafi uszanować nie tylko społecznej działalności WOŚP, ale także ciężkiej pracy osób, które mogłyby nie spoglądać na los osób słabszych czy też poszkodowanych.

Dlatego tak ważne jest to, aby w wolontariat angażowało się coraz więcej osób. Przynosi on same korzyści: możliwość pomocy, rozwijania siebie i własnych możliwości, atrakcyjny element dla potencjalnego pracodawcy, a także możliwość spędzenia czasu w wyjątkowo dobrej atmosferze ludzi przyjaznych, otwartych, spontanicznych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto